Už máte zabookovanou svou postel v Českém Švýcarsku?

Už máte zabookovanou svou postel v Českém Švýcarsku?

Andrea Kadlecová a kol.

Podzim přišel ve své plné kráse. Stromy v Českém Švýcarsku hrají všemi barvami a teplé sluneční paprsky prosvětlují skály. Fotografové jásají, přichází nejhezčí období spojené s ranními mlhami. Pomalu se připravujeme na zimu, po létě máme chuť si odpočinout, ale zároveň ještě stihnout poslední výlety v krásném počasí. V destinaci máte nepřeberné množství různých typů ubytování. Je jen na Vás, jestli si vyberete romantickou chaloupku, glampingový stan, penzion nebo luxusní hotel s wellnessem. Všechno bude skvělá volba, protože podzim v Českém Švýcarsku má neuvěřitelnou atmosféru.

Úvodní fotka
 
5,7 km
 
2 hodiny + vyhlídky
 
8 550
 
Střední
 
220 m
 
BUS, linka 438 z Děčína
 
Resort Mezná (Mezná), Sokolí hnízdo (Pravčická brána)
QR
Resort Mezná

Za Pravčickou bránou - klenotem Českého Švýcarska

Nejlepší místo, kde můžete začít svůj výlet, je rozhodně Mezná. Resort Mezná najdete v samotném srdci národního parku s bonusovými výhledy na Pravčickou bránu. Můžete se zde ubytovat hned na třech místech: v penzionu Na Vyhlídce, Nad Soutěskami a nebo v apartmánovém domě Do Údolí, kde se můžete po výletě prohřát i v sauně. Klidné ubytování, kde se budete cítit jako doma s poctivým českým jídlem Vás určitě potěší.

Navíc Mezná je skvělé startovací místo na výlet na Pravčickou bránu, která je po požáru znovu přístupná veřejnosti. Z Mezné se vydejte po žluté turistické značce cca 3 km ke Třem pramenům, odtud Vás po zelené Gabrielině stezce až k vrcholu Pravčické brány dělí jen 2,5 km.

Pravčickou bránu navštívily od dob, kdy byla "objevena" pro turistiku, prokazatelně milióny lidí. Mezi mnoha známými osobnostmi se jejím půvabům obdivoval hned dvakrát – v letech 1831 a 1851 – slavný autor pohádek Hans Christian Andersen. Je bezesporu jasné, že také zde načerpal mnoho inspirace pro svou práci.

Od místa vstupu do areálu se rozbíhají klikaté stezky a schodiště na jednotlivé vyhlídky, odkud můžete pozorovat samotnou Pravčickou bránu nebo se kochat působivými pohledy do blízkého i vzdálenějšího okolí.

Po cestě budete konfrontování s přírodou po požáru. Už nyní jsou po cestě vidět kapradiny a malé břízky, které se derou ven na svět. Příroda má neuvěřitelnou moc. Samotný požár se Pravčické brány ani nedotkl, a tak nemusíte mít strach, že by Váš zážitek z ní byl jakkoliv ovlivněn.

 

 


 

 
9 km
 
3 hodiny + vyhlídky
 
13 500
 
Těžká
 
450 m
 
BUS, linka 434,436, 407 z Děčína
 
Hotel Bellevue (Jetřichovice), Bistro Falk (Jetřichovice)
QR
Bellevue

Za unikátními vyhlídkami do Jetřichovic

Pro České Švýcarsko tak charakteristické stezky ve skalách nenajdete jen v okolí Hřenska, nýbrž i v sousedství obce Jetřichovice. Můžete se zde ubytovat v Hotelu Bellevue kde je pro Vás připravené pohodlné ubytování s českou kuchyní a milými majiteli.

V sousedství obce Jetřichovice se nacházejí strmé skalnaté svahy protkané exponovanými pěšinami. Vyšplháte-li na vrcholky skal, otevřou se Vám daleké výhledy do krajiny. Nejznámější je trojice vyhlídek zvané Mariina skála, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen. Většina lidí míří na první jmenovanou vyhlídku s altánkem na vrcholu. Jestli ale nemáte rádi davy, naplánujte si delší, ale neméně krásnou túru až na skalní ostroh pojmenovaný po knížeti Rudolfu Kinském. Celý okruh patří k těm náročnějším, ale vězte, že uvidíte to nejhezčí z Českého Švýcarska.

