POŽÁR - Aktuální informace / BRAND - Aktuelle Informationen / FIRE - Current information

POŽÁR - Aktuální informace / BRAND - Aktuelle Informationen / FIRE - Current information

Tomáš Adamov
Požár v ČŠ

UZAVŘENÉ ÚSEKY, DOPORUČENÁ MÍSTA PRO TURISTY, PRVNÍ POMOC REGIONU...

  DE   SPERRGEBIETE, EMPFOHLENE ROUTEN FÜR TOURISTEN

Für die deutsche Fassung bitte nach unten scrollen.

  EN   CLOSED AREAS, RECOMMENDED ROUTES FOR TOURISTS

For the English version, please scroll down.

 

průběžně aktualizujeme - poslední aktualizace
laufend aktualisiert - letzte Aktualisierung
continuously updated - last update
 
8.8., 10:25 AM

 

České Švýcarsko

 
✔️ Připravili jsme pro Vás blogový článek ,,Nezapomenutelná místa" na našem webu ➡️ https://1url.cz/srNK6.

✔️ Část území Českého Švýcarska je uzavřena. Níže najdete seznam otevřených a uzavřených cílů.

🟢 Otevřené je např. Jetřichovicko s oblíbenými vyhlídkami (Mariina vyhlídka, Vilemína stěna nebo Rudolfův kámen), Tokáň, Dolský mlýn, Pavlinino údolí, Růžovský vrch, rozhledna Růženka apod. V těchto částech je možný pohyb POUZE po turistických cestách. Ostatní lokality, mimo vyhrazené území, jsou přístupné bez omezení. Je nutné dbát zvýšené opatrnosti v souvislosti s vysokým rizikem požárů.

🟢 Ostatní části národního parku a destinace České Švýcarsko jsou přístupné a bezpečné, zároveň se zde nepohybují složky IZS. Pro návštěvníky jsou tedy přístupné lokality Tisá, Ostrov, Sněžník, levý břeh Labe, okolí Děčína, Srbská Kamenice, okolí České Kamenice a Krásné Lípy, Doubice, Vlčí Hory a celý Šluknovský výběžek včetně Lužických hor. Labská stezka Hřensko - Bad Schandau je bez sjízdná bez omezení.

🔴 Nadále jsou však uzavřeny tyto obce a lokality, kde stále probíhají hasební práce: Hřensko, Mezní Louka, obě soutěsky, Pravčická brána, Mezná, Šaunštejn, Malá Pravčická brána, Zadní Jetřichovice a Česká silnice, Kamenická vyhlídka, Vysoká Lípa, okraj obce Janov.

🔴 PŘÍVOZ v Dolním Žlebu je z důvodu nízké hladiny Labe dočasně MIMO PROVOZ. Zdroj Město Děčín

Mapa uzavřeného území

✔️ V autobusové dopravě v regionu národního parku platí nyní tyto změny:
 
➡ Nejede linka 434 Děčín - Hřensko - Vysoká Lípa - Jetřichovice, host.
➡ Nejede linka 438 Děčín - Hřensko - Mezná
➡ Linka 435 Česká Kamenice - Hřensko jede jen do Janova
➡ Zatím jede linka 436 Děčín - Jetřichovice přes Srbskou Kamenici
➡ Zatím jede část linky 434 z Krásné Lípy do Jetřichovic
 
✔️ Uzavřené silnice: z Děčína do Hřenska a ke státní hranici do Bad Schandau, silnice Mezi Hřenskem a Mezní Loukou resp. až na Meznou, silnice mezi Janovem a Hřenskem, silnice mezi Vysokou Lípou a Mezní Loukou. Zatím zůstává pro osobní vozy průjezdná silnice v Jetřichovicích. Uzavřen i přístup do Vysoké Lípy.
 

Saské Švýcarsko

✔️ Informace ze Saska od kolegů z Tourismusverband Sächsische Schweiz 

🟢 Vstup do lesů na území Saského Švýcarska a saské východní části Krušných hor je znovu otevřen vyjma několika menších oblastí, kde operují hasiči.

🔴 Nadále platí zákaz vstupu do "Zadního Saského Švýcarska".

🟢 Bez omezení jsou otevřeny např. Bastei, stolové hory na levém břehu Labe, pevnost Königstein, hrad Stolpen, Felsenbühne Rathen, všechna muzea a indoor aktivity. Pro překročení hranic můžete využít přechody v Petrovicích a Dolní Poustevně.

