Děčín

Děčín

Kategorie cíle
Obec
Město
Děčín
PSČ
405 38
Země
Česká republika
Otvírací doba

-

14
50.77255630
14.21276120
2
1
0
50.77255630
14.21276120

Děčín  aktivní město s magickou historií

a je také nejníže položeným městem České republiky (135m n.m.), jež se rozprostírá v široké kotlině na obou březích Labe. Díky své poloze je často nazýván bránou severních Čech. Je významným říčním přístavem, důležitým železničním uzlem a leží na křižovatce několika významných silničních tahů. Zaujímá rozlohu l2tis.ha, dělí se na 35 městských částí, žije zde přibližně 52 tisíc obyvatel.

Děčín má dlouhou historii sahající již do mladší doby kamenné. Ve čtvrti Podmokly bylo pohřebiště z laténské doby, svědčící o existenci velkého sídliště se specifickou kulturou, které byla pojmenována Podmokelská.

Dominantou města je barokně-klasicistní zámek, který se vypíná na skalním ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice, na místě původního dřevěněného hradiště z konce 10.stol. Současná podoba zámku je dílem předního šlechtického rodu habsburské monarchie – hraběcího rodu Thun-Hohenstein, který držel děčínské panství v letech l628-1932. V průběhu 20.století byl děčínský zámek sídlem několika armád. Dnes je v majetku města a po důkladné rekonstrukci je celoročně přístupný veřejnosti.

Děčín je městem uprostřed romantické krajiny. Je tedy ideálním výchozím místem pro výlety do svého nádherného okolí.

 

Co byste měli vidět

Děčínský zámek - děčínský zámek patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. V Ústeckém kraji se řadí dokonce mezi nejnavštěvovanější památkové objekty. Tyčí se na skalním ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice a tvoří nádhernou dominantu našeho města. Součástmi jeho rozsáhlého areálu jsou: Růžová zahrada se sala terrenou a glorietem, Dlouhá jízda, Kostel Povýšení sv. Kříže s kaplí Panny Marie Sněžné, Historický vodočet na zámecké skále, Řetězová lávka přes řeku Ploučnici, Mariánská louka, Thunská kaple

Pastýřská stěna - proti zámecké skále na levém břehu Labe se zvedá pískovcový masiv pastýřské stěny se svéráznou stavbou vyhlídkové restaurace, lesoparkem a zoologickou zahradou. Začínají zde turistické cesty, vyhlídkové terasy na vrcholu skály nabízejí krásné výhledy na město a řeku.

ZOO Děčín - zoologická zahrada na Pastýřské stěně v Děčíně byla otevřena roku 1949 (jako druhá v severních Čechách). Dnes chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Jejím hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. Kromě vlastní prohlídky zoo je možné vydat se také na dobrodružnou plavbu po Rajských ostrovech.

Synagoga - při cestě na Pastýřskou stěnu, nedaleko Teplické ul. stojí vysoká budova izraelitského božího domu, provedená v pseudoorientálním stylu s výraznými prvky secese.

Kamenný most  přes Ploučnici Staroměstský most - postavený  v roce 1574 Valentinem Preusslerem, je významnou renesanční památkou. Zdobí ho sousoší českých zemských patronů sv. Václava, sv. Víta a sv. J. Nepomuckého od Michala J. Brokoffa.

Hladový kámen - nízké stavy hladiny Labe vždy znamenaly pro obyvatele děčínské kotliny existenční problémy. Hladový kámen – skalisko v řečišti Labe – je toho důkazem. Při nízkých vodních stavech vystupuje nad hladinu řeky. Nejstarší čitelný záznam je z roku 1616.

Ovčí můstek přes Jílovský potok - stavba z pískovcových kvádrů s dlažbou z čedičových valounů, typická vysokým klenutím mostního oblouku. Most byl postaven r. 1561.

Oblastní muzeum Děčín - sídlí v bývalém loveckém dvoře významného hraběcího rodu Thun-Hohensteinů. Najdete zde expozici o vývoji lodní dopravy na Labi, expozici věnovanou archeologickému výzkumu středověkého Děčína, gotickému sochařskému umění v regionu či ornitologickému obrazu Děčínska, ale také galerii a tematické i výtvarné výstavy. Park nacházející se před budovou se honosí mohutným exemplářem exotického jinanu dvoulaločného.

Železniční muzeum Děčín - expozice Vás tematicky provede historií železnice na Děčínsku a seznámí Vás s vývojem elektrodynamického zabezpečovacího zařízení. Na vlastní oči uvidíte, jak se v dobách dávno minulých i docela nedávných obsluhovala návěstidla, jak probíhala spolupráce mezi výpravčím, signalistou a operátorem a jak se komunikovalo se sousedními stavědly a dopravnami.

