I v zimě se dají objevovat krásy v přírodě

I v zimě se dají objevovat krásy v přírodě

Andrea Kadlecová, 06.03.2023

Pár předešlých jarních dní nás už navnadilo, ale jenom na chvilku. Zima se vrátila v plné parádě. My ale nezoufáme, protože i v zimě má České Švýcarsko ojedinělou atmosféru. Máme pro Vás pár tipů na výlety, které stojí za to v jakémkoliv počasí, tak zkuste a uvidíte, že nebudete litovat.

01_Daniel_Rericha_Zima_v_Tiskych_stenach

Foto: Daniel Řeřicha, Zima v Tiských stěnách

Přeshraniční výlet z Ostrova na Herkulovy sloupy

 
18 km
 
27.300 kroků
 
4,5 hodiny + zastávky
 
Těžká trasa
 
490 m
 
Hotel Ostrov (Ostrov)
 
BUS, linka 432 a 452 z Děčína do Tisé, 4 km přes Tiské stěny k hotelu Ostrov
QR Přeshraniční výlet z Ostrova na Herkulovy sloupy
 

Přeshraniční výlet z Ostrova na Herkulovy sloupy

https://mapy.cz/s/fucupovalu

Víte, že za obřími hlavami soch nemusíte jezdit až na Velikonočními ostrovy? Od hotelu Ostrov vyrazte po červené značce k rozcestníku Nad Ostrovem, odtud po zelené až k saským hranicím. Po červené (Roter Strich) ke skvělé vyhlídce ze skalní kazatelny Grenzplatte a 3,5 km k dalšímu rozcestníku, od kterého Vás dělí jen půl hodina po žluté trase k Herkulovým sloupům.

Herkoluvy sloupy

Foto: Maik Rähder, Herkulovy sloupy

Skalním labyrintem se můžete toulat klidně dvě hodiny. Je možné se vrátit zpět, ale my doporučujeme si trasu zpět naplánovat přes náhorní obec Rosenthal a hraniční přechod Soví bránu.

 
 

Za výhledy na Labský kaňon v Děčíně

 
12 km
 
18.000 kroků
 
4 hodiny + zastávky
 
Střední náročnost
 
300 m
 
Coffee & Books (Děčín)
Kafe na mapě (Děčín)
 
Pěšky, nebo MHD Děčín
QR Za výhledy na Labský kaňon v Děčíně
 

Za výhledy na Labský kaňon v Děčíně

https://mapy.cz/s/pebedanama

Labský kaňon, který je místy hluboký až 300 m, zcela oprávněně patří k nejvýznamnějším místům Českého Švýcarska. Pohledy na ta nejhezčí místa umožní červená turistická značka spolu se souběžnou Naučnou stezkou kaňon Labe. Za výhledy je potřeba nejdříve vystoupat od děčínské nemocnice po červené na Kvádrberk.

Vyhlídka Belveder

Foto: Archiv Děčín, Belveder

Za toto stoupání budete ale odměněni prvním krásným výhledem z Císařského výhledu. Od této chvíle budete míjet jednu vyhlídku za druhou. Nejznámější je rozhodně Růžová vyhlídka, která Vám zprostředkuje nevšední zážitek jednoho z nejlepších hloubkových pohledů do nejmohutnějšího pískovcového kaňonu v Evropě. Na konci naučné stezky Vás čeká odměna, královna labských vyhlídek, Belveder. Už jste se pokochali? Sejděte po schodech po zelené k přívozu v Dolním Žlebu a nechte se vlakem dovézt zpět domů.

 
 

Celodenní okruh v Českosaském Švýcarsku

 
16,5 km
 
24.700 kroků
 
5,5 hodiny + zastávky
 
Těžká trasa
 
500 m
 
Hotel RON
 
Vlak U28 z Rumburka
QR Celodenní okruh v Českosaském Švýcarsku
 

Celodenní okruh v Českosaském Švýcarsku

https://mapy.cz/s/fefaguruju

Celodenní okruh za výhledy na výběžek a zadní Saské Švýcarsko začíná v Mikulášovicích u autobusové zastávky. Po zelené turistické značce se vydejte ke koupališti, pak následuje výstup bez značky stále po silničce na rozcestí Hančův vrch. Po žluté přes hranici na volně přístupnou rozhlednu Weifberg s dalekým kruhovým výhledem. Dále otevřenou krajinou s rozhledy do Hinterhermsdorfu s krásnými podstávkovými domy.

Vyhlídka Belveder

Foto: Tomáš Fůsek, Hančův vrch v zimě

Žlutá vás zavede na vyhlídku Taubenstein (krátká odbočka) do údolí Křinice, kam po chvíli sestoupíte stezkou ve skalách. Pokračujete kolem historického mlýna Niedermühle, stále proti proudu Křinice po pravém (saském) břehu až do rokle Bílého potoka (Weissbachtal), stále po žluté. V horní části odbočíte už na českou zelenou, přes hranici vzhůru mýtinou po odstraněném lese vzhůru a polní cestou k zastávce Mikulášovice horní nádraží (vlak v zimě nejede). Zelená vás dovede po dalším kilometru k autobusové zastávce Horní Mikulášovice a nebo můžete hlavu složit v příjemném penzionu Balnika a nechat se zde hýčkat.

 
 

Na sáňkách po naučné stezce Česká silnice

 
16 km
 
27.300 kroků
 
4,5 hodiny + zastávky
 
Lehká trasa
 
222 m
 
Hotel Kortus (Vysoká Lípa)
QR Na sáňkách po naučné stezce Česká silnice
 

Na sáňkách po naučné stezce Česká silnice

https://mapy.cz/s/fefaguruju

Zbyl ještě nějaký sníh? Tak hurá na sáňky. Jestli ne, tak pěšky je to také prima varianta. Pokud se rozhodnete vyrazit autem, nechte ho na parkovišti ve Vysoké Lípě u Hotelu Kortus a vydejte se po žluté 2 km k rozcestí Pod Šaunštejnem, odtud pak už přímo na naučnou stezku, která vede až do Zadních Jetřichovic k hranici s Národním parkem Saské Švýcarsko. Po cestě dlouhé 6 km potkáte 12 zastavení a poznáte tak historii cesty, po které šlapete.

Naučná stezka je interaktivní, po cestě uvidíte spoustu soch nebo Uhlířovu chaloupku, která si zahrála v Pyšné princezně. Cestu nemusíte jít celou, je jen na Vás, kdy se vydáte na zpět. Mimo zimní měsíce je možné zahrát si i questku, kde v cíli na soutěžící čeká poklad. A nezapomeňte si na závěr v Kortusu dát něco dobrého.