Pro rodiny s dětmi doporučujeme vyrazit do nedalekého Pfeiferova lesíku nebo na zříceninu skalního hradu Falkenštejn.

 

 


 

 
13,3 km
 
4 hodiny + zastávky
 
19 950
 
Střední
 
350 m
 
VLAK, linka U8
 
Lípa Resort (Krásná Lípa), Pivovar Falkenštejn (Krásná Lípa), Kyjovská terasa (Kyjov)
QR
Falkenštejn

Za romantikou do kaňonu Křinice

Město Krásná Lípa vsadilo počátkem 21. století kartu na cestovní ruch a vyplatilo se. Za několik let se stalo branou do národního parku od východu. Nyní nabízí kvalitní ubytovací a stravovací služby a je tak magnetem nejsevernějších Čech. Ubytujte se v Lípa Resortu, který je umístěn hned na náměstí v Krásné Lípě a vyberte si svůj pokoj v aparthotelu, penzionu nebo hostelu. A pokud máte rádi pivo, tak složte hlavu v krásnolipském pivovaru Falkenštejn. Nejen, že místní řemeslné pivo stojí za degustaci, ale i na jídle si tu doopravdy pochutnáte.

Krásná Lípa je skvělým výchozím místem, ze kterého můžete navštívit Kyjovské údolí. Na našem okruhu poznáte pestrost zdejší krajiny, téměř horské výhledy mezi chalupami do hlubokých údolí i pískovcové skály v údolí Křinice.

Od turistické orientace u Domu Českého Švýcarska vyrazte po červené značce mírným stoupáním do městského parku, pokochejte se rododendrony a můžete sledovat rekonstrukci unikátní Dittrichovy hrobky. Poté otevřenou krajinou mezi chalupy zamiřte do rozsáhlých lesů s výhledy na zvlněný reliéf Rumburské vrchoviny.

Lesem vystoupejte od rozcestí U pěti cest po modré, na vrchol Maškova vrchu, odtud sestupte po Köglerově stezce lesem do malebné osady Kyjov s podstávkovými domy. Dále tzv. Kyjovskou skalní stezkou kolem lesního hřbitova vstoupíte do oblasti skal Českého Švýcarska. Střídají se schůdky, úzké rokliny, sestupy a výstupy a malebné skalní útvary. Bývalý skalní hrad Kyjovský hrádek už prakticky neexistuje, je od něj ale malebný pohled do Kyjovského údolí, kam záhy sestoupíte.

Proti toku Křinice se vrátíte z lesa u bývalého Dixova mlýna. Vlevo po žluté okrajem krásných luk Vás cesta zavede do Dlouhého Dolu a skrz bukový les k poutnímu kostelu Panny Marie Sněžné. Ze Sněžné se po červené vrátíte kolem zříceniny hradu Krásný Buk, skrz stejnojmennou osadu do údolí Křinice. Od náměstí v Krásné Lípě Vás dělí již jen kousek.

 

 


 

 
14,2 km
 
5 hodin + zastávky
 
21 300
 
Těžká
 
500 m
 
VLAK, linka U8
 
Usedlost Na Stodolci (Chřibská)
QR
Stodolec

Za výhledy na Studenec

Historie stodolecké usedlosti se traduje již od roku 1881, kdy byla vybudována. V původním duchu se však nese dodnes. Rodina Kudlova ji s láskou opečovává a tak si můžete užít svůj stodolecký sen. Ubytujte se v penzionu, ochutnejte tradiční borůvkové lívance, dejte si kávu v kavárně ve stodole a projeďte se na koni. Uvidíte, že to je zážitek, na který budete navždy vzpomínat.

Z Usedlosti Na Stodolci můžete vyrazit na příjemný výlet za výhledy na Růžový vrch, Vlčí horu nebo Děčínský Sněžník. Vydejte se po zelené turistické značce zhruba 3 kilometry do obce Studený. Odtud pak po červené značce vystoupáte až na vrchol rozhledny Studenec. Na podzim jsou z ní nejlepší výhledy na České Švýcarsko.

Pokud jste se dostatečně pokochali výhledy, nastupte na modrou turistickou značku, která Vás dovede do centra města Chřibské. Můžete tu navštívit Muzeum Tadeáše Henkeho nebo zajít pro další tip na výlet do Infocentra. Z Chřibské zpět na Stodolec to máte po zelené ještě hodinku cesty.