Botanická zahrada v Libverdě - celoročně přístupná botanická zahrada v areálu nejstarší zemědělské školy v Čechách.

 

Víte, že...

…Děčín je také nazýván městem mostů? Je jich devět a každý je svým provedením a historií ojedinělý. Nejkrásnější z nich je bohužel už je na fotografiích, kamenný řetězový most císařovny Alžběty postavený v r. 1855. Po požáru z něj zůstaly jen pilíře, na které byl v roce l933 nasunut první a největší most obloukové ocelové konstrukce v Čechách, pojmenován po nejvýznamnějším děčínském rodákovi, Tyršův.

… V roce l835 pobýval na zámku F. Chopin, který zde složil Děčínský valčík?

… V Děčíně se narodil Dr. Miroslav Tyrš, prof. dějin umění na Karlově univerzitě, filosof a zakladatel Sokola?

… Děčínem prochází Labská stezka, která je součástí budované cyklistické trasy Hamburk – Vídeň?

 

Co byste měli zažít

Výlety lodí po Labi

Plavba na trase Děčín-Hřensko-Bad Schandau-Dráždany a zpět. Loď vyplouvá denně z přístaviště pod děčínským zámkem na Smetanově nábřeží. www.labskaplavebni.cz

 

Půjčovna nafukovacích lodí a raftů

V Děčíně je možné vydat se za hranice všedních dní a poznat krajinu Labského kaňonu z hladiny Labe. Při dobrém stavu vody můžete také vyzkoušet dnes již zapomenuty dolní rok řeky Ploučnice. www.zahranice.com (link is external)

 

Medvědí stezka na Pastýřské stěně

Spojte návštěvu děčínské zoo s novou turistickou atrakcí, kterou pro vás přichystal Klub orientačního běhu Děčín. Jde o netradiční procházku s mapou pro orientační běh po lesoparku na Pastýřské stěně, která je vhodná pro naprosto všechny věkové kategorie. http://pastyranda.kobdecin.cz (link is external)

 

Městské slavnosti

Každoročně v polovině května se konají ve městě Děčín městské slavnosti, které jsou souborem kulturních a sportovních akcí pro širokou veřejnost. Tradicí se stal lampionový průvod, zakončený ohňostrojem. Dále se zde konají historické trhy a festival hudby a sportu.

 

Aquapark Děčín

Nejmodernější rekreační sportovní komplex s termální vodu v ČR. Areál skýtá širokou nabídku venkovních a i krytých atrakcí – bazény 25 a 50m, nerezový bazén s parametry pro vodní pólo s potápěčskou jámou o hloubce 6m, 3 tobogány, vodní hřib, divokou řeku, dnový rošt, dětskou říčku i další dětské atrakce, wellness centrum – sauny, masáže, solárium, tělocvičnu na spining, sportoviště na beachvoleyball, streetball, plážový fotbal, nohejbal, petanque, a restauraci.

 

Kam na výlet

Císařská vyhlídka a vyhlídkový pavilon Labská stráž na Kvádrberku, Děčín

Městský lesopark Kvádrberk je v Děčíně oblíbeným místem procházek a četných turistických tras, v r. 2009 zde byla otevřena naučná stezka s informacemi o místí floře a fauně. Po hřebenu Kvádrberku vede promenádní cesta až  k vyhlídkovému pavilonu z r. 1890 zvanému Labská stráž.

Rozhledna na Velkém Chlumu, Děčín

Rozhledna se nachází na vrcholku čedičového vyhlídkového vrchu Velký Chlum 736m. Nabízející se výhledy na Děčínskou kotlinu, část Českého středohoří a Děčínský Sněžník.

Rozhledna na Sokolím vrchu, Dobrná

Nachází se v nadmořské výšce 506 m. n. m. Rozhledna je 51 m vysoká s vnějším točitým schodištěm. Zpřístupněna byla 1.5.2004. Na zastřešenou výhledovou plošinu vede 162 schodů. Rozhledna nabízí nádherný kruhový výhled na Děčín i okolí.

Děčínský (Vysoký Sněžník), Jílové

Je výraznou dominantou a svou nadm. výškou 723m je i nejvyšší stolovou horou v ČR. Na jejím vrcholu ční kamenná věž s cimbuřím. Tato rozhledna z r. 1864 je nejstarší kamennou stavbou v Čechách.

Vyhlídka Belveder, Labská Stráň

Nejstarší vyhlídka Českého Švýcarska z roku 1701-1711. Nabízí výhled na kaňon řeky Labe.

