V Českém Švýcarsku začíná hlavní sezona. Máme pro vás praktické tipy, jak si ji užít naplno

V Českém Švýcarsku začíná hlavní sezona. Máme pro vás praktické tipy, jak si ji užít naplno

Andrea Kadlecová, 17.05.2024

Krajina fascinujících skalních útvarů, mohutné pískovcové věže i hluboká údolí a říční soutěsky. České Švýcarsko je lákavou volbou pro prodloužený víkend nebo delší dovolenou, ať už si chcete vychutnat turistiku či odpočinek uprostřed přírody. Poradíme, kam se vydat hned v jarních měsících a jak si pobyt zpříjemnit.

Jetřichovice

K návštěvníky nejoblíbenějším cílům dlouhodobě patří Pravčická brána. Pro veřejnost je otevřena od 28.03. do 27.10.2024 denně, a to od 10 do 18 hodin. Za vstupné zaplatí dospělí 95 Kč, děti do 14 let, studenti, důchodci a držitelé průkazu ZTP pak 30 Kč. Chcete-li vstupenky pořídit levněji a bez čekání, můžete si je zakoupit předem online na pbrana.cz. Stále přitom platí, že se k Pravčické bráně dostanete pouze směrem od Hřenska, konkrétně od rozcestí Tři prameny. Stejnou cestou se pak budete muset vrátit i zpět. Při plánování trasy počítejte s tím, že je nadále uzavřena Gabrielina stezka. Místo ní je zajímavou alternativou Mlýnská stezka, která propojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou.

Pravčická brána

Do soutěsky rychleji

Máte-li České Švýcarsko neodmyslitelně spjaté se soutěskami a jízdou na lodičkách, je vám k dispozici Divoká soutěska. Od dubna do září ji můžete navštívit od 9 do 17 hodin. Poslední loďka přitom vyplouvá v 16.40. Od října do 3.listopadu 2024 pak bude soutěska přístupná do 16 hodin, a poslední loďku tak stihnete v 15.40. Za dospělého zaplatíte 100 Kč, cena vstupenky pro děti od 5 let a seniory činí 50 Kč. Návštěva Divoké soutěsky bohužel není kvůli schodům vhodná pro ZTP a rodiny, které s sebou mají děti v kočárku.

Soutěsky Kamenice

Autobusem pohodlně a zdarma

Pokud se chcete Divoké soutěsce co nejvíce přiblížit a ušetřit si cestu z Mezní Louky do Mezné, nejezděte autem. V Mezné totiž není parkoviště. Na trase Mezní Louka – Mezná se ale můžete svézt autobusovými linkami 441, 435 a 438.

Linka 438 jezdí denně po celý rok. Turistické linky 435 a 441 jsou nově koncipované a jezdí od 29. 3. do 3. 11. o víkendech a svátcích, v červenci a srpnu denně. Všechny spoje projíždějí Hřenskem, Mezní Loukou a končí na Mezné.

Cestování po Českém Švýcarsku vám usnadní i páteřní autobusová linka 434 z Děčína přes Mezní Louku a Jetřichovice do Krásné Lípy, Na trase má řadu turisticky oblíbených lokalit a bodů, které jsou ideálním výchozím místem pro túry do národního parku. Patří k nim Hřensko, Jetřichovice, nebo Kyjov Chřibská a Doubice.

Bus 434

Naším tipem za využití této autobusové linky je právě túra z Jetřichovic do Doubice. Z autobusové zastávky Jetřichovice, hostinec se vydáte po červené a vystoupáte na ikonické vyhlídky Mariina skála, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen. Dále po žluté spojce dojdete na Tokáň a po žluté přes skalní bludiště Úzké schody dorazíte do Doubice na zastávku Obecní úřad, odkud se jednoduše vrátíte autobusem zpět. Pokud si budete chtít výšlap zjednodušit, neodbočujte na Rudolfův kámen, případně jděte z Jetřichovic na Tokáň po žluté trase, která se vine údolím. Zmiňovaným vyhlídkám se sice vyhnete, i tak si ale vychutnáte krásy národního parku, který má díky pestrosti terénu rozhodně co nabídnout.

Mariina vyhlídka

Každý, kdo stráví ve vybraných ubytovacích zařízeních v destinaci České Švýcarsko alespoň dvě noci, získá po dobu svého pobytu bezplatnou veřejnou dopravu po celém Ústeckém kraji. V praxi to funguje tak, že návštěvník obdrží od ubytovatele QR kód, který mu při naskenování do mobilní aplikace DÚKapka vygeneruje volnou denní jízdenku.

