3 TIPY PRO UDRŽITELNĚJŠÍ VÝLETOVÁNÍ PO ČESKÉM ŠVÝCARSKU

3 TIPY PRO UDRŽITELNĚJŠÍ VÝLETOVÁNÍ PO ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Dnešní článek vám nabídne 3 tipy, jak své výletování můžete udělat udržitelnějším a pomoci naší planetě od zbytečného zatížení. 

První a velmi zásadní otázkou udržitelného cestovního ruchu je samotná doprava. V tomto ohledu je potřeba uvědomit si, jakou zátěží pro naši planetu znamená cestování osobním automobilem. Doprava autem je jistě pohodlná, nicméně kromě ekologického úskalí nese i další. Příkladem může být otázka parkování. V hlavní turistické sezóně pro vás může být problém najít na značených parkovištích volná místa. Parkoviště bývají často zpoplatněná. Ale ani parkování na nevyznačeném – a tudíž neplaceném –  parkovišti se nevyplácí, jelikož v NP České Švýcarsko je přísně pokutováno. Mnohem šetrnější variantou dopravy je vlak. K dispozici vám je přímé spojení, tzv. Lužickohorský rychlík. Do něj můžete nastoupit třeba na Hlavním nádraží v Praze, Hlavním nádraží v Mladé Boleslavi a na mnohých jiných zastávkách (viz odkaz) a doveze vás přímo do srdce Českého Švýcarska. Dále pro vás je připravena spousta turistických autobusových linek, které vás dopraví všude po národním parku (viz odkaz). 

https://www.kzc.cz/?sekce=pravidelne_verejne_vlaky&stranka=luzickohorsky_rychlik

https://www.ceskesvycarsko.cz/cs/dopravni-spojeni/linka/turisticky-autobus-podel-np-linka-c-434-decin-hrensko-mezni-louka

Druhou výzvou pro ekologičtější cestování je tzv. overtourism. Jedná se o označení jevu, který v dnešní době vídáme velmi často. Velké množství turistů navštíví jedno – nejznámější – místo v dané lokalitě. Konkrétní místo pak pod náporem turistů strádá. I toto je potřeba brát v úvahu, pokud plánujete výlet k nám. České Švýcarsko není pouze Pravčická brána. Načerpat inspiraci pro méně známé lokality můžete třeba na našem blogu, ale i na jiných internetových webech. Pokud však opravdu chcete navštívit ta nejznámější místa, zkuste zvolit aspoň období mimo hlavní turistickou sezónu. 

Závěrečná rada pro udržitelnější cestování se týká především občerstvení. Noste na výlety svou vlastní láhev na vícero použití, vyhněte se plastovým lahvím a plastovým kelímkům. Pro svá občerstvení zvolte raději lokální malé restaurace, bistra a kavárny než velké řetězce fastfoodů po cestě domů. Milovníci kávy s sebou na výlety mohou vozit kromě vlastních lahví i vlastní kelímky pro možnosti kávy s sebou bez výčitek. 

Děkujeme, že myslíte na přírodu s námi!