Zřícenina hradu Vrabinec (Vrabín), Těchlovice (osada Babětín)

Hrad Vrabín, známý později obecně pod jménem Vrabinec, byl postaven nad údolím potoka nedaleko osady Babětína, na příkré rozeklané skále.

Rozhledna Kohout, Valkeřice

Na vrcholu Kohout (589 m.n.m.) stojí stejnojmenná rozhledna. Rozhledna je 12 m vysoká kamenná stavba a má jednu vyhlídkovou plošinu ve výšce 12 m.

Buková hora, Verneřice

Buková hora se nachází ve Verneřickém středohoří nad údolím Labe mezi městy Děčín a Ústí nad Labem. Buková hora je 683m vysoký čedičový vrch, dominující této části Českého středohoří. Na jeho vrcholu se k nebi pne impozantní dominanta regionu – vysílač Buková hora, který je se svou výškou 223m nejvyšší betonovou stavbou v ČR.

Humboldtova vyhlídka, Verneřice

Humboldtova vyhlídka se nachází jen pár desítek metrů od vysílače Buková hora, při odbočce z červené turistické stezky. Je z ní nádherný výhled na několik záhybů kaňonu Labe od Děčína až po Ústí nad Labem. Stezka na Humboldtovu vyhlídku vede okolo dobové turistické chaty s názvem Děčínská Bouda, kde je možno zakoupit turistické vizitky s místními motivy a občerstvit se.

Vítova vyhlídka, Verneřice

Vítova (nebo též Mukařovská či Náčkovická) vyhlídka se vypíná nedaleko obce Náčkovice na Verneřickém hřebeni, na jehož druhém konci se tyčí vysílač Buková hora. Rozhledna sice není nijak veliká, avšak její poloha postačuje k tomu, aby v krásných výhledech nic nebránilo.

Zámek Jílové

Renesanční zámek obklopený romantickým parkem s jezírkem, zahradními plochami a sportovišti, někdejší sídlo šlechtického rodu Thunů.

Národní park České Švýcarsko

Děčín je ideálním východiskem pro výlety do centra národního parku – zejména okolí Hřenska, kde se můžete plavit na lodičkách v soutěskách řeky Kamenice nebo vystoupat ke skalní dominantě regionu - Pravčické bráně. V letní  sezóně jezdí z Děčína do národního parku i turistický autobus.

 

Cena

Sdílet

Aktuality z Českého Švýcarska

Děčín  aktivní město s magickou historií

a je také nejníže položeným městem České republiky (135m n.m.), jež se rozprostírá v široké kotlině na obou březích Labe. Díky své poloze je často nazýván bránou severních Čech. Je významným říčním přístavem, důležitým železničním uzlem a leží na křižovatce několika významných silničních tahů. Zaujímá rozlohu l2tis.ha, dělí se na 35 městských částí, žije zde přibližně 52 tisíc obyvatel.

Děčín má dlouhou historii sahající již do mladší doby kamenné. Ve čtvrti Podmokly bylo pohřebiště z laténské doby, svědčící o existenci velkého sídliště se specifickou kulturou, které byla pojmenována Podmokelská.

Dominantou města je barokně-klasicistní zámek, který se vypíná na skalním ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice, na místě původního dřevěněného hradiště z konce 10.stol. Současná podoba zámku je dílem předního šlechtického rodu habsburské monarchie – hraběcího rodu Thun-Hohenstein, který držel děčínské panství v letech l628-1932. V průběhu 20.století byl děčínský zámek sídlem několika armád. Dnes je v majetku města a po důkladné rekonstrukci je celoročně přístupný veřejnosti.

Děčín je městem uprostřed romantické krajiny. Je tedy ideálním výchozím místem pro výlety do svého nádherného okolí.

 

Co byste měli vidět

Děčínský zámek - děčínský zámek patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. V Ústeckém kraji se řadí dokonce mezi nejnavštěvovanější památkové objekty. Tyčí se na skalním ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice a tvoří nádhernou dominantu našeho města. Součástmi jeho rozsáhlého areálu jsou: Růžová zahrada se sala terrenou a glorietem, Dlouhá jízda, Kostel Povýšení sv. Kříže s kaplí Panny Marie Sněžné, Historický vodočet na zámecké skále, Řetězová lávka přes řeku Ploučnici, Mariánská louka, Thunská kaple

Pastýřská stěna - proti zámecké skále na levém břehu Labe se zvedá pískovcový masiv pastýřské stěny se svéráznou stavbou vyhlídkové restaurace, lesoparkem a zoologickou zahradou. Začínají zde turistické cesty, vyhlídkové terasy na vrcholu skály nabízejí krásné výhledy na město a řeku.