Pomoc regionu

✔️ Napsali jsme pro Vás přehledný článek "Jak pomoci Českému Švýcarsku", kde se dozvíte o možnostech konkrétní pomoci. 

✔️ Spolu s aktéry z regionu zřídila Ópéeska České Švýcarsko a koordinuje skupinu na pomoc regionu Českého Švýcarska Pomoc pro České Švýcarsko - nabídka/poptávka pomoci
 
✔️ Návštěvníky žádáme, aby se vyhnuli oblasti Hřenska, Mezní Louky, Vysoké Lípy a Janova z důvodu pohybu techniky záchranných složek. Zde je zároveň nejsložitější situace. Několik domů bylo bylo poničeno ohněm v Mezné.

 

Děkujeme všem, kteří pomáhají <3
 

 


  DE  

Ein Brand in der Böhmisch-Sächsischen Schweiz

Der Magistrat der Stadt Testschen (Děčín) hat auf Grundlage eines Vorschlags der Nationalparkverwaltung Böhmische Schweiz eine Maßnahme zu einem befristeten Verbot der Betretung der Wälder in dem Gebiet des Nationalparks Böhmische Schweiz im Verwaltungsgebiet der Gemeinde mit erweiterten Wirkungskreis Tetschen erlassen.

Orte, die geöffnet sind:

  • die Umgebung von Dittersbach (Jetřichovice) mit den beliebten Aussichten (Marienfels (Mariina skála), Wilhelminenwand (oder der Rudolfstein), Balzhütte (Na Tokáni), Paulinengrund (, der Rosenberg (, der Aussichtsturm „Růženka“. Diese Gebiete können NUR auf Wanderwegen betreten werden. Sonstige Orte außerhalb dieses Gebietes sind ohne Einschränkungen frei zugänglich. Im Zusammenhang mit einer erhöhten Waldbrandgefahr ist besondere Vorsicht geboten.
  • Die sonstigen Teile des Nationalparks und der Tourismusregion Böhmische Schweiz sind zugänglich und sicher, gleichzeitig bewegen sich hier keine Rettungskräfte. Für die Besucher zugänglich sind also folgende Standorte: Tissa (Tisá), Eiland (Ostrov), Schneeberg (Sněžník), die Umgebung von Tetschen (Děčín), Windisch Kamnitz (Srbská Kamenice), die Umgebung von Böhmisch Kamnitz (Česká Kamenice) sowie Schönlinde (Krásná Lípa), Daubitz (Doubice), Wolfsberg (Vlčí hora) sowie der gesamte Schluckenauer Zipfel einschließlich des Lausitzer Gebirges.
  • Für den Grenzübertritt können Sie die Grenzübergänge in Peterswald (Petrovice) und Niedereinsiedel (Dolní Poustevna) nutzen.


Orte, die geschlossen sind:

  • weiterhin bleiben aber folgende Gemeinden und Orte gesperrt, in denen auchweiter Löscharbeiten stattfinden: Herrnskretschen (Hřensko), Rainwiese (Mezní Louka), die Grundmühle (Dolský mlýn), beide Klammen, das Prebischtor (Pravčická brána), Stimmersdorf (Mezná), Schauenstein (Šaunštejn), Hinterdittersbach (Zadní Jetřichovice) und die Böhmerstraße (Česká silnice), die Aussicht auf die Kamnitz (Kamenická vyhlídka), Hohenleipa (Vysoká Lípa), das Randgebiet der Gemeinde Jonsdorf (Janov).

  EN  

Forest fire in Bohemian Switzerland

Due to the forest fire currently ravaging the area around Hrensko, the City of Děčín, at the suggestion of the Bohemian Switzerland National Park Authority, has temporarily restricted access to the forest in national parkland areas in the Děčín municipality with some exceptions.

Areas that are CLOSED

  • Areas where firefighting efforts are still underway, including Hrensko, Mezni Louka, the Edmund Gorge and the Wild Gorge, Dolsky mlyn mill, Pravcicka Brana arch, Mezna, Saunstejn, Zadni Jetrichovice, Ceska silnice, Kamenicka viewpoint, Vysoka Lipa, and the edge of the village of Janov.

Areas that remain OPEN

  • Jetrichovice viewpoints (Mariina viewpoint, Vilemina stěna cliff, Rudolfuv Kamen rock) Tokan, Pavlinino valley, Ruzovsky hill, Ruzenka viewing tower. These parts of the national park allow movement on hiking trails onlyHeightened caution should be exercised in this area due to the risk of fire.
  • Areas that are open and where emergency service vehicles are not operating include: Tisa, Ostrov, Sneznik, the immediate environs of Decin, Srbska Kamenice, Ceska Kamenice, Krasna Lipa, Doubice, Vlci hora, and the entire Sluknov Spur including the Lusation Mountains.

