České Švýcarsko s dětmi? Žádný problém.

České Švýcarsko s dětmi? Žádný problém.

České Švýcarsko, krajina plná rozmanitých skal, kopců, travnatých luk a pohádkových západů slunce. Inspirace pro mnoho režisérů, kteří si její neokoukaná místa pravidelně vybírají do svých tajuplných příběhů a pohádek. Dolský mlýn, Panská skála, Pravčická  brána i Děčínský Sněžník jsou místa, kde se nejednou zjevily pohádkové bytosti. Pojďte se s námi vrátit zpět do dětských let, upusťte uzdu své fantazie a staňte se parťákem pro své děti. Ukažte jim, že máma i táta se pořád umí bavit a vezměte je na průzkum. Léto je sice pomalu u konce, ale podzimní počasí přímo vybízí k výletu do přírody. Barevné stromy, ranní mlhy a slunečné dny nabízejí jedinečnou podívanou.

Zoo Děčín

Míst k objevování je nepřeberné množství a každý výlet v přírodě Českého Švýcarska jde přizpůsobit dětem, vybrali jsme tak ta, která jsou pro nejmenší členy rodiny přímo určená.

Již 7 let seznamuje lesní zážitkový areál Rysí stezka - Mezní Louka malé i velké návštěvníky velice kreativním způsobem s péčí o místní lesy. Auto nechte na centrálním parkovišti na Mezní Louce a vydejte se 250 metrů po červené značce směrem k Pravčické bráně, narazíte na odbočku na Rysí stezku a je jen na Vás, zda se rozhodnete pro kratší, 300 metrů dlouhý okruh po červené, či 800 metrů dlouhý okruh po modré značce. Viděli jste už lýkožroutí prolézačku či stromový panelák? Slyšeli jste někdy „stromový dendrofon“? Že ne? Tak to je nejlepší obě trasy spojit dohromady. Protože je stezka dlouhá 1,5 kilometru, není problém zde strávit s dětmi celé dopoledne.
Naberte síly na obědě, třeba u Fořta a hurá na hřiště na Mezní Louce. Máte totiž jedinečnou možnost vyšplhat na vrchol modelu Pravčické brány. Na tu opravdovou se totiž již 40 let nesmí vstoupit.

Lesní zážitkový areál Rysí stezka - Mezní Louka

Mikrovýlet do Rynartic na Trpasličí skálu je ideální, jako drobný  úplatek během cesty za dobrodružstvím, který nezabere více jak 20 minut, ale přesto, jelikož je celý po schodech, dá zabrat. Kdo by neznal Sněhurku a 7 trpaslíků? Podaří se Vám najít všech 7 roztodivných mužíků? Uvidíte, že i dospělým to dá práci. Pro hodně malé děti jen se zvýšenou opatrností.

Trpaslíci

Naučná stezka, kterou zvládnou i nejmenší děti v kočárku či na odrážedle, je dostupná v Srbské Kamenici. Od Kavárny v přírodě, kde můžete i zaparkovat, vede asfaltka procházející kolem přírodní rezervace Adra, v níž jsou umístěné vyřezávané skluzavky, houpačky, domečky, bludiště a další atrakce. Kdo by se chtěl pokochat výhledy, může nechat kočárek a odrážedlo v lese pod Vyhlídkou nad jezírkem, výhled na Srbskou Kamenici za to dobrodružství stojí.  Komu by to ještě nestačilo, může se od Infocentra vydat k lesnímu divadlu, kde Vám děti mohou zahrát vlastní představení. Celá procházka je dlouhá cca 1,5 kilometru a i s hraním na ní strávíte příjemné dopoledne. Občerstvit se můžete v Zelené hospodě, kde se děti vyřádí na místním hřišti.

Naučná stezka v Srbské Kamenici

V loňském roce Česká Kamenice otevřela Park miniatur Mlýnky Brand. Na jednom místě najdete kopie českokamenických domů a areál Mlýnku s pohyblivými částmi rozmístěných v okolí potůčku. Došlo tak k obnovení tradice, původní park miniatur zde stál před 1. sv. válkou. Z centra města můžete klidně i s kočárkem a malými dětmi udělat malý výlet, který Vám zabere zhruba 1,5 hodiny.

