Tolštejnsko - rozmanitý svět mezi Lužickými horami a Českým Švýcarskem

Tolštejnsko - rozmanitý svět mezi Lužickými horami a Českým Švýcarskem

Tolštejnsko tvoří území Dobrovolného svazku obcí Tolštejn – pěti obcí (Doubice, Dolní Podluží, Horní Podluží, Jiřetín pod Jedlovou, Rybniště) a dvou měst (Chřibská a Varnsdorf). Nechte se pozvat k návštěvě osobitého regionu na severu Čech a objevte oblast rozhleden a výhledů, vodních ploch, zelených pastvin a luk, typické lidové architektury a zachovalých sakrálních památek, prošpikovanou mnoha turistickými stezkami a cyklotrasami.

Tolštejnsko

Začněme významnou turistickou novinkou roku 2021. Tou je lávka „Cozrovka“, vybudovaná na Stožeckém sedle, která spojuje Tolštejnsko, kraje Ústecký a Liberecký, oblast Českého Švýcarska, Lužických hor a Žitavských hor. Toulky  Tolštejnskem můžete zahájit v nejmenší svébytně malebné obci Doubice, kde se v místních restauracích dobře najíte a najdete kulturní vyžití v klubu Fabrika či galerii Cifra. Během sestupu do Chřibské načerpáte energii z klidu a krásy krajiny. Na náměstí si vychutnáte dobrou kávu nebo nahlédnete do expozice Muzea Tadeáše Haenkeho. V Rybništi si užijete odpočinkový den v novém dětském parku s in‐line okruhem nebo na Školním rybníku vyzkoušíte sportovní rybolov. Pak namíříte směrem k Jedlové – nejlépe vlakem po Dráze národního parku. Posilněni zážitkem ve vyhlášené nádražní restauraci vyrazíte dobýt vrchol hory Jedlová a zdoláte schody kamenné rozhledny z roku 1891. Z Jedlové se vydáte na nejvyšší vrchol Lužických hor Luž jedině přes novou turistickou lávku. Údolím Milířky klesáte do Dolního Podluží a zastavíte se v rodinném rukodělném lihovaru Galli Distillery. Po ochutnávce jejich regionálních produktů určitě nebudete odcházet s prázdnou! S dobrou náladou se přesunete do Horního Podluží k větrnému mlýnu Světlík – k jedinému mlýnu holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách.

Tolštejn
Hrad Tolštejn, foto: Matyáš Gál 


Můžete ale prozkoumat další turistické poklady, kterými jsou například vrch Spravedlnost, Chřibský vodopád, akvadukt na Chřibské Kamenici, Velký rybník, Malý Stožec, štolu Jana Evangelisty nebo Křížovou cestu v Jiřetíně pod Jedlovou.

„Tolštejnsko je jako stvořené pro toulání v přírodě, a to v každé roční době. Každý si u nás najde své. Rozmanitost území, téměř na pětníku, je jedinečná,“ říká Petra Vojtěchová, místostarostka obce Rybniště.

Lávka na Šébru
Lávka na Šébru, foto: Pavlína Pražáková