Když se vám nechce do lesa ...ani v Českém Švýcarsku

Když se vám nechce do lesa ...ani v Českém Švýcarsku

Anna Škopková, Andrea Kadlecová, 27.6.2024

Cože? Vám se nechce do lesa? Do modřínových a březových hájů kolem Děčínského Sněžníku? Do hlubokých stinných strží kolem soutěsek? Do šumících bukových lesů kolem Studence? A nezlákají vás ani voňavé borovice kolem Tisé? Nevadí. Stačí mít náhradní plán. Tady jsou naše tipy na zábavu, kulturu a památky v Českém Švýcarsku.

 

Zoo Děčín

Zoo Děčín

Letos slaví 75 narozeniny, a proto se návštěva děčínské Zoo vyplatí i poněkolikáté. Každý den můžete být u toho, když se krmí šelmy, v úterý se přijďte podívat na sokolníky v akci a ve čtvrtek na pohádku. Večer si přijďte uložit oblíbené zvířátko do pelíšku, a když trefíte jeden ze dvou letních termínů, můžete v Zoo i přespat! Prohlídka 18+ slibuje pikantní zvířecí historky a na závěr prázdnin můžete děti vypustit na pirátskou stezku plnou úkolů.

zoodecin.cz

Zoo Děčín

Zámek Děčín

Tuhle dominantu města Děčín na skalnatém ostrohu nad Labem těžko minete. Jen si k ní letos budete muset najít jinou cestu než oblíbenou Dlouhou jízdou, která prochází náročnou rekonstrukcí. Na zámek se ale bez problémů dostanete od řetězové lávky nebo ze Zámecké ulice, což je snad ještě lepší než Dlouhá jízda, protože si rovnou projdete zámecké zahrady, stavíte se u kašny, na zmrzlinu v Čajovém pavilonu a vyfotíte se s pávy. Prohlídkové okruhy myslí i na děti, a to hned ve třech variantách. Nechybí úniková hra a dospělí mohou navštívit soukromé komnaty knížete Františka Thuna. Pokud s sebou máte menší čtyřnohé přátele, stačí je vzít do tašky a mohou si prohlídku "užít" s vámi.

zamekdecin.cz

Zámek Děčín

Šluknovský zámek

A hurá na další zámek! Ten šluknovský má za sebou zajímavou historii sahající až do středověku. Střídal se tu jeden šlechtický rod za druhým, a to až do druhé světové války, po níž byl zkonfiskován a stal se majetkem města. V osmdesátých letech 20. století nešťastně vyhořel a vzhledem ke dvěma desetiletím chátrání je jeho dnešní podoba stejným zázrakem, jako když z popela povstane bájný Fénix. 

Budova, které se přezdívá perla saské renesance, vás přivítá Prvorepublikovým prohlídkovým okruhem, děti dostanou pastelky a vyplní si úkoly a hádanky v tištěném průvodci a zabaví se velkolepou výstavou věnovanou Harry Potterovi. Ta se otevře koncem června během Zámeckých slavností, jejichž hlavním tématem bude právě kouzelnický svět.

V polovině letních prázdnin se na zámku pořádá FOOD FESTIVAL věnovaný street food a koncem prázdnin sem na přeshraniční Pivní slavnosti zajeďte ochutnat piva z regionálních pivovarů severních Čech a Saska.

zamek.mestosluknov.cz

Šluknovský zámek Harry Potter

Loreta Rumburk

Přemýšlíte, jestli stojí za to vydat se do Rumburku? Nepřemýšlejte, rovnou sem vyrazte! Do výběžku se dávno nejezdí jen kvůli místnímu koloritu. Jsou tu zajímavé podniky, kulturní akce a hlavně nejseverněji položená Loreta v Evropě s úchvatnou barokní výzdobou. Otevřená je od května do října od úterý do soboty, ve vybrané svátky a také 14. září, kdy tu budou probíhat velkolepé Loretánské slavnosti. V Loretě se navíc ocitnete na trase mezinárodní poutní stezky Via Sacra, propojující významná poutní místa na pomezí Německa, Polska a Česka, takže pokud si ještě netroufáte na Camino Santiago, můžete trénovat právě tady. 

loretarumburk.cz

Loreta

Renesanční zámek v Benešově nad Ploučnicí

Benešově jsou zámky vlastně tři. Horní, Dolní a Wolfův. Dá rozum, že když jste šlechtic a máte hodně dětí, potřebujete hodně zámků. Jak přesně to ale všechno bylo a jak zámky a hospodářské budovy kolem nich v průběhu staletí měnily majitele, se dozvíte na jednotlivých prohlídkách. Dominantou Horního zámku je kamenná polygonální věž se šnekovým schodištěm, Dolní zámek je rozlehlejší a Wolfův zase nejvyšperkovanější. Ve všech budovách se mísí renesance s českou vladislavskou gotikou, k vidění je zdivo, které vypadá jako typické německé hrázděné, ale přitom jde o umnou práci kameníků. Benešovský zámek je zkrátka lahůdkou pro všechny milovníky historie stavitelství. Okruhy jsou zajímavé i pro děti, pořádají se tu noční prohlídky a výstavy. 

Horní zámek navíc letos slaví pořádně kulaté narozeniny. Bude mu půl století a vy si díky tomu můžete během speciálních prohlídek 13. července a 17. srpna. Pro další super tipy na výlety navštivte nové Informační centrum na náměstí.

zamek-benesov.cz

Zámek Benešov nad Ploučnicí

Dětská Dinoherna v hotelu Lužan

O rumburském hotelu Lužan jsme psali už mnohokrát, jsou to takové malé lázně s širokou paletou služeb. Když se vám nechce do lesa, je tohle jedno z nejlepších míst, kam se vydat. Od června 2024 ještě navíc i proto, že je tu nově otevřená dětská herna pro indoorové i outdoorové aktivity. Hřiště s hernou je vybudováno podle přísného bezpečnostního standardu TÜV, takže můžete větší děti s klidem pozorovat z povzdálí od šálku kávy.

hotelluzan.cz

Dinoherna

Nobilis Tilia

Kdo má smysl pro poetiku a vybírá si výletní cíle podle jména, rozhodně nepřehlédne Vlčí horu. V tomhle případě platí, že místo dělá svému jménu čest. Rozhodně ale nečekejte jen drama a divočinu, na Vlčí horu se jezdí i za civilizovanými zážitky. Sídlo a výrobna aromaterapeutické značky Nobilis Tilia vás přivítá za každého počasí. V horku se můžete potěšit procházkou ve Vlčihorské zahradě plné léčivých bylin a za deštivého počasí vás na pořádně dlouho spolkne bylinková čajovna a obchůdek s dílnou, kde si můžete zkusit vyrobit vlastní voňavou kosmetiku. Koncem června se tu pravidelně pořádají oblíbené Svatojánské slavnosti bylin s koncerty, stánky a zajímavými lidmi ze všech koutů světa.

nobilis.cz

Nobilis Tilia