České Švýcarsko bezbariérově

České Švýcarsko bezbariérově

Anna Škopková, 12.03.2025

Romantická krajina Českého Švýcarska je proměnlivá jako duše umělců, kteří ji v 18. století objevili. Hluboká tichá údolí střídají vysoké skalní vyhlídky, pískovcové chodníčky se mění v klikaté lesní stezky a občas se leze i po žebříku nebo stoupá po hrubě tesaných schodech.
Na vozíku ani s handbikem, nic moc. Jsou tu ale místa, a není jich málo, kam se dá dojet i na dvou, třech či čtyřech kolech.

Pojďme se na ně společně podívat.
 

CS bezbarierove

Z Děčína do Bad Schandau 

Po cyklostezce se dá z Děčína dojet až do Drážďan a dál, snad až do Hamburku a dotknout se moře, ale to je pro extremisty. Bad Schandau, výstavní lázeňské městečko jen asi 10 km za německými hranicemi, dýchá dovolenkovým tempem. Jsou tu obchůdky, cukrárny, restaurace, hotely, muzeum a slavný lázeňský komplex Toskana Therme s bezbariérovým vybavením a parkováním pro ZTP zdarma. 
Vyrazit se dá z bezbariérového Hlavního nádraží v Děčíně po nábřeží směr Dolní Žleb (první část cesty bude po chodníku podél hlavní silnice) nebo od auta zaparkovaného na malém parkovišti za železničním mostem. Odtud už se jede po hladké asfaltové cyklostezce podél širokého toku Labe s výhledem na skalní útvary a lesy Labského kaňonu nad vámi.
V Dolním Žlebu se dá občerstvit ve stánku u přívozu nebo v restauraci Dolní Grund. Na handbiku je možné vyjet kus do kopce na fenomenální burgery v Hospodě U Kosti. Potom pokračujte po cyklostezce dál přes státní hranici, zamávejte přes řeku turistickému mumraji v Hřensku a dojeďte až na úroveň Schmilky, prvního německého městečka na druhém břehu. Dostanete se do něj přívozem, jehož nástupní stanice je hned pod železniční zastávkou Schmilka. Přejezd na druhou stranu na handbiku zvládnete bez problémů, nicméně počítejte s tím, že prvních pár metrů cyklostezky na druhé straně nebude povrch tak hladký jako dosud a do mírného svahu od přívozu si klidně nechte pomoct.
Schmilka je maličké městečko, ale skrývá poklad v podobě řemeslného pivovaru a posezení u místních specialit v typické Biergarten na dvorku bývalého mlýna. Je tu i bio restaurace na břehu Labe s vegetariánskými a veganskými lahůdkami na menu.
Cyklostezka dál vede podél Labe z jedné strany a hlavní silnice z druhé, vysoko nad vámi se rozkládají skalní města, pod vámi se valí Labe a než se nadějete, vidíte první upravené penziony v Bad Schandau. Těsně předtím, než dojedete do centra, je možné odbočit vpravo a vyjet si za pár Euro historickým výtahem pro výhled na Labské údolí.
Hned za výtahem narazíte na přítok Křinice, podél něhož se můžete vydat prozkoumat lázeňský park s kašnou, venkovním amfiteátrem a typickou lázeňskou promenádou.
Zavítejte do dobře přístupného Centra národního parku Saské Švýcarsko s interaktivní instalací a bohatým programem.
Pro zpáteční cestu vlakem nespoléhejte na Labský most, ten byl v roce 2024 z provozních důvodů uzavřen, raději využijte přívoz, jehož přístaviště se nachází na promenádě u velkého parkoviště. Přes řeku vás přepraví za necelý kilometr přímo k hlavnímu nádraží.

Délka trasy: 22 km tam a vlakem zpátky

Trasa: 

  1. Děčín - Schmilka 

  2. Schmilka - Bad Schandau

CS bezbarierove

Kyjovským údolím po nové naučné stezce

Zaparkujte přímo u odbočky do Kyjovského údolí, kde také staví zelený autobus 434 z Děčína nebo Krásné Lípy.
Trasa podél Křinice vede malebným údolím, které je i v létě tiché, šumivé a vychlazené jako pivo z nedalekého krásnolipského řemeslného pivovaru Falkenštejn
Zároveň kopíruje nově vzniklou 6 km dlouhou naučnou stezku s podtitulem Všemi smysly. Má celkem 10 zastavení a umožní vám třeba prozkoumat geologii ve tmě, potkat medvěda či pašeráka v životní velikosti nebo si zblízka, a přitom z pohodlí vlastního vozítka, poslechnout řeku. 
I když asfaltová cesta sem tam zhrubne, dá se zvládnout na handbiku i na vozíku. Po pravé ruce pod vámi šumí říčka Křinice a nalevo ve svahu nad vámi ční pískovcové skály, cesta se klikatí podle vodního toku a dovede vás pohodlně až do Zadní Doubice k Hraničnímu mostu.
Zpátky stejnou trasou a hurá na pivo do Krásné Lípy!

Délka trasy: 6,5 km tam a 6,5 km stejnou cestou zpátky

Trasa


CS bezbarierove

Trasa Krásnolipskem

Z náměstí v Krásné Lípě se dá odpíchnout na příjemný desetikilometrový výlet okolní krajinou. Část trasy vede po silnici a po chodníku, ale většinou pojedete lučními, polními a lesními cestami, které jsou dost pevné na jízdu s vozíkem.
Pojedete Mločí roklí, překročíte říčku Křinici, minete bývalý znělcový lom a přírodní rezervaci Velký rybník a celou cestu budete koukat jen na nebe a koruny stromů nad sebou, zeleň kolem sebe a neuvidíte nejspíš ani jednoho turistu.
Společenský deficit, tekutiny a hladinu cukru v krvi lehce doplníte po dojezdu zpět na krásnolipské náměstí třeba v Pivovaru Falkenštejn nebo v nedaleké kavárně Café Nostalgie.

Délka trasy: 10,6 km 

Trasa

CS bezbarierove

Kam ještě?

Zkuste třeba vycházkový okruh po Děčíně stezkou pod zámkem, přes zámecký park a kolem Kostela povýšení svatého kříže nebo cestu podél říčky Biela z odlehlého Ostrova u Tisé, trasu kolem Tiských skal, trasu z Maxiček k Mlýnskému rybníku nebo dokonce výjezd vozíkem s doprovodem na slavnou Růžovou vyhlídku. 
Mrkněte i na místní a zároveň přeshraniční iniciativu Disway.cz, jejichž aplikace s na vlastní kůži prověřenými trasami a doporučeními pro pohyb turistů na vozíčku krajinou (nejen) Českého a Saského Švýcarska si můžete stáhnout do mobilu.
České Švýcarsko se stává stále přístupnějším, podniky, restaurace a penziony, které tu v posledních letech vznikly a stále vznikají, již často běžně disponují bezbariérovým vstupem a vybavením a otvírají tak dveře do rozeklané krajiny Českosaského Švýcarska všem bez rozdílu.
A když se vám podaří osobně zmapovat další trasy, podělte se o ně! 
 

Aqua