Krásná Lípa – město, které přiroste k srdci

Krásná Lípa – město, které přiroste k srdci

Jana Drobečková, Andrea Kadlecová, 26.09.2023

Tohle město, které za posledních patnáct let doslova rozkvetlo, dělá teď skutečně čest svému jménu. Navíc jde o úžasně strategické místo, dá se odtud snadno dosáhnout na všechno, co je v Horní Lužici, Lužických horách, na Děčínsku a Šluknovsku zajímavé. Prostě ideální základna pro dovolenou nebo prodloužený víkend.

Krásná Lípa

Krásná Lípa ale není jen skvělým východištěm na toulky krajinou, je to i místo, kde si můžete užít mnohé radosti a nezáleží na tom, chcete‑li lenošit, nebo být třeskutě aktivní.

Kromě příjemných architektonických procházek po městě za jedinečnými vilami (třeba největší funkcionalistickou vilou v Česku, nesoucí jméno továrníka Palmeho, nebo neorenesanční Hielleho vilu), můžete brouzdat rozsáhlým městským lesoparkem, nebo obdivovat skvosty lidové architektury – podstávkové domy na Kamenné Horce nad městem.

Pro milovníky řízenějšího pohybu čeká dobře vybavený Sportovní areál Českého Švýcarska s celoročním provozem, který nabízí, tělocvičnu, venkovní kurty, hernu na stolní tenis, lezeckou stěnu, beachvolejbalové hřiště, minigolf, dětské eldorádo s lanovkou a trampolínou a mnoho dalšího.

Sportovní areál

Okolí Krásné Lípy je také krásné. A je úplně jedno, kterým směrem se vydáte. Třeba Köglerova naučná stezka – 23 km dlouhý okruh s více jak čtyřicítkou informačních zastavení vás zavede na vrchol Vlčí hory a ještě výš, až na prosklenou vyhlídkovou plošinu zdejší rozhledny s opravdu nebývalým panoramatickým výhledem. Projdete zkrátka celé severní Krásnolipsko a pochopíte duši krajiny. 

Koglerova stezka

Kyjovské údolí, idylický kaňon říčky Křinice, podél které dojdete až k Turistickému mostu, nebo ještě dál, až do Saska. 

Kyjovské údolí

Kousek severně od Krásné Lípy, hned vedle Sněžné, vás ohromí jedno fotogenické místo – barokní kaplička Nejsvětější Trojice pod mohutnou lípou se siluetou Vlčí hory na obzoru. Od kapličky sejdete cestou k pozoruhodnému poutnímu místu, kostelu Panny Marie Sněžné, a vydáte‑li se dál po červené směrem na Krásný Buk, povedou vás od Grohmannova kříže směrovky k arboretu v zahradě pana Fritscheho, které je celoročně volně přístupné. 

Fritscheho arboretum

Vydáte‑li se kousek po Köglerově stezce a na rozcestí Nad Vápenkou odbočíte na žlutou, čeká vás krátký výstup na Široký vrch kolem Kočičí a Dračí skály až na Karlovu výšinu s Karlovou vyhlídkou. To si vážně dopřejte – pohled odtud na lesy Českého Švýcarska je vskutku jedinečný. Žlutá tu tvoří okruh, takže se zase pohodlně vrátíte zpět do města, které vám prostě nemůže nepřirůst k srdci.

Karlova výšina

A když počasí úplně nepřeje, tak rozhodně navštivte třeba zdejší pivovar FalkenštejnPoctivý řemeslný pivovar nabízí široké portfolio pivek a k tomu také napárovaná jídla. A že to stojí za to! Na své si přijdou i vegetariáni.

Falkenštejn

Dům Českého Švýcarska na náměstí v Krásné Lípě není obyčejné „íčko". Interaktivní expozice vydá na samostatný výlet, po kterém tu lze dokonce přespat v jednom z moderních podkrovních apartmánů. Na přednášky a konference (nejen) o šetrné turistice se sem sjíždí lidé z dalekého okolí. V informačním centru navíc pořídíte praktické a vkusné dárky s certifikátem regionální produkt. 

Informační středisko

A bonbónek nakonec. Když vás bude víc, tak rozhodně cinkněte do Schindlerovy pletárny. S elánem, nadšením a energií a s moderními technologiemi a funkčními materiály drží více než 160 let dlouhou tradici pletařské výroby v Krásné Lípě. A taková prohlídka pletárny, to už je něco.

Schindlerova pletárna

A na konec už jen tipy, kde hlavu složit? Lípa Resort, Pivovar Falkenštejn, Dům Českého Švýcarska, Goliáš, Vlčihorská chaloupka, Penzion Na Bělidle, Café Nostalgie, nebo Apartmány Stará Škola.