Bez auta. Pro přírodu - to je RVSOE - dopravce pro Saské Švýcarsko a Východní Krušné hory

Bez auta. Pro přírodu - to je RVSOE - dopravce pro Saské Švýcarsko a Východní Krušné hory

Vážně bez auta? Proč ne. Obzvlášť o víkendu to znamená skutečnou pohodu a žádné starosti s parkováním... Dopravní točnou Saského Švýcarska je určitě nádraží národního parku v Bad Schandau, do kterého celý den jezdí vlaky EC na trase Praha – Drážďany – Berlín – Hamburk. Dále tu ve dvouhodinovém taktu jezdí Dráha národního parku U28 (Rumburk – Bad Schandau – Děčín) a každou půlhodinu přijíždí vlak z Míšně s označením S‐Bahn S1.

RVSOE

Z Bad Schandau pak můžete díky husté síti autobusových spojů, tramvají a přívozů nadále cestovat šetrněji k přírodě. O všech víkendech a svátcích v letní sezóně se z některých autobusových linek stávají turistické a cykloturistické
linky, které míří do nejkrásnějších částí Českosaského Švýcarska a jejichž názvy napovídají cíl. Například: Linka Tisá 217/219 nebo Linka Bielatal 242/245, které obě jezdí s přívěsem na kola, který může do výšin Českosaského Švýcarska přepravit až 16 kol. Díky nim se můžete dostat na cyklotrasy mezi údolími Bielatal a Gottleubatal a vyplatí se i vyjet na Sněžník za jeho výhledy. Strhující závěr každého výletu pak tvoří sjezdy do Pirny, Königsteinu, Bad Schandau nebo Děčína.

Tram

Zářivě žlutá tramvaj Kirnitzschtalbahn vozí cestující už více než 120 let do romantického údolí Křinice u Bad Schandau. Se skřípotem projíždí serpentinami od lázeňského parku v Bad Schandau k Lichtenhainskému vodopádu v národním parku. Průvodčí tu stále prodávají trhací jízdenky a vrací drobné z pořadače na mince. Z devíti zastávek se můžete vydat na výlety za grandiózními výhledy, například na Carolafelsen. Po Labi se cestuje poklidně. Z osmi přístavišť vás převeze přívoz za cenu městské dopravy: Schöna‐Hřensko, Schmilka, Krippen/Postelwitz, Bad Schandau, Königstein, Wehlen, Pirna a Heidenau. Přívoz v Rathenu převáží cestující za místní tarif. Turistická loď nabízí klidnou plavbu po Labi s úchvatnými pohledy na pískovcové skály, vypínající se do výšky nad údolí. Plaví se přes hranice až čtyřikrát denně a spojuje Hřensko, Schmilku, Postelwitz, Krippen a nábřeží Labe v Bad Schandau. Všechna přístaviště, kde tato malá motorová loď zastavuje, jsou výchozími body pro různé výlety do národního parku.

Lilienstein