Jetřichovice - obnovená Mariina vyhlídka a jiné parády

Jetřichovice - obnovená Mariina vyhlídka a jiné parády

Měla svůj účel. Když v roce 1856 nechal kníže Ferdinand Bonaventura postavit tuto chatku, zamýšlel ji jako pozorovatelnu protipožárním hlídkám. Je tedy paradoxní, že o sto padesát let později kvůli nedbalosti návštěvníků vyhořela. Dnes už tu však stojí nový altán, který kopíruje původní stavbu z 19. století – nová Mariina vyhlídka přistála na skálu s pomocí vrtulníku v únoru 2021.

Mariina vyhlídka

Proměna čeká také Vilemíninu vyhlídku. Nové a bezpečnější zábradlí slíbila na rok 2022 Správa národního parku. Kdo slavné vyhlídky už zná, může se jít podívat třeba na Čedičový vrch, do Pfeiferova lesíku nebo prozkoumat rybník Pavlínka s tunelem. Pokud si chcete vyhlídek užít sami pro sebe, vyražte mimo hlavní sezónu. I zimní nebo podzimní procházky mají své kouzlo.

Vilemínina stěna

Na jakou novinku se nejvícetěší starosta obce Marek Kny?

„V létě 2022 chceme obnovit pietní místo – sochu sv. Jana Nepomuckého se sloupem v polích za vesnicí. Práci má na starosti sochař Jan Fedorčák a bude to velká pecka.“

Sv. Jana

Vše směřuje k obnovení tradičního procesí, které chodilo na svátek Jana z kostela právě kolem tohoto místa. Na závěr ještě praktické novinky: plánuje se velké hlídané parkoviště za obcí a nový chodník pro Jetřichovice a Vysokou Lípu. Obě vesnice by také rády získaly dopravní značení, které by snížilo povolenou rychlost na 30 km/h.