Brtnické ledopády, Tolštejn a Jedlová, Růžová nebo Pravčická brána mají v zimě úplně jinou atmosféru

Brtnické ledopády, Tolštejn a Jedlová, Růžová nebo Pravčická brána mají v zimě úplně jinou atmosféru

Andrea Kadlecová, 15.02.2023

Sníh pomalu slézá i z těch nejvyšších kopců v Českém Švýcarsku, venku je příjemných pár stupňů nad nulou, jarní prázdniny jsou pryč a proto je teď ideální chvíle, kdy vyrazit do Českého Švýcarska a navštívit ty největší highlighty.

Když vyrazíte ráno, může se Vám stát, že půjdete úplně sami. Přes den potkáte jen pár turistů. České Švýcarsko Vám nebude nikdy blíže, než právě teď. Bez davů turistů, jen v souladu s přírodou a skalami.

01 Vaclav Sojka Klopotsky vodopad

Foto: Václav Sojka

Brtnické ledopády

 
Bus 407, 409
(z Varnsdorfu, Rumburku, Krásné Lípy)
 
Brtníky náves, U jezevce
 
Svačina s sebou
 
Zdarma
 

Brtnické ledopády

Mimo centrum Českého Švýcarska, v jeho zadní části, u obce Brtníky a Kyjov, můžete v zimním období najít krajinu, která Vám bude připomínat pohádku od Walta Disneyho - Ledové království. Touto scenérií však neuděláte radost jen dětem, ale i sami sobě. V údolí Vlčího potoka najdete monumentální barevné ledopády a v údolí říčky Křinice u Kyjova pak kouzelnou Jeskyni víl.

Brtnické ledopády

Foto: Václav Sojka

Jak moc se budete moci kochat, závisí na samotné přírodě. Ledopády se spouštějí především na pískovcových převisech nebo stěnách a vznikají mrznutím tajícího sněhu. Proto je doporučujeme navštívit až když je zima na ústupu, to totiž bývají největší. Nečekejte však jen velké čiré rampouchy. Voda stékající ze skal s sebou po cestě splavuje zeminu a železité i křemičité písky. Ledopády pak hrají celou škálou barev od žluté přes zelenou, hnědou až k černé.

Klasický ledopádový okruh je letos v důsledku odstraňování dopadů kůrovcové kalamity rozdělen na dvě samostatné trasy, obě můžete zahájit na stejném místě, a to na rozcestí pod Vlčí Horou: Vlčí potok - U jezevce.

Brtnické ledopády

Foto: Petr Hlous

Trasa č. 1

https://mapy.cz/s/joradokagu

QR Brtnicke ledopady 01

Začíná u rozcestí Vlčí potok - U jezevce, dále pokračuje po žluté a zelené až k rozcestí u Brtnického hrádku, zde se nachází ledopád Opona a Malá kaskáda. Odtud pokračujte po zelené až k rozcestníku na Brtnický hrádek kde můžete vidět ledopád Konírna. Zde končí zeleně značená turistická trasa, klidně můžete jít zpět stejnou cestou. My máme ale rádi okruhy, proto doporučujeme jít od Šternberku neznačenou cestou Alej do osady Kopec a pak do Brtníků.

Trasa č. 2

https://mapy.cz/s/gunovupugu

QR Brtnicke ledopady 02

Začíná u rozcestí Vlčí potok - U jezevce a pokračuje po modré, údolím Vlčího potoka. Jedná se o značenou ledopádovou trasu, kde najdete ty nejzajímavější ledopády s názvy: Křepelčí stěnka, Velký ledový sloup, Vlčí stěnka, Varhany a Betlém. Zpět jděte stejnou cestou.

 

Pravčická brána

 
Z Rumburka vlak U28 do Schöny, pak přívozem do Hřenska
 
Hřensko, U Vodopádu nebo Pod Skalou, placené 150 Kč/den
 
Zatím zdarma
 
Listopad - březen,
pá, so a ne:
10:00 - 16:00 hod.
 