Park miniatur Mlýnky Brand

Pokud vaše děti chvíli neposedí, doporučujeme vyrazit na vrch Dymník, který se vypíná nad Rumburkem. Můžete se projít pěšky přímo z Rumburka, Krásné Lípy nebo Skřivánčího pole. Všechny trasy jsou vhodné i pro pohyb s kočárkem. Na vrcholu mohou vaše ratolesti pozorovat malá plemena horských koz, můžete společně vystoupat na kamennou rozhlednu, dát si rodinný oběd v místní restauraci nebo si dokonce zahrát speciální míčovou hru - fotbalgolf. Na místním hřišti, které trochu připomíná golfové hřiště, se ale místo švihu holí míč do jamek kope. Temeno hory zdobí i tajuplný obrazec tvořený kamennými monolity, takzvaný strom života. V nedalekém Rumburku pak po náročném programu doceníte šálek výběrové kávy z kavárny Bohemian Coffee House, vyhlášené i za hranicemi regionu. 

Dymník

Kam vyrazit při nepřízni počasí?

Celodenní výlet do Děčína
Zámek Děčín nabízí prohlídky s pastelkami po zámku. Pokud si chcete zablbnout, tak nevynechejte Hopsárium – největší kryté hřiště v severních Čechách. Pro malé badatele Expozice Rajské ostrovy připravila oddělenou vnitřní expozici ZOO. A potápky určitě potěší místní Aquapark s venkovním i krytý bazénem, atrakcemi a dětským koutkem s pískovištěm.

Aquapark

Interaktivní expozice Českého Švýcarska
Pokud se ocitnete poblíž Krásné Lípy, rozhodně zavítejte s dětmi do Domu Českého Švýcarska, který naleznete na náměstí. Při vstupu do expozice Vás upoutá zpěv sokola stěhovavého. Film „Tajemství krajiny” Vás pohltí. Spojení přírodního bohatství s ojedinělou krajinou v České republice a duševní bohatství lidí Vám představí krajinu roklí, pískovcových skal, lesů a řek - krajinu Českého Švýcarska. Děti se v expozici rozhodně zabaví. Proletí se v balonu, rozhlédnou se po krajině v místní rozhledně a mohou obdivovat ladnost letu čápa černého, jako vzorného rodiče. Prozkoumají tajemství jezevčí nory, vyzkoušejte si práci archeologa, malíře či skláře...zkrátka nechte se inspirovat krajinou zrozenou z moře. 

A tip pro rodiče je pivovar Falkenštejn, jen pár metrů vedle.

Expozice

Pozorujte sklářské mistry při práci
V Lindavě v AJETO Lasvit již téměř dvacet let v budově bývalé textilky vznikají pod rukama sklářů výrobky a umělecká díla pro zákazníky ze všech koutů světa. Je to místo setkávání, kde se již roky setkávají sklářští umělci, designéři, architekti, herci i filmaři, aby pod jejich taktovkou vznikaly ty nejoriginálnější projekty. Jedním z nich je třeba divadelní cena Thálie a nebo trofej pro cyklistický závod Tour de France. Zajímá Vás, jak takové výrobky vznikají? Tak vezměte děti a navštivte prohlídku, během které se seznámíte s celým procesem výroby a navíc můžete pozorovat sklářské mistry v huti při práci. A když Vám vyhládne, určitě otevřete vrata Sklářské krčmy a dejte si něco dobrého. A že práce skláře není žádná sranda si můžete vyzkoušet i na vlastní kůži. Pod vedením zkušených sklářů si vytvoříte vlastní půllitr, vázičku nebo jiný skleněný objekt na přání.

AJETO

Na skok do Šluknovského zámku
Na severu Čech, v samotném nejsevernějším městě České republiky najdete mimo centrum města zámek, který je obklopený parkem v anglickém stylu. S dětmi doporučujeme absolvovat prohlídkový okruh, díky kterému budete mít pocit, že jste se dostali do období zlaté éry našeho státu - do doby první republiky. Dětem přikupte Průvodce s pastelkou, díky kterému budou moci během prohlídky plnit zajímavé úkoly a vy si v klidu poslechnete vyprávění průvodce. Během podzimu a zimy se také neochuďte o vánoční výstavu nebo o výstavu kanonů. A nezapomeňte, že Šluknovský zámek je také kulturním centrem Šluknovského výběžku. Užít si můžete koncerty, divadla, tematické akce a mnoho dalšího. A navíc je otevřený 7 dní v týdnu po celý rok. 

Šluknovský zámek