Objevujte zimu na rozhraní tří různých krajin v České Kamenici

Objevujte zimu na rozhraní tří různých krajin v České Kamenici

Tereza Havlíčková a Andrea Kadlecová

Zima v České Kamenici Vás okouzlí svým šarmem, klidem a tichem. Ať už se procházíte přírodou či historickým centrem města Česká Kamenice, pohltí vás pokojná atmosféra.

Zima v České Kamenici

Vánoční svátky jsou za námi a přichází pokojné zimní měsíce. Česká Kamenice je i mimo hlavní sezónu místem, které stojí za to navštívit.

Městské sakrální památky – kostel sv. Jakuba Staršího a poutní kaple Narození Panny Marie jsou v zimních měsících přístupné při bohoslužbách. V infocentru je možné se předem domluvit na individuální prohlídce a nakouknout jak do interiéru poutní kaple, tak i vystoupat na kostelní věž. Prohlídka je možná od pěti osob a potřeba si ji rezervovat na tomto telefonním čísle: +420 608 769 768.

Romantickým lesoparkem

Poutní kaple

Koho láká spíše atmosféra přírody, může vyrazit za město po žluté turistické značce. Dřevěná vesnička malých domečků s názvem Mlýnky, není ani kilometr od náměstí a v zimě ji zdobí pohádková světýlka.

Mlýnky Brand

Za vesničkou se zahřejete výstupem do krátkého kopce a vystoupáte tak na skalní útvar Žába a vyhlídku Ponorka. Výhledy odsud jsou daleké a v zimě se vyhnete davům turistů.

Ponorka

Stezka pokračuje dál přes Bratrský oltář na nejvyšší vyhlídku Jehlu a pak zpátky do města, kde se můžete ohřát u kávy v informačním centru nebo místní cukrárně.

Bratrské oltáře

Odpoledne pak můžete vyrazit na zříceninu hradu Kamenice na Zámeckém vrchu. Dřevěná věž hradu je celoročně volně přístupná a taktéž nabízí široký rozhled do okolí. 

K zasněžené kovové věži

Ještě odlehlejší částí České Kamenice je Líska. Od města dělí tuto vesničku jen 5 kilometrů, ale v zimě je tu zázrakem vždy také pětkrát tolik sněhu. Na výlet na místní rozhlednu na Studenci se pořádně oblékněte, dostává svému jménu a silně tu fouká. Krajinu Českého Švýcarska i Lužických hor odsud však můžete shlédnout v zimě mnohem lépe než v létě. Holé koruny stromů tu v zimních měsících odhalují pohledy, které se vám v létě kvůli listům nenaskytnou. 

Studenec

Schovejte se před mrazem

Pro ty, kteří hledají zábavu uvnitř, je ve městě zřízena úniková hra Locky Escape. Na hodinu se stanete badatelem, který musí zachránit svět. Luštíte rébusy a hádanky, hledáte indicie a pokud jste dostatečně šikovní, úspěšně spasíte město i celou zemi.

Locky Escape

Akčnější návštěvníci si mohou v nedalekém Rabštejně vyzkoušet paintball. Nová paintballová aréna tu byla založena v srpnu 2022 a aspiruje na jednu z plošně největších arén v republice.  Kdo si na zbraň netroufne, může v se v městské kuželkárně pokusit trefit alespoň do kuželek.

 Paintball

VÍTE, ŽE….?

V Turistickém informačním centru v České Kamenici byla na jaře roku 2021 vybudována galerie? Pravidelně se tu střídají výstavy místních umělců, dětí z umělecké školy a dalších významných osobností regionu. Během zimy 2022 se můžete těšit na dva kamenické malíře a jednoho dřevořezbáře.