Za zážitky Českým Švýcarskem pohodlně a levně s Dopravou Ústeckého kraje

Jitka Schneiderová
Jiří Rak
07.05.2025

Milí přátelé a příznivci Českého Švýcarska, celou zimu jsme na vás mysleli a společně s kolegy z dopravního odboru Ústeckého kraje jsme chystali novinky i praktická vylepšení, aby se vám letos do skal, přírody i za zážitky cestovalo autobusem, vlakem nebo lodí ještě pohodlněji než dřív. Přinášíme pár užitečných tipů, jak co nejlépe využít to nejlepší, co doprava v regionu nabízí. Tak si připravte batohy, svačiny a vyrážíme!

Do Drážďan s celodenní jízdenkou Labe-Elbe

Chcete navštívit jedno z nejatraktivnějších měst na saské straně Labe? Není nic jednoduššího než si koupit například na Mezní Louce celodenní jízdenku Labe-Elbe, která stojí 840 Kč a může s ní cestovat až pět osob a vydat se autobusem do Hřenska. Na břehu Labe staví přívoz, který vás doveze na druhou stranu řeky, do saské Schöny, odkud se můžete vydat vlakem do Drážďan.

Z hlavního drážďanského nádraží vás tramvaj číslo 11 doveze až do centra, na samotný Post Platz. Jestli Vám zbude ještě čas, můžete prozkoumat další místa Drážďan nebo se vydat na zámek Pillnitz. To vše za cenu jedné jízdenky, která se prodává v různých variantách.

Více informací ZDE.

Do Oybina s celodenní jízdenkou Euro Nisa Ticket

Romantická zřícenina hradu Oybin u našich německých sousedů patří k tomu nejlepšímu, co tento typ památek nabízí. Je doslova magnetem pro návštěvníky Žitavských hor a jednou z nejvýznamnějších památek Horní Lužice. Už třeba v Rumburku v autobusu, kterým se dopravíte do Varnsdorfu na vlakové nádraží, nebo ve Varnsdorfu u průvodčího ve vlaku můžete koupit celodenní jízdenku Euro Nisa Ticket za 510 Kč pro dvě osoby, 720 Kč pro pět osob.

Vlakem pak krásnou krajinou dorazíte až do Žitavy, odkud si za  8 Eur na osobu užijte romantickou projížďku žitavskou úzkokolejkou až do lázeňského městečka Oybin. Na hrad a město si vyčleňte určitě alespoň tři hodiny. Jízdenka je opět variantní pro různé množství osob.

Do Tiských stěn s celodenní jízdenkou DÚK

Když není cílovou destinací Německo, tak na výlety po severních Čechách mezi Českým Švýcarskem a Kláštercem nad Ohří nebo Kralupy nad Vltavou můžete po celý den výhodně cestovat s touto jízdenkou, kterou vám všude prodají za 200 Kč na osobu nebo za 510 Kč pro pět osob.

Zakoupit si můžete třeba lístek na vlak do Děčína, navštivte místní zajímavosti a vydejte se historickou Kozí dráhou do Libouchce. Po půl kilometrové procházce do samotného středu obce nasednete do autobusu přímo směr Tisá, kde završíte vaši romantickou cestu prohlídkou skalního města.

Více informací ZDE

Náš tip: 
Objevte krásy labského údolí z paluby lodě! S jízdenkou DÚK, která platí i na lodní dopravu a nabízí výhodné varianty pro jednotlivce i skupiny, si můžete dopřát jedinečný výlet lodní linkou T92 za opravdu skvělé ceny! Vyplujte o víkendech a svátcích – až do 8. června a znovu od 20. září do 2. listopadu.

Čeká vás malebná trasa z Ústí nad Labem přes Děčín a Hřensko až do saského Bad Schandau – tam loď pluje pouze o sobotách. Nastupte na palubu a užijte si den plný zážitků!

Více informací ZDE.

Společně s Ústeckým krajem přispíváme k rozvoji udržitelného cestovního ruchu i v nejcennějších částech Českého Švýcarska včetně samotného národního parku.

Hlavní autobusová linka oblasti 434

Páteří turistické dopravy v národním parku je autobusová linka 434, která od roku 2007 spojuje Děčín s Jetřichovicemi a Krásnou Lípu přes Hřensko. Velký přelom pak nastal od sezóny 2020. V tomto roce byla zavedena nová linka 438 v trase Děčín – Hřensko – Mezní Louka – Mezná.

Prokladem mezi linkami 434 a 438 vznikl v nejvyužívanější relaci Děčín – Hřensko – Mezní Louka hodinový interval, v sezóně a o letních prázdnin byl snížen až na půlhodinový. Linky jezdí nově celoročně 365 dní v roce a ze zastávek v Děčíně, Hřensku, na Mezní Louce, Mezné, ve Vysoké Lípě, v Jetřichovicích, Rynarticích, v Doubici, Kyjově a Krásné Lípě umožňují nástup na oblíbenou Hřebenovku.