ZOO Děčín - zoologická zahrada na Pastýřské stěně v Děčíně byla otevřena roku 1949 (jako druhá v severních Čechách). Dnes chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Jejím hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. Kromě vlastní prohlídky zoo je možné vydat se také na dobrodružnou plavbu po Rajských ostrovech.

Synagoga - při cestě na Pastýřskou stěnu, nedaleko Teplické ul. stojí vysoká budova izraelitského božího domu, provedená v pseudoorientálním stylu s výraznými prvky secese.

Kamenný most  přes Ploučnici Staroměstský most - postavený  v roce 1574 Valentinem Preusslerem, je významnou renesanční památkou. Zdobí ho sousoší českých zemských patronů sv. Václava, sv. Víta a sv. J. Nepomuckého od Michala J. Brokoffa.

Hladový kámen - nízké stavy hladiny Labe vždy znamenaly pro obyvatele děčínské kotliny existenční problémy. Hladový kámen – skalisko v řečišti Labe – je toho důkazem. Při nízkých vodních stavech vystupuje nad hladinu řeky. Nejstarší čitelný záznam je z roku 1616.

Ovčí můstek přes Jílovský potok - stavba z pískovcových kvádrů s dlažbou z čedičových valounů, typická vysokým klenutím mostního oblouku. Most byl postaven r. 1561.

Oblastní muzeum Děčín - sídlí v bývalém loveckém dvoře významného hraběcího rodu Thun-Hohensteinů. Najdete zde expozici o vývoji lodní dopravy na Labi, expozici věnovanou archeologickému výzkumu středověkého Děčína, gotickému sochařskému umění v regionu či ornitologickému obrazu Děčínska, ale také galerii a tematické i výtvarné výstavy. Park nacházející se před budovou se honosí mohutným exemplářem exotického jinanu dvoulaločného.

Železniční muzeum Děčín - expozice Vás tematicky provede historií železnice na Děčínsku a seznámí Vás s vývojem elektrodynamického zabezpečovacího zařízení. Na vlastní oči uvidíte, jak se v dobách dávno minulých i docela nedávných obsluhovala návěstidla, jak probíhala spolupráce mezi výpravčím, signalistou a operátorem a jak se komunikovalo se sousedními stavědly a dopravnami.

Botanická zahrada v Libverdě - celoročně přístupná botanická zahrada v areálu nejstarší zemědělské školy v Čechách.

 

Víte, že...

…Děčín je také nazýván městem mostů? Je jich devět a každý je svým provedením a historií ojedinělý. Nejkrásnější z nich je bohužel už je na fotografiích, kamenný řetězový most císařovny Alžběty postavený v r. 1855. Po požáru z něj zůstaly jen pilíře, na které byl v roce l933 nasunut první a největší most obloukové ocelové konstrukce v Čechách, pojmenován po nejvýznamnějším děčínském rodákovi, Tyršův.

… V roce l835 pobýval na zámku F. Chopin, který zde složil Děčínský valčík?

… V Děčíně se narodil Dr. Miroslav Tyrš, prof. dějin umění na Karlově univerzitě, filosof a zakladatel Sokola?

… Děčínem prochází Labská stezka, která je součástí budované cyklistické trasy Hamburk – Vídeň?

 

Co byste měli zažít

Výlety lodí po Labi

Plavba na trase Děčín-Hřensko-Bad Schandau-Dráždany a zpět. Loď vyplouvá denně z přístaviště pod děčínským zámkem na Smetanově nábřeží. www.labskaplavebni.cz

 

Půjčovna nafukovacích lodí a raftů

V Děčíně je možné vydat se za hranice všedních dní a poznat krajinu Labského kaňonu z hladiny Labe. Při dobrém stavu vody můžete také vyzkoušet dnes již zapomenuty dolní rok řeky Ploučnice. www.zahranice.com (link is external)

 

Medvědí stezka na Pastýřské stěně

Spojte návštěvu děčínské zoo s novou turistickou atrakcí, kterou pro vás přichystal Klub orientačního běhu Děčín. Jde o netradiční procházku s mapou pro orientační běh po lesoparku na Pastýřské stěně, která je vhodná pro naprosto všechny věkové kategorie. http://pastyranda.kobdecin.cz (link is external)

 

Městské slavnosti

Každoročně v polovině května se konají ve městě Děčín městské slavnosti, které jsou souborem kulturních a sportovních akcí pro širokou veřejnost. Tradicí se stal lampionový průvod, zakončený ohňostrojem. Dále se zde konají historické trhy a festival hudby a sportu.

