O kouzelné lípě | Krásná Lípa

O kouzelné lípě | Krásná Lípa

Pohádky jsou pro děti a život tedy vážně není žádná pohádka – řekne si nejspíš mnohý z nás. Jenomže příběh města na rozhraní Lužických hor, Horní Lužice a Českého Švýcarska prostě všechny znaky pohádky vykazuje.

Sledujte: Byla jednou jedna lípa. Jak rostla, bylo jí smutno. Protože ale byla kouzelná, začala k sobě vábit lidi. Ti postavili nejdřív jeden dům, pak deset a nakonec kolem lípy stálo město. Těžko se mohlo jmenovat jinak než Krásná Lípa. Jenomže síla lípy jakoby slábla – město bylo smutné, vybydlené, ošuntělé a nehostinné. A tak se lípa ještě jednou vzepjala. A lidé se rozhodli, že jejich Krásná Lípa bude dělat čest svému jménu. Nebylo jich zase tak moc, ale zakousli se do svého snu jako do krajíce chleba. A začaly se dít divy, jaké se jinde než v pohádkách snad ani nestávají. Náměstí, v jehož středu lípa stála, se začalo měnit. Nejdřív jenom fasády, ale pak i všechno ostatní. A nezůstalo jen u náměstí – město se měnilo jako dívka před svatbou. Najednou z něj byla krásná nevěsta, o kterou všichni stáli.

 

Krásná Lípa

 

 Ve smutných dobách lidé běhali k oknu, když po náměstí projelo auto. Dnes náměstí žije jako nějaká pražská módní čtvrť. Krásná Lípa, to už dávno není jenom drtivě nádherná příroda všude kolem. To město najednou láká k tomu, aby tu člověk zůstal a poznával ho, aby se tu bavil a dopřával si požitky nejrůznějšího druhu. O návštěvníky se tu vlídně přetahují čtyři kavárny, jedno velmi vyhledávané pekařství, čokolatérie, kde je možné čokoládu nejen ochutnat, ale také se s ní seznámit, najdeme tu moderní a velmi komfortní hotel, dokonce báječný řemeslný pivovar Falkenštejn s širokou paletou pozoruhodných vlastních piv, útulnou restaurací a penzionem k tomu. V Krásné Lípě se ubytuje úplně každý – nabídka pobytů je v takové šíři, že tu dostupný pokoj najde kdokoli.

 

Luční bar

 

Co navíc? Tak třeba Luční bar, ojedinělý projekt samoobslužné občerstvovny s dobrovolnou a nehlídanou úhradou snězeného a vypitého, kterému škarohlídi předpovídali brzký konec – a on funguje a lidé v sobě díky němu objevují všechno to poctivé, co v nich ještě zbylo. Dokonce si tu člověk může objednat i koupel v horké kádi! Anebo velkorysý sportovní areál, aktivity na rybníku Cimráku. Pořád málo? Můžete tu cvičit jógu na nečekané úrovni, můžete si půjčit kola, elektrokola i koloběžky a dokonce můžete být přitom, když vzniká stále prestižnější přírodní kosmetika. V místní části Vlčí Hora totiž sídlí manufaktura Nobilis Tilia, která vábí do návštěvnického domu s prodejnou, čajovnou a úžasnou permakulturní zahradou s mnoha interaktivními prvky.

 

Karlova výšina

 

Jak tak lípa i Lípa krásněly, magická přitažlivost místa rostla. Za své sídlo si ho zvolila správa národního parku České Švýcarsko, ale také obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, pro kterou na náměstí vyrostl velmi důstojný Dům Českého Švýcarska. V něm funguje velmi kvalitní Informační centrum, z něhož projdete do jedinečné interaktivní expozice. Těžko si představit smysluplnější start výletů a výprav do okolí, které je tak nabité atraktivními místy a zážitky, že se to ani vypsat nedá. Reprezentativní Köglerova stezka procházející Krásnolipskem i částí národního parku, nespočet turistických tras a cyklotras, Kyjovské údolí tvořené idylickou říčkou Křinicí s elegantní možností překročit hranice a poznávat i Saské Švýcarsko, místní část Kamenná Horka jako živoucí skanzen lidové architektury, v zimě úchvatné ledopády na Vlčím potoce…

 

Dům Českého Švýcarska

 

V pěším dosahu jsou i první kopce Lužických hor. Zvlněná krajina nabízí bezpočet vyhlídek. Ty jsou ještě umocněny třemi rozhlednami – na Vlčí hoře, na Dymníku a na Jedlové, kam se dá dojít půvabnou cestou podél pramenů Křinice a kolem pohádkového větrného mlýna. Krásná Lípa je dnes už opravdu krásná a lidé to vědí. Ti její i ti, kteří sem přijíždějí. A tak pohádka končí tak, jak končit má – z nenápadného hnízda kdesi na severu stalo se dynamické a pulsující turistické centrum. Konec? Ale kdeže. Krásná Lípa krásní dál a chystá další a další překvapení.

 

Logo Ústecký kraj