Děčín jako na dlani z rozhledny Velký Chlum

Děčín jako na dlani z rozhledny Velký Chlum

Tereza Tůmová a Andrea Kadlecová

Město zasazené kolem řeky Labe, sevřené mezi sopečnými kopci a pískovcovými masivy – to je Děčín. Výhledů na toto přístavní místo zde najdete nespočet. A to ani nemusíte chodit nikam daleko. Například Rozhlednu Velký Chlum máte hned na okraji města.

Chlum

Tradiční kamenná Rozhledna Velký Chlum se tyčí na stejnojmenném kopci jen pár kilometrů od centra. Z autobusové zastávky Děčín, Staré Město (busy č. 202, 229) se vydáte pěšky po červeně značené turistické trase, která vás vyvede až na vrchol. Stezka je dlouhá necelých 6 kilometrů a vede vás podél zahrádek. Je tedy ideální na procházku se psem nebo na menší letní túru, kdy se chcete schovat před sluníčkem. Většina trasy je totiž schovaná ve stínu okolních stromů. V závěru cesty se projdete kolem rodinných domků, kde dříve stála prastará osada s několika restauracemi. 

Chlum

Pokud jste příznivce spíše opravdu nenáročné turistiky, nezoufejte. K Rozhledně Velký Chlum se dostanete i autem. Z Děčína ve směru na Benešov nad Ploučnicí pojedete do Horního Chlumu, ležícího v sedle mezi kopci Malý a Velký Chlum. V Horním Chlumu následně zaparkujete a půjdete přibližně jeden kilometr pěšky po červené trase až k rozhledně.

Rozhledna Velký Chlum je celoročně volně přístupná. Na její samotný vrchol zdoláte 83 schodů a vyhlížet můžete ze dvou pater. Z rozhledny dohlédnete nejen na Děčín, ale také na krajinu Českého středohoří, Krušných hor a Labských pískovců. V dálce tak zahlédnete Kletečnou, Milešovku i Děčínský Sněžník. Z určitého úhlu rozhledny můžete pozorovat i oblast Českého Švýcarska. V letních měsících je navíc toto místo stvořené pro pozorování západu slunce nad Děčínem.

Chlum

Za výstup od Labe na kopec Velký Chlum se kromě úžasného výhledu můžete odměnit odpočinkem na lavičkách hned pod rozhlednou. U laviček se nachází i veřejné ohniště, nad nímž si můžete opéct něco dobrého – můžete tak na túru vyrazit se špekáčky či jinými dobrotami, které si na ohni připravíte.

Z rozhledny do Děčína je pro řidiče cesta stejná. Pokud výletíte pěšky, můžete jít opět po červené stezce zpátky dolů anebo si udělat okruh. Od Velkého Chlumu půjdete zpátky na Horní Chlum a odsud budete pokračovat klikatou asfaltovou cestou směrem k Březinám. V této městské části Děčína se poté napojíte na Ploučnickou cyklostezku, po níž bez problému dojdete až do centra města. Tato cesta je dlouhá necelých 7 km.

Celou trasu výletu najdete pomocí QR kódu níže:

QR kód

Pár zajímavých dat na závěr:

  • Na Velkém Chlumu nejdříve stála chata a později i restaurace s ubytováním. Ta však nevydržela a namísto ní vznikla rozhledna, jejíž otevření připadlo na květen roku 1930.

  • Rozhlednu projektoval děčínský architekt Jahnel. Výsledkem jeho práce byla 16 metrů vysoká kamenná věž, která se těšila zájmu turistů.

  • Po válce ale zájem lidí upadal a za komunistické doby sloužila jako vysílač.

  • Až v roce 1996 přišla změna a rozhledna se dočkala rekonstrukce. 


A teď už stačí jen vyrazit!