Pojďte zažít Děčínský Sněžník jinak

Pojďte zažít Děčínský Sněžník jinak

Tereza Tůmová a Andrea Kadlecová

Pokud někdo zavítá do Děčína, s největší pravděpodobností navštíví i jednu z jeho vyhlídkových dominant - Děčínský Sněžník. Na nejvyšší stolovou horu Česka se dá dostat různými způsoby, v okolí vyhlídky jsou dostupné silniční cesty i mnohé turistické stezky. V tomto blogu vás však vezmeme na trasu, která mezi turisty není natolik známá a můžete ji zkusit i v současných zimních měsících.

Sněžník

Naše cesta začíná v městské části Bynov, kam se z centra Děčína dostanete pohodlně autem, případně autobusem číslo 202 a 432. Auto můžete v klidu nechat na parkovišti před obchodem Penny, pro cestující městskou dopravou je nejlepší vystoupit na zastávce U zámečku. Od obou míst pak půjdete do kopce po zeleně značené trase, která vás zavede až na turistický rozcestník Nosticova silnice.

Od rozcestníku se napojíte na červenou Tyršovu stezku, která se proplétá hlubokým lesem Děčínské vrchoviny. Na cestě sotva na někoho narazíte, kolem vás se ozývají pouze zvuky přírody.

Sněžník

Po romantické stezce lesem na vás čeká první větší odpočívadlo - přístřešek Pod Koňskou hlavou. Zde můžete posedět na dřevěných lavicích a nabrat síly na zbytek cesty. Od odpočívadla pak pokračujete po červené trase.

Sněžník

S přibývajícími kilometry rostou i výškové metry a zdejší terén je čím dál více skalnatý. Necelý kilometr od přístřešku Pod Koňskou hlavou se nachází série skalních masivů. Mezi nejznámější z nich patří Nimrod, Třetí karta nebo Evropa, a bývají oblíbenými místy pro zkušenější horolezce.

Sněžník

Dechberoucí sněžnické výhledy

Zhruba za půl hodiny cesty se konečně ocitnete na vrcholu Děčínského Sněžníku. Místo vás především upoutá okouzlujícím výhledem na Lužické hory a značnou část Českého Švýcarska i Českého Středohoří. V těsné blízkosti rozhledny se lze občerstvit v restauraci či bufetu.

Sněžník

Co se týče samotné rozhledny, ta je otevřena pouze za vhodných klimatických podmínek. Pokud tedy panuje mlha, trvalý déšť, silné poryvy větru nebo námraza, s velkou pravděpodobností se na vrch rozhledny nedostanete. Jestliže patříte ke šťastlivcům a počasí vám přeje, klíče od rozhledny si můžete zapůjčit v bufetu u věže. Počítejte ovšem s vratnou zálohou v hodnotě sto korun. 

Jakmile se dostatečně pokocháte výhledem, můžete se vydat červeně značenou stezkou dolů. Po cestě se ještě můžete stavit na Drážďanské vyhlídce, která se nachází necelý jeden kilometr pod vrcholem. Vyhlídkové místo je opatřeno bytelným stolem s lavicemi, odkud si můžete v poklidu užívat výhledů do kraje. Z vyhlídky je krásně vidět na stolové hory Saského Švýcarska a za pěkného počasí a dobré viditelnosti lze spatřit i Drážďany. 

Sněžník

Turisty zde snadno nenajdete

Od Drážďanské vyhlídky pokračujte červenou trasou dolů až ke křižovatce s restaurací, odkud se vydáte doleva ke Kapli Panny Marie. Od kaple půjdete kousek po zeleně značené Kostelní stezce. 

Jakmile narazíte hraniční kámen Zifferstein, odbočte vlevo na nezpevněnou cestu. Ačkoliv tato trasa není oficiálně značená, bez problému dojdete zpátky do Bynova. Trasa navíc postupně kopíruje hlavní komunikaci mezi Jílovém u Děčína a městskou částí Bynov. 

Celá trasa vás vyjde na necelých 14 kilometrů, a tak je nejlepší si pro ni vyhradit celý den. Při tomto výletu si nejenom vyčistíte hlavu, ale poznáte i tamější přírodní krásy a naskytnou se vám jedny z nejkouzelnějších výhledů na Českosaské Švýcarsko a Lužické hory. 

Stezku jsme vám zachytili i na stránkách Mapy.cz, kterou si můžete prostřednictvím sdíleného QR kódu stáhnout i do své mobilní aplikace. Pod tento článek zároveň přikládáme i samotnou fotku celé trasy.

Pár faktů o Děčínském Sněžníku na závěr:

  • S nadmořskou výškou 723 metrů je Děčínský Sněžník nejvyšší stolovou horou České republiky.

  • Rozhledna na Děčínském Sněžníku patří k nejstarším rozhlednám v Česku. V roce 1864 ji postavil majitel zdejšího panství František Antonín Thun a měla sloužit pouze pro geografické měření.

  • Děčínský Sněžník také patří k prvním místům v Čechách, kde byl zachycen televizní signál. Tehdy se jednalo o záběry Olympijských her v Berlíně.

 

A teď už zbývá jen teple se obléknout a vyrazit na výlet.