Šluknovsko - místo, kde se utvářela betlémářská tradice

Šluknovsko - místo, kde se utvářela betlémářská tradice

Andrea Kadlecová a Dana Štefáčková

Betlémářství na Šluknovsku bylo a je jedinečným fenoménem regionu. Jeho historie se začala psát ve Šluknově, kde byl už v roce 1667 postaven v kostele sv. Václava úplně první betlém. O dvě stě let později vznikl první betlémářský spolek v Evropě, a to konkrétně ve Fukově, pár kilometrů od Šluknova. 

Jiří Stejskal - Rumburské jesličky

V Rumburku zase stával jeden z největších pohyblivých betlémů ve střední Evropě. Budovala ho rodina Kiesslich a jeho torzo se dochovalo v rumburském muzeu. Řemeslo zažilo zlatou dobu rozkvětu zvláště ve 20. a 30. letech 20. století. Vyřezávané figurky a malovaná plátna znázorňující krajinu v okolí Betléma se stavěla jak v kostelech, tak i v soukromí. 

Rumburské jesličky

Kostelní betlémy ve Šluknovském výběžku budí stálý obdiv nápaditostí a různorodostí zpracování. Současní tvůrci úspěšně navazují na své předchůdce, účastní se pravidelně výstav betlémů a vyřezávají své výtvory na tematicky laděných akcích. 

Díky muzejním sbírkám, dochovaným kostelním betlémům a soudobým řezbářům se za jesličkami putuje i dnes, a tak se podařilo zachovat tuto vánoční tradici pro další generace. Není tak divu že se Betlémářství na Šluknovsku stalo hrdým nositelem značky Českosaské Švýcarsko - regionální produkt ®.

Kam vyrazit za betlémy?

Rumburk

Pravidelně každý rok se koná začátkem Adventu vánoční výstava betlémů v Muzeu Rumburk, na které můžete obdivovat historické jesličky z muzejních sbírek a betlémy zapůjčené regionálními autory. Výstava se vždy zahajuje setkáním s místními řezbáři a ukázkami jejich tvorby. 

Řezbaření v Muzeu Rumburk

Již od roku 1922 dělá radost lidem klášterní betlém v kostele sv. Vavřince. Na ploše 20 m² se v boční kapli kapucínského kostela představují figurky od nejlepších řezbářů Šluknovska. Betlém během svého vystavení třikrát změní svou podobu. 

Muzeum Rumburk

Jiříkov

Spolek jiříkovských betlémářů - nadšenců kteří už roky pěstují betlémářskou tradici. Vybudoval v budově bývalé Spořitelny na náměstí v Jiříkově poutavou expozici o  betlémech. Věřte mi, že jestli se chcete něco dozvědět o této vánoční tradici, tak pan Podzimek se svou ženou, kteří se o expozici starají,  jsou neuvěřitelnou studnicí informací. V době adventu navíc naleznete venkovní betlémy rozeseté po celém Jiříkově, vánoční atmosféra je tak stoprocentně zaručena. 

Jiříkov

Mikulášovice

V kostele sv. Mikuláše  je možné vidět v době adventu původní kostelní betlém z roku 1927, který vyřezal Franz Rosche z Rožan. Po letech, kdy byl nezvěstný, se dočkal záchrany a doplnění a od roku 2018 se opět staví téměř ve své původní podobě.

Šluknov 

Dlouholetou tradici má také otevřený kostel sv. Václava a fara ve Šluknově.  Arciděkan Pavel Procházka Vás sám provede svou sbírkou betlémů.

Šluknov

Ve Šluknovském zámku můžete navštívit vánoční výstavu betlémů, která zaplní celý zámek.

Šluknovský zámek

Filipov

V Bazilice minor Panny Marie Pomocnice křesťanů se nachází celoročně přístupný betlém, který vznikal od roku 1926 do roku 1934. Na jeho výrobě se podíleli řezbáři z Rakouska i Šluknovska. 

Filipov

Další betlémy můžete navštívit v: 

  • Lipové - kostel sv. Šimona a Judy a Podstávkový dům č. 424
  • Dolní Poustevně -  kostel sv. Michaela Archanděla
  • Velkém Šenově - kostel sv. Bartoloměje

Tak neseďte doma a vyrazte se pokochat. Více informací i otevírací doby naleznete ZDE.