 

Aquapark Děčín

Nejmodernější rekreační sportovní komplex s termální vodu v ČR. Areál skýtá širokou nabídku venkovních a i krytých atrakcí – bazény 25 a 50m, nerezový bazén s parametry pro vodní pólo s potápěčskou jámou o hloubce 6m, 3 tobogány, vodní hřib, divokou řeku, dnový rošt, dětskou říčku i další dětské atrakce, wellness centrum – sauny, masáže, solárium, tělocvičnu na spining, sportoviště na beachvoleyball, streetball, plážový fotbal, nohejbal, petanque, a restauraci.

 

Kam na výlet

Císařská vyhlídka a vyhlídkový pavilon Labská stráž na Kvádrberku, Děčín

Městský lesopark Kvádrberk je v Děčíně oblíbeným místem procházek a četných turistických tras, v r. 2009 zde byla otevřena naučná stezka s informacemi o místí floře a fauně. Po hřebenu Kvádrberku vede promenádní cesta až  k vyhlídkovému pavilonu z r. 1890 zvanému Labská stráž.

Rozhledna na Velkém Chlumu, Děčín

Rozhledna se nachází na vrcholku čedičového vyhlídkového vrchu Velký Chlum 736m. Nabízející se výhledy na Děčínskou kotlinu, část Českého středohoří a Děčínský Sněžník.

Rozhledna na Sokolím vrchu, Dobrná

Nachází se v nadmořské výšce 506 m. n. m. Rozhledna je 51 m vysoká s vnějším točitým schodištěm. Zpřístupněna byla 1.5.2004. Na zastřešenou výhledovou plošinu vede 162 schodů. Rozhledna nabízí nádherný kruhový výhled na Děčín i okolí.

Děčínský (Vysoký Sněžník), Jílové

Je výraznou dominantou a svou nadm. výškou 723m je i nejvyšší stolovou horou v ČR. Na jejím vrcholu ční kamenná věž s cimbuřím. Tato rozhledna z r. 1864 je nejstarší kamennou stavbou v Čechách.

Vyhlídka Belveder, Labská Stráň

Nejstarší vyhlídka Českého Švýcarska z roku 1701-1711. Nabízí výhled na kaňon řeky Labe.

Zřícenina hradu Vrabinec (Vrabín), Těchlovice (osada Babětín)

Hrad Vrabín, známý později obecně pod jménem Vrabinec, byl postaven nad údolím potoka nedaleko osady Babětína, na příkré rozeklané skále.

Rozhledna Kohout, Valkeřice

Na vrcholu Kohout (589 m.n.m.) stojí stejnojmenná rozhledna. Rozhledna je 12 m vysoká kamenná stavba a má jednu vyhlídkovou plošinu ve výšce 12 m.

Buková hora, Verneřice

Buková hora se nachází ve Verneřickém středohoří nad údolím Labe mezi městy Děčín a Ústí nad Labem. Buková hora je 683m vysoký čedičový vrch, dominující této části Českého středohoří. Na jeho vrcholu se k nebi pne impozantní dominanta regionu – vysílač Buková hora, který je se svou výškou 223m nejvyšší betonovou stavbou v ČR.

Humboldtova vyhlídka, Verneřice

Humboldtova vyhlídka se nachází jen pár desítek metrů od vysílače Buková hora, při odbočce z červené turistické stezky. Je z ní nádherný výhled na několik záhybů kaňonu Labe od Děčína až po Ústí nad Labem. Stezka na Humboldtovu vyhlídku vede okolo dobové turistické chaty s názvem Děčínská Bouda, kde je možno zakoupit turistické vizitky s místními motivy a občerstvit se.

Vítova vyhlídka, Verneřice

Vítova (nebo též Mukařovská či Náčkovická) vyhlídka se vypíná nedaleko obce Náčkovice na Verneřickém hřebeni, na jehož druhém konci se tyčí vysílač Buková hora. Rozhledna sice není nijak veliká, avšak její poloha postačuje k tomu, aby v krásných výhledech nic nebránilo.

Zámek Jílové

Renesanční zámek obklopený romantickým parkem s jezírkem, zahradními plochami a sportovišti, někdejší sídlo šlechtického rodu Thunů.

Národní park České Švýcarsko

Děčín je ideálním východiskem pro výlety do centra národního parku – zejména okolí Hřenska, kde se můžete plavit na lodičkách v soutěskách řeky Kamenice nebo vystoupat ke skalní dominantě regionu - Pravčické bráně. V letní  sezóně jezdí z Děčína do národního parku i turistický autobus.

 

Cena