Strážci výhledů

Strážci výhledů

Milujete výhledy do kraje? Jen si to představte – letní západ slunce a k tomu sáhodlouhý pohled na České Švýcarsko – nalákali jsme vás? Pokud aspoň trochu ano, máme pro vás zde pár tipů na rozhledny v srdci Českého Švýcarska.

Dýmník (autor: Michal Guzi)

První tipem je Vyhlídková věž Růženka nacházející se na Pastevním vrchu v obci Růžová. Jedná se o moderní betonovou stavbu, která by v budoucnu měla obrůst břečťanem. Rozhledna byla zpřístupněna teprve v roce 2018. Růženka je skvělou volbou pro rodiny s dětmi, jelikož se dá zaparkovat přímo u kostela v obci Růžová a odtud je to asi jeden kilometr na vrchol. Z rozhledny můžete za dobrých podmínek spatřit České středohoří, Lužické hory i Saské Švýcarsko – Děčínský Sněžník, Jedlovou, Pravčickou bránu a mnohé další. 

Druhou rozhlednou, kterou vám zde představíme, je Tanečnice u Mikulášovic. Jedná se o nejsevernější rozhlednu České republiky. Historie rozhledny sahá až do konce 19. století. Z vršku můžete spatřit Saské Švýcarsko, Lužické hory, České středohoří, Krušné hory, ale i Krkonoše. Při rozhodování vám možná pomůže i informace, že součástí rozhledny je i občerstvení, tudíž se nemusíte bát, že byste po výšlapu neměli kde dočerpat energii. Benefitem je i doprava. Nově jezdí z Prahy do Mikulášovic pravidelně Lužickohorský rychlík.  

panorama (autor: Jiří Plekanec)
Panorama Českosaského Švýcarska (autor: Jiří Plekanec) 

Třetím tipem pro milovníky překrásných výhledů je rozhledna Dymník u Rumburka. Od města Rumburk je Dymník vzdálený asi dva kilometry. Na vršku se vám naskytne pohled na Lužické hory, Rumburk, Ještěd a další. Zpestřením rodinného výletu může být fotbalgolf, který je možné si vyzkoušet právě v okolí Dymníku. Rozhledna je též součástí naučné stezky Dymník. Co se týče cesty z města Rumburk, nejedná se o žádnou fyzicky náročnou trasu.

Čtvrtým možným cílem pro rozhlednové nadšence může být rozhledna Studenec. Tato rozhledna se nachází nedaleko města Česká kamenice. Historie Studence sahá na samý konec 19. století, avšak před rokem 2010 prošla rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol musela být dopravena za pomoci vrtulníku. Z rozhledny můžete spatřit například Růžový vrch, Vlčí horu nebo Děčínský Sněžník. Rozhledna se nachází na rozhraní Lužických hor a Českého Švýcarska. V okolních lesích můžete s trochou štěstí spatřit kamzíky, jelikož se jedná o jejich časté místo výskytu.

Posledním tipem je – vzhledem k rozvolňujícím se protikoronavirovým opatřením – rozhledna Weifbergturm, která se nachází na území našich německých sousedů. Rozhledna stojí na stejnojmenném kopci poblíž obce Hinterhermsdorf.

České Švýcarsko