Praktický průvodce oceněnou Hřebenovkou

Nejkrásnějšími, ale také téměř neznámými místy v oblasti plné dechberoucích skalních měst, stěn i výhledů vás provede loni otevřená Hřebenovka Českým Švýcarskem. Po této dálkové zážitkové trase můžete projít od úpatí Krušných hor po první kopce Lužických hor. Její výjimečnost potvrzuje i prestižní ocenění, které Hřebenovka Českým Švýcarskem získala na sedmnáctém ročníku Velké ceny cestovního ruchu. Na prvním místě se umístila v kategorii Nejlepší turistický produkt, v níž byl největší počet přihlášených projektů.

Délka trasy je úctyhodných 100 kilometrů. Zástupci obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko ji rozdělili na šest příjemných etap, které zvládnete prozkoumat v rámci týdenní dovolené, nebo i postupně, třeba během několika prodloužených víkendů. Určitě při tom oceníte novou brožuru Hřebenovka Českým Švýcarskem s výstižným podtitulem Zažij 1000 krás na 100 km. „Na šedesáti stránkách detailně přibližuje itinerář jednotlivých etap včetně zajímavostí, které jsou na dosah od hlavní trasy a které stojí za to navštívit. Součástí brožury jsou příběhy, které se vážou k dané lokalitě, i doporučení, kde se najíst nebo ubytovat. Užitečné jsou rovněž tipy, jak se na túru správně obléknout a co si přibalit na cestu“, přibližuje obsah brožury Tomáš Adamov, ředitel České Švýcarsko o.p.s. Brožura je k dispozici zdarma v informačních centrech v regionu. Ke stažení je na webech ceskesvycarsko.cz a hrebenovka.com.

Šaunštejn

Inspirace na jarní výlety Českým Švýcarskem

Plánujete květnové svátky využít k prodlouženým víkendům nebo chcete ještě před prázdninami dobít energii v přírodě alespoň během pár dní? Přinášíme tři tipy, kam se vydat i s dětmi a méně zkušenými turisty.

Do skal i s dětmi

Rodiny s menšími dětmi čeká spousta krásných zážitků na Krásnolipsku, konkrétně při prozkoumávání Kyjovského údolí. V něm připravuje Správa národního parku České Švýcarsko pro návštěvníky novinku v podobě sedmikilometrové interaktivní stezky, která se pro veřejnost otevře již 27. dubna. Ponese výstižný název Údolím říčky Křinice všemi smysly a turisty na ní čeká kromě tří výrazných soch také velký xylofon nebo dlouhý zvukovod až k samotné hladině řeky Křinice.

V samotné Krásné Lípě se pak přímo na náměstí nachází Dům Českého Švýcarska se zajímavou interaktivní expozicí. Děti během návštěvy města zabaví také velkorysá sportoviště a hřiště, v létě pak i chladivá plocha rybníku Cimrák s travnatou pláží.

Půvabnou a krátkou skalní partii po schůdkách ve skalní rozsedlině si můžete vychutnat také při výletu na hrádek Falkenštejn, který se tyčí necelý kilometr severovýchodně od obce Jetřichovice.

Falkenštejn

Trasa, která nikdy nezklame

Po celý rok má své kouzlo geologický unikát a zároveň nejvyšší vrchol Ústeckého kraje na pravém břehu Labe, kterým je hora Jedlová. Oblíbeným cílem je zdejší rozhledna, odkud při dobré viditelnosti spatříte Lužické hory, hřeben Jizerských hor, Ještěd, blízký hrad Tolštejn, Bezděz, Milešovku, Děčínský Sněžník i vzdálenější hřeben Krušných hor. Budete-li si chtít výlet zpestřit akčnějším zážitkem, navštivte v patě Jedlové adrenalin park, jehož součástí je obří houpačka, lezecká stěna nebo lanový park. Pouhých 1,5 km od vrcholku Jedlové se rozléhá udržovaná zřícenina loupežnického hradu Tolštejn, která rovněž láká k návštěvě. Na dosah už pak máte i další z místních skvostů, kterým je křížová cesta v Jiřetíně pod Jedlovou. Vstupy na vyhlídku na Jedlové i na Tolštejn jsou zpoplatněné. Rozhledna Jedlová je přístupná od pondělí do pátku v čase 10 a 17, o víkendu pak od 10 do 18 hodin. Tolštejn můžete navštívit denně od 10 do 18 hodin.

Tolštejn

Obnovený orloj i nádherná příroda

Výborným výchozím místem pro výlety do okolí je Česká Kamenice. Samotné město má silného genia loci, najdete tu architektonický skvost a současně vlídné místo pro rozjímání – poutní kapli Narození Panny Marie. Vydejte se k ní z centra Nerudovou ulicí a cestou si povšimněte novinky, kterou je jedinečný obnovený orloj. K dalším oblíbeným místům tu patří park miniatur Mlýnky-Brand se sedmi originálními modely mlýnů.

Mlýnky Brand

Více tipů na výlety i praktické informace najdete na www.ceskesvycarsko.cz.