 

Archivované informace: 

✔️ V pátek 29.8. dopoledne byla nejsložitější situace opět v okolí Mezné (oheň se podařilo dostat pod kontrolu) a v okolí Zadních Jetřichovic z německé strany. 

✔️ Pracovníci Správy NP nyní instalují uzávěry a cedule do uzavřených oblastí. Na cedulích je odkaz i na náš web jako info pro návštěvníky
✔️ Podrobné info v AJ a v NJ již brzy na našem webu. CzechTourism s námi připravuje kampaně na podporu turismu v Českém Švýcarsku. V tuto chvíli si předáváme informace s kolegy ze zastoupení v Německu a Polsku.
✔️ Ústecký krajBrána do Čech přislíbili finanční příspěvek na kampaň na restart cestovního ruchu po požáru. 

28.07. 
 
✔️ Dle aktuálních informací Správa NP České Švýcarsko neuzavře plošně celé území národního parku. Uzavřeny jsou pouze oblasti, kde hrozí bezprostřední nebezpečí (Hřensko, Mezní Louka, Vysoká Lípa, Mezná, Dolský mlýn a Janov). Jetřichovice, Kyjov, Doubice jsou přístupné bez omezení.
 
 
27.07. 

✔️ Reportér Seznam Zpráv se s vědomím a pod záštitou velitele zasahujících hasičů dostal poblíž Pravčické brány, kde natočil krátké video. Podle prvního ohledání vypadají Pravčická brána i výletní zámeček s restaurací Sokolí hnízdo v Hřensku bez výrazného poškození.

✔️ Krajský úřad Ústeckého kraje doposud nevydal žádný plošný zákaz vstupu do lesů na území Ústeckého kraje a ani tak výhledově činit nebude.
 
✔️ Z leteckého průzkumu to vypadá, že Pravčická brána i Sokolí hnízdo požárem zasaženy nejsou, uvedl v Rozstřelu na iDNES.cz šéf HZS ČR Vladimír Vlček.
 
✔️ Na úseku Labe mezi Dolním Žlebem a Hřenskem platí zákaz plavby, uvedlo Ministerstvo dopravy. Důvodem omezení jsou hasební práce požáru v Hřensku. Tento 5 kilometrů dlouhý úsek řeky využívají hasiči k odběru vody pomocí vrtulníků a letadel. Zákaz zatím platí na neomezeně dlouhou dobu.
 
✔️ Úřad pro civilní letectví vyhlásil nad Národním parkem České Švýcarsko zákaz letů, zatím platí do nedělní půlnoci.
Bezletová zóna bude v kruhu o poloměru deset námořních mil, tedy asi 18,5 kilometru, do výšky 10 500 stop, tedy přibližně 3 300 metrů. Do prostoru mohou pouze letadla a vrtulníky záchranných složek.
 
✔️ Intenzivně komunikujeme i s našimi sousedy Tourismusverband Sächsische Schweiz, Elbsandsteingebirge - Sächsische Schweiz. Situace v důsledku lesního požáru, který vypukl v České republice, se zhoršila i na německé straně. V současné době se v zadní části Saského Švýcarska nachází pět hlavních operačních oblastí: Richterschlüchte, Bärenfangwände/Pechofen, Frienstein (jeden z nejkrásnějších skalních hradů, tzv. Zadní loupežný hrad), Müllerwiesenweg a Kipphorn (vyhlídka na Winterbergu).Vstup do lesa a lesních cest je zakázán, platí až do východního krušnohoří po Altenberg. Více informací zde: Landkreis Sächsische Schweiz-Osterzgebirge.
 
✔️ S NP České Švýcarsko, Ústeckým krajem, obcemi, členy Destinačního fondu a dalšími aktéry koordinujeme možnou krajskou či vládní pomoc regionu, která by restartovala cestovní ruch po požáru.
 
 
✔️ K Vašim výletům doporučujeme tyto bezpečné oblasti a lokality:
 
➡ Šluknovský zámek, Zámek Děčín, Zámek Benešov nad Ploučnicí
➡ Krásná Lípa: Expozice o Českém Švýcarsku v Domě Českého Švýcarska, Čokoládovna Mana
➡ Lipