Kde sklo ožívá - Ajeto Lindava

Kde sklo ožívá - Ajeto Lindava

Pozorovat skláře při práci, pochutnat si na kvalitní české kuchyni, zapít to dobrým lokálním pivem a k tomu si domů odnést kousek skla, na který budete patřičně hrdí.

Ojedinělou kombinaci nabízí Ajeto v Lindavě. Tuhle velkou sklárnu vlastní firma Lasvit, která zde vyrábí své nejdůležitější realizace. Ajeto se skládá ze dvou částí. První je samotná sklárna, do které se sjíždějí výtvarníci z celého světa a realizují tu své nápady. Pod rukama sklářů tu pak vzniká luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Víte, že v Ajetu se vyrábí cena pro cyklistický závod Tour de France a ožívají tu také divadelní ceny Thálie?

Ajeto

Druhá část firmy, sklářská krčma, stojí těsně pod sklárnou. Je to dobová cihlová stodola s restaurací, pochopitelně vyzdobená svítidly Lasvit. Zde také hoří malá sklářská pec, kde sklář fouká sklo přímo před očima návštěvníků. Jak bylo zmíněno, můžete si zde pochutnat na české kuchyni a točí se tu novoborské pivo Born. Speciálně pro místní dílnu namíchali osmičku, která se točí jako „Ajeto osmička“. Proč takové číslo? „Tohle pivo má funkci tradičního ochranného nápoje sklářů. Práce chlapů probíhá v prostředí, kde je 40–50 stupňů Celsia a tímhle nízkoalkoholickým pivem doplňují minerály.

 

Ale není to náš nápad, k tomu se došlo dlouhodobým zkoumáním a v hutích se pije od nepaměti,“ vysvětluje ředitel Ajeta David Ševčík. Pokud si budete během oběda nebo večeře připadat příliš pasivně, potom je následující koncept vymyšlený právě pro vás. „V pícce na krčmě máme připravených několik druhů výrobků – od půllitru přes vázičky.

Kdo bude mít dostatek odvahy, může si je zkusit vyrobit sám za asistence našeho skláře,“ nabádá David Ševčík, jak si vyzkoušet tuhle práci vlastníma rukama. Komu by i tohle bylo málo a chtěl by do sklářského řemesla proniknout ještě hlouběji, pro toho tu nabízejí individuální prohlídky. Pokud byste měli zájem o prohlídku s průvodcem, je zapotřebí nahlásit větší skupinu předem.

Vyražte za tajemstvím skla již tento víkend! 

Více informací naleznete na webu www.ajetoglass.com