Přírodní koupání v Českém Švýcarsku

Přírodní koupání v Českém Švýcarsku

Ačkoliv tomu počasí venku v posledních dnech nenasvědčuje, léto se nezadržitelně blíží, a proto bychom Vám chtěli představit pár typů na koupání v přírodě. České Švýcarsko je s vodou spojené již od pradávna. Však právě ona byla jedním z hlavních činitelů, které nám zde vytvořily unikátní krajinu pískovcových věží, masivů a jiných bizarních tvarů. Není to ale pouze řeka Labe, jako hlavní vodní tok regionu, nachází se zde nespočet přírodních jezer, tůní nebo potoků, ve kterých se lze v letních dnech osvěžit.

Ostrov (autor: Michal Guzi)

Obec Ostrov je známá především pro vysoké skalní věže, kterých je v okolí nespočet. Nalézá se zde však i Ostrovský rybník, který může být cílem vaší první návštěvy. Koupání s výhledem na horolezce dobývající skalní věže a následné lenošení na písečné pláži se vám nenaskytne všude. Pro děti jsou zde prolézačky a rodiče se mohou občerstvit v nedalekém hotel Ostrov.

Pro náš druhý tip se musíme vydat více na sever, do obce Mikulášovice. Nedaleko od ní, na dohled od dominantní rozhledny Tanečnice, se nalézá nádherné přírodní koupaliště s historií sahající až do období po 1. světové válce. Pro děti je vybudované bezpečné brouzdaliště a pro odvážnější pětimetrový skokanský můstek. Zázemí koupaliště je na vysoké úrovni. Nachází se zde upravované travnaté plochy na opalování, dětské hřiště, tenisové kurty i občerstvení. Do Mikulášovic se můžete nově dopravit vypravovaným Lužickohorským rychlíkem, jenž vás doveze pohodlně přímo do Českého Švýcarska.

koupaliště Mikulášovice
Koupaliště Mikulášovice (autor: Jutta Wahl)

 

Nedaleko města České Kamenice, v malebné krajině obce Stará Oleška se rozprostírá Olešský rybník, který nabízí nejen skvělé koupání, ale pro nadšené rybáře i možnost rybaření. Pláže jsou travnaté i písčité a nachází se zde občerstvení. Hlavní doménou Olešského rybníka je však klid, který zde na vás čeká.

V hlubokých lesích, daleko od městského spěchu a mobilního signálu se v obci Kytlice nachází Lesní rybník. Věřte, že i přes trochu studenější teplotu vody zde zažijete nezapomenutelné zážitky. A nebojte, ani vaše děti teplota neodradí a budou dovádět na písčitém břehu pláže v horkých letních dnech. Občerstvit se můžete přímo u rybníka v kiosku. Pokud vás již koupání omrzí, můžete se jít projít do okolních lesů, nebo si společně zahrát hru na nedalekém hřišti. Parkování je možné 100 m od rybníka.

 

voda (autor: Petr Jan Juračka)
Atmosféra vodní hladiny (autor: Petr Jan Juračka) 

 

České Švýcarsko