Za tajemstvím kouřové hory | Resort Dymník

Za tajemstvím kouřové hory | Resort Dymník

Už jste někdy relaxovali na místě, které jste si mohli dopodrobna prohlédnout z rozhledny? Jedno takové najdete nad městem Rumburk, na vrchu Dymník. V temných dobách středověku zapalovaly se na tomhle výrazném kopci signální a varovné ohně, odtud tedy vzal své jméno – nejprve Rauchberg, později Dymník.

Temeno toho kopce je něčím magické, něčím neodolatelně přitažlivé. To, že tu před bezmála sto pětadvaceti lety nechal jeden z místních podnikatelů vystavět rozhlednu, dává dobrý smysl – je z ní rozhled daleko do kraje, na celé Lužické hory, České nizozemí, ale také na Horní Lužici, České středohoří, část Českého Švýcarska a dokonce Krušné hory a Krkonoše. Kdo ale pohlédne místo k obzoru přímo dolů, uvidí věci podivuhodné. Uvidí Resort Dymník. Shora je to opravdu velmi nezvyklé místo. Zvláštní pravidelné srocení kamenů, které odtud vypadají jako dávné menhiry a hned vedle uměle členěná krajina, možná golfové hřiště, ale něčím jiné… Pak nějaké budovy… Kdepak, bude třeba sestoupit a podívat se na Resort Dymník podrobně.

 

Z výšky

 

Vida, tak to, co vypadalo jako menhiry, to je Strom života. A není to dílo dávných předků, ale našich současníků! Jde o pozoruhodnou stavbu s dvaadvaceti štíhlými obelisky, které společně vytvářejí hvězdu, a jedním kamenem stojícím opodál. Hvězda je propojena tmavými chodníčky symbolizujícími sílu vzduchu a červenými chodníčky, které vyjadřují sílu ohně. Je to místo, které symbolizuje naši existenci na pomezí země a nebe, místo silné energie a mocného působení na každého, kdo tudy prochází nebo si třeba jen stoupne a opře se o jeden z monolitů. Hm, a co to podivné golfiště opodál? Ach tak – vždyť je to fotbalgolfové hřiště, proto tedy ty rozměry, proto jamky, do kterých by se vešlo celé vědro golfových míčků… Že jste nikdy fotbalgolf nehráli? Nejvyšší čas to zkusit. Jde totiž o vůbec první certifikované fotbalgolfové hřiště v České republice, dokonce o dvě osmnáctijamková hřiště – jedno Fun a druhé Profi. 

 

Fotbalgolf

 

Takže tedy – relaxace duchovní i tělesná. A k tomu samozřejmě komfortní zázemí. V první řadě pohodlný hotel. Až vejdete dovnitř, pochopíte, že magický Strom života jakoby prolínal i dovnitř – každý pokoj je totiž jiný, každý nese jméno jiného znamení zvěrokruhu. Tady se prostě budete pobytově rozmazlovat. O nějakých sto metrů dál je navíc ještě bývalé selské stavení, později proslulé jako turistická restaurace, jejíž věhlas vrcholil před druhou světovou válkou. Dnes tu najdete příjemný penzion a samozřejmě i onu výletní restauraci, proměněnou tak, aby sice ctila tradici, přece ale poskytovala lidem třetího tisíciletí, nač jsou zvyklí a co potřebují.

 

Fotbalgolf je zábava pro celou rodinu

 

Vaří se tu pěkně po staročesku. Pokud tu natrefíte na nějakou větší společnost nebo svatbu, nedivte se. Svatby na Dymníku jsou velmi populární a je o ně velký zájem. Jeden by řekl, že hotel a penzion jsou dostatečně pestrou nabídkou ubytování – a přece máte na Dymníku možnost zvolit ještě jiný způsob. Je tu totiž i dobře vybavený kemp, kde můžete zaparkovat svůj karavan nebo rozbít stan. Čeká vás koupel v paprscích zapadajícího slunce a společnost zpovzdálí pokukujících srnek a zajíců… Pobýt v Resortu Dymník je prostě fajn. O to víc, že se o něj stará rodinná firma, takže můžete očekávat vlídnost a ochotu.

 

Resort

 

Kamkoli z rozhledny na sopečném Dymníku dohlédnete, můžete se i vydat. Nudit se dozajista nebudete. Už jenom samotné město Rumburk opravdu stojí za to projít a objevit jeho tu zjevné, tu skryté krásy.  Třeba nejsevernější Loretu v Česku obklopenou ambity s kaplemi a Svatými schody, křížovou cestu na Strážném vrchu, ojedinělou architekturu předválečných vil, nádherný morový sloup na náměstí… To město má duši a kdo ji objeví, bude obohacen. Dymník je ale báječné východiště i do celého Šluknovského výběžku, kterému se od nepaměti říkávalo České nizozemí, vydat se můžete třeba na šluknovský zámek postavený ve stylu saské renesance, můžete objevovat další jedinečné křížové cesty (v oblasti je jich hned čtrnáct!), doslova za bukem je i Sasko a Horní Lužice s tradicemi, které jsou nám, jako Slovanům, tak blízké… Ostatně ani České Švýcarsko odtud není daleko. Speciálním typem pak je putování po okolních rozhlednách – Jedlová, Vlčí hora, Tanečnice i saský Weifberg vám dopřejí pocit sokola letícího vysoko nad krajinou.

 

Logo Ústecký kraj

České Švýcarsko