Česká Kamenice - výlet do přírody i do minulosti

Česká Kamenice - výlet do přírody i do minulosti

Ať už z nadhledu, nebo zevnitř, Česká Kamenice ukazuje, jak může fungovat město, které se snaží být v souladu s historií i okolní krajinou.

Česká Kamenice

Nedávno zde opravili výletní okruh s názvem Brand, kde najdete, kromě zrekonstruovaných vyhlídek, také nové altány z modřínového dřeva a takzvanou vesničku „Mlýnky“ – jedná se o miniatury mlýnských a měšťanských staveb, které se povedlo citlivě zakomponovat do krajiny s vodní plochou. Původní model vesničky vznikl na počátku 20. století a nyní se ho po 70 letech podařilo obnovit. Kdo chce podniknout delší výlet, může se z Kamenice vydat až na Studenec (737 m n. m.) s jeho dalekým kruhovým výhledem. Když budete mít štěstí, zahlédnete i kamzíky horské, kteří sem byli na začátku minulého století přivezeni z Alp a v Lužických horách našli nový domov.

Vyhlídka Jehla
Vyhlídka Jehla nad Českou Kamenicí 

Koho zajímá historie, ten se v České Kamenici nudit také nebude. Dá se začít jižně od města, kde se vypíná Zámecký vrch s pozůstatky Kamenického hradu z 15. století. Přímo v obci pak najdete dvě nejvýznamnější sakrální památky:goticko‐renesanční kostel sv. Jakuba Staršího, kde hrával na varhany Antonín Dvořák, a poutní kapli Narození Panny Marie, což je vrcholně barokní stavba od českého architekta s italským původem Ottavia Broggia. Ke kapli přiléhá park Franze Priedla, který se městu podařilo nově zrekonstruovat a propojit s ulicí Benátky vedoucí do centra města.

Své putování Českou Kamenicí a okolím můžete zakončit v Turistickém informačním centru na náměstí Míru č. p. 122. Je rovněž nově opravené, součástí interiéru je prostor pro plánování výletů a výstavní galerie a můžete zde koupit regionální produkty – třeba pivo Pivní stezky Lužických hor, mýdla Mýdlárny Šafrán nebo sušenky z pekařství Paperník.

„Návštěvníkům a turistům rádi připravíme kávu, čaj nebo horkou čokoládu... V létě pak ledový čaj a chlazený cider,“ říká Tereza Havlíčková z českokamenického infocentra.

Historické centrum
V centru najdete zajímavá zákoutí prolínající historickou a moderní architekturu

Česká Kamenice leží na unikátní křižovatce tří chráněných krajinných oblastí: Lužické hory, Labské pískovce a České Středohoří. Tak přijeďte objevovat zapomenuté klenoty našeho regionu.