Pravčická brána

Foto: Václav Sojka

Pravčická brána

V sobotu 1. října se v omezeném režimu po dvou měsících po požáru znovu otevřela Pravčická brána. Přístup je možný pouze od Hřenska resp. od křižovatky Tři prameny. Podle Správy NP je cesta bezpečná. Tou samou cestou je nutné vrátit se zpět. Populární Gabrielina stezka na Mezní Louku je zatím uzavřena. Všechny vyhlídky v okolí Pravčické brány jsou ale přístupné a můžete se tak těšit z unikátních výhledů na celé České Švýcarsko.

 

Tolštejn a Jedlová

 
Z Děčína linka U8,
z Rybniště linka U9,
z Děčína bus 402
 
Náměstí Jiřetín pod Jedlovou,
parkoviště hrad Tolštejn
 
Restaurace Jedlová,
Hradní restaurace Tolštejn,
AVe Restaurant Jiřetín
 
Rozhledna Jedlová
30 Kč,
hrad Tolštejn
30 Kč
 
Tolštejn a Jedlová

Foto: Jiří Stejskal

Tolštejn a Jedlová

Pokud se budete na svět chtít podívat z výšky, tak zřícenina hradu Tolštejn a rozhledna Jedlová v Jiřetíně pod Jedlovou patří mezi ta nejlepší místa. Hrad Tolštejn je přístupný celoročně bez ohledu na počasí a výhledy z něj jsou jedny z nejkrásnějších v celém národním parku. Spatříte vrcholky Lužických hor, Šluknovsko i Horní Lužici. Výlet na Tolštejn rozhodně spojte s návštěvou rozhledny Jedlová, která je se svými 774 m nejvyšším vrcholem Ústeckého kraje na pravém břehu Labe. Při dobré viditelnosti uvidíte celé Lužické hory, hřeben Jizerských hor, Ještěd, Bezděz, Milešovku, Děčínský Sněžník, ale i vzdálenější hřeben Krušných hor. A navíc jedlovský borůvkový knedlík hledá svou konkurenci jen velice těžko.

Tolštejn a Jedlová

Tip: V Jiřetíně pod Jedlovou se nachází nejfotografovanější křížová cesta Šluknovska. Z Tolštejna a Jedlové je to už jen kousek!

 
 

Růžová

 
Z Děčína bus 432
 
Parkoviště u kostela
 
Restaurace u Kostela
 
Zdarma
 
Růžová

Foto: Petr Jan Juračka

Růžová

Obec s romantickým názvem Růžová patří mezi nejmalebnější obce v Českém Švýcarsku. Pestrá škála ubytování, výborná lokalita a nepřeberné množství sportovního vyžití udělali z Růžové ideálním místem pro dovolenou v národním parku. Symbolem Růžové se v posledních letech stala rozhledna „Růženka”. Vyrostla na Pastevním vrchu v roce 2018 a její tvar připomíná návrh Kaplického národního knihovny, přitom její podoba na papíře byla zhotovena daleko dříve. Kdo Růženku navštíví, odměnou mu bude krásný výhled na České a Saské Švýcarsko.

Na samotném Pastevním vrchu také můžete nastoupit na Naučnou stezku Růžová, která Vás na deseti zastaveních a deseti kilometrech provede krásnou krajinou mezi Růžovou a Jetřichovicemi. Úplně klidně se může stát, že se Vám z Růžové nebude chtít domů, zaklepejte na dveře Penzionu Arosa, kde se budete cítit jako doma.

Tip: Malí i velcí rozhodně ocení voňavé potěšení v Mýdlárně Rubens, která nabízí přírodní bylinková mýdla, oleje a šampony s certifikátem „Českosaské Švýcarsko – regionální produkt“ a také tvořivé dílny.