Do systému Dopravy Ústeckého kraje (DÚK) jsme zapojili i přívoz ve Hřensku

Od prosince 2021 byla po dlouholetém úsilí Dopravy Ústeckého kraje a o.p.s. České Švýcarsko dotažena spolupráce se saským provozovatelem přívozu, spol. RVSOE a na přívozu Schöna-Hřensko začaly platit jízdenky DÚK. Díky tomu je Hřensko dosažitelné i vlakem přes německou zastávku Schöna pohodlně na jednu jízdenku DÚK. Cestující tak nemusí při cestě například z Děčína nebo Rumburku do Hřenska a na Pravčickou bránu hledat eura na přívoz. Na jednu jízdenku DÚK tak využijí vlak, autobus i přívoz.

Jízdenku DÚK do Hřenska, která kombinuje vlak a přívoz, si můžete pohodlně zakoupit například v pokladnách na nádraží v Děčíně nebo Rumburku, případně přímo ve vlacích Ústeckého kraje u průvodčího. Pokud svou cestu začínáte přímo na přívozu v Hřensku, jízdenku pořídíte pouze přes mobilní aplikaci DÚKapka.

Nemáte aplikaci? Nevadí! Stačí si zakoupit jízdenku hotově u řidiče autobusu z Jetřichovic, Mezní Louky nebo ze zastávky Hřensko, Pravčická brána. V Hřensku pak přestoupíte na přívoz do Schöny a odtud pokračujete vlakem do Děčína, Ústí nad Labem nebo Rumburku.

Bezplatná doprava pro ubytované

Zásadním zlomem pro region České Švýcarsko byl ničivý požár v červenci 2022. Navzdory této události zůstala veřejná doprava v oblasti zachována – i když v omezeném rozsahu – a to jak pro místní obyvatele, tak pro turisty.

V období po požáru podpořil Ústecký kraj restart cestovního ruchu prostřednictvím úspěšného projektu ubytovacích voucherů. Hosté, kteří se ubytovali alespoň na dvě noci, získali nejen slevu na ubytování, ale také možnost cestovat zdarma po celém Ústeckém kraji – a to díky tzv. DÚKpasu, který je propojený s mobilní aplikací DÚKapka.

Na jaře 2023 bylo rozhodnuto, že tato výhoda zůstává v platnosti až do odvolání. A právě tady přichází jeden skvělý tip: pokud se ubytujete v Českém Švýcarsku alespoň na dvě noci, můžete i dnes využít bezplatnou dopravu po celém kraji! Stačí si stáhnout aplikaci DÚKapka, požádat svého ubytovatele o unikátní QR kód a pak už jen cestovat – autobusem, vlakem, i přívozem přes Labe – zcela zdarma v rámci sítí DÚK.

Více informací ZDE

Linka 441 do Janov-Hájenky a linka 435 do Schmilky

Dlouho jsme se zabývali myšlenkou, jak lépe propojit centrální parkoviště v Hřensku a na Mezní Louce s hlavními vstupy do Divoké soutěsky a na Pravčickou bránu. Chtěli jsme usnadnit pohyb návštěvníkům, kteří netouží po dlouhých túrách a rádi by se vyhnuli málo atraktivním úsekům podél silnice.

Výsledkem je úprava trasy sezónních autobusových linek DÚK – konkrétně linek 441 a 435. Díky tomu se ze zastávky Mezná pohodlně dostanete přímo k nástupu do Divoké soutěsky, zatímco ze zastávky Hřensko, Pravčická brána vás čeká už jen přímý výstup po červené turistické trase k ikoně Českého Švýcarska – Pravčické bráně.

Linka 441 je provozována malým autobusem tzv. shuttle busem, který jezdí v půlhodinovém intervalu mezi Meznou – Hřenskem a Hájenkami. Umožní tak pohyb mezi Hřenskem, Pravčickou bránou a Divokou soutěskou a zároveň se vyhnete problémům s hledáním parkovacího místa.

Nově jede i linka 435 z Mezné přes Hřensko do Schmilky s provozem v sezóně o víkendech, v červenci a srpnu denně a propojí tak České a Saské Švýcarsko. Ani němečtí návštěvníci nemusí nyní přijíždět na Pravčickou bránu a do Divoké soutěsky autem. A ještě jeden praktický tip na závěr: autobusy přijímají platební karty, takže žádné shánění drobných – cestování je snadné, pohodlné a ekologické.

Železnice jako kapacitní doprava po obvodu NP České a Saské Švýcarsko a Lužickými horami

Nezastupitelnou roli v dopravě v Českém Švýcarsku hraje také železniční trať 083/084, po níž jezdí vlaky linky U28 „Dráhy národního parku“, jejíž provoz byl zahájen  v roce 2014 díky nově zprovozněnému přechodu Dolní Poustevna – Sebnitz. Okruh Dráhy národního parku (Nationalparkbahn) Děčín – Jedlová – Rumburk – Bad Schandau – Děčín je doplněn turistickými víkendovými vlaky Děčín – Mikulášovice, Praha – Mikulášovice (Lužickohorský rychlík) a Liberec – Mikulášovice.

Turistický provoz na těchto tratích, jež měly být postupně utlumovány, a jejich marketingová podpora u nás i v Německu, jsou výsledkem již sedmnáctileté spolupráce s Ústeckým krajem. Zároveň společně podporujeme spoje do odlehlejších míst, abychom návštěvnost rozložili i k méně známým cílům. Tato spolupráce krajská samospráva – destinační management – národní park  – partneři na saské straně nemá svým rozsahem v Česku ani přeshraničně obdobu.

Jitka Schneiderová