Blog

6 prvomájových důvodů proč navštívit České Švýcarsko

Jak spolehlivě poznáte, že zima pominula? Jistě, když ze země vykoukne první sněženka a na okreskách se rozezní hluk motorek. Že je načase uklidit zimní lenošení na dno skříně a vyrazit směr příroda ale zaručeně poznáte i podle toho, že se vám zase začnou zapalovat lýtka! 

Pro ty, kdo se na to už teď těší, je tady článek o tom, jak v Českém Švýcarsku co nejlépe trávit zamilované víkendy. Oslavovat lásku v trávě mezi rašícím podbělem je totiž sice romantika, ale jen na chvilku. Komplexnější oslavy je dobré naplánovat na místo, kde se k tomu i dobře najíte, napijete, přespíte a dopřejete tělu hluboký odpočinek. Vybrali jsme pro vás šest takových míst v Českém Švýcarsku od Tisé až po výběžek.

 

Anna Škopková, Andrea Kadlecová, 25.4.2024

Nebojte se Pekel Severu. Naopak, těšte se na zážitky na druhou. Začíná RoadCup!

V sobotu 23. března byli na letňanském výstavišti v rámci veletrhu FOR Bikes slavnostně vyhlášeni vítězové RoadCupu 2023 a tím byl také odstartován nový ročník, již sedmý v pořadí. Po úspěchu premiéry double Pekla Severu Road se po roce blíží další. Žádný strach, naopak. Můžete se těšit na zážitky na druhou. O víkendu 20. a 21. dubna.

Tomáš Nohejl, 28.03.2024

S Dopravou Ústeckého kraje můžete zažít velké dobrodružství za málo peněz

Milí přátelé a příznivci Českého Švýcarska, celou zimu jsme na Vás mysleli a s kolegy z dopravního oddělení Ústeckého kraje jsme připravovali novinky  a mnohá opatření v dopravě tak, aby se Vám do skal a na výlety autobusy, vlaky nebo lodí jezdilo ještě lépe než doposud. Nabízíme Vám pár praktických tipů, jak využívat nejlepší produkty v dopravě. Tak si držte klobouky, bude to jízda.

Jiří Rak, Andrea Kadlecová, 19.03.2024

Českým Švýcarskem zadními vrátky

Pojďte se s námi projít Českým Švýcarskem tak, jak to málokdo zažije. Chceme vám ukázat, že zimní a jarní počasí může být tou nejlepší kulisou pro nezapomenutelné cestovatelské zážitky. Že když ze stromů (kromě dubu, samozřejmě:) opadá listí, je přesně o to víc vidět do kraje. A že když občas sejdete z hlavní cesty nebo se prostě vydáte jinudy než všichni ostatní, můžete se stát, že objevíte poklad. Což platí nejen v nejmladším národním parku Česka, ale i v životě. 

Anna Škopková, Andrea Kadlecová, 26.2.2024

Křehká pozvánka do Lužických hor

Sklářská tradice trvající více jak 700 let je to, na co jsou v Lužických horách skutečně hrdí. Na Novoborsku najdete nejstarší sklářskou školu na světě, nejstarší sklářské muzeum ve střední Evropě, nejšikovnější řemeslníky, věhlasné umělce a známé značky jako Preciosa, Lasvit nebo Crystalex. Kromě nich tu působí celá řada menších rodinných hutí a rafinérií, které jsou osobité a pro návštěvníky velmi atraktivní. Kamenický Šenov, Nový Bor a okolí jsou doslova Mekka českého sklářství. A my vás do některých z nich pozveme. 

Marie Kárová, Andrea Kadlecová, 14.02.2021

Švýcarské prázdniny - jarní prázdniny s dětmi v Českém Švýcarsku

Místo fialových krav bývaly na dohled dnešního Českého Švýcarska před necelým půlstoletím fialové mlhy z ústecké chemičky. Dnes je všechno jinak a národní park je pokladnicí vzácných druhů rostlin i zvířat. Vrátili se sem pstruzi, ledňáčci nebo třeba sokol stěhovavý. Proč byste tu tedy, koneckonců, nemohli jarní prázdniny strávit i vy a vaše divoká zvěř? :)

Anna Škopková a Andrea Kadlecová, 31.1.2024

Tradice, kostýmy, dobroty, to je masopust v Českém Švýcarsku

Pomalu se blíží jedna z nejveselejších částí roku - masopustní radovánky. Masopust oslavuje konec zimy a vítá nadcházející jaro. Je to období, kdy se lidé vrací k tradičním hodnotám a společně se baví. I v severních Čechách má masopust dlouhou tradici a v posledních letech téměř není místa, ve kterém byste nenarazili na nějakou z masopustních akcí.

Období, kdy si můžeme vyzkoušet ty nejfantastičtější kostýmy letos připadá od 7. ledna do 13. února, ve třech posledních dnech masopustní veselí vrcholí, pak přichází popeleční středa a je po srandě, přichází 40-denní půst, který vrcholí zase Velikonocemi. 

Tradiční masopustní průvody, zabijačky, hudba a bohatý doprovodný program, to vše u nás najdete a kam tedy vyrazit na masopust?

Anna Škopková a Andrea Kadlecová, 23.1.2024

Kus Českého Švýcarska a Lužihor si můžete vzít i domů!

 

Dům Českého Švýcarska na náměstí v Krásné Lípě není obyčejné „íčko". Naše interaktivní expozice vydá na samostatný výlet, po kterém tu lze dokonce přespat v jednom z moderních podkrovních apartmánů. Na přednášky a konference (nejen) o šetrné turistice se sem sjíždí lidé z dalekého okolí. V informačním centru navíc pořídíte praktické a vkusné dárky s certifikátem regionální produkt. 

Anna Škopková a Andrea Kadlecová, 12.1.2024

Zimní vrcholy Českého Švýcarska

Vydat se do "českých Alp" na nejnižší místo ČR je trochu paradox, ale na to si při cestě do Českého Švýcarska raději zvykněte, zdejší krajina je totiž plná protikladů. Zřejmě i proto, že se rozkládá podél kaňonu Labe, nejhlubšího pískovcového kaňonu v Evropě. Místy až 300 m hluboká říční brázda krajinu rozděluje na dvě poloviny od Porty Bohemicy ve Středohoří až k rovinám v předměstí Drážďan a zároveň způsobuje velký výškový rozdíl mezi údolími a vrcholky skalních masivů po obou stranách Labe. Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si zimního rozjímání v přírodě nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Přejeme vám, abyste si každý den u nás užili tak, abyste na něj nikdy nezapomněli. 

Anna Škopková a Andrea Kadlecová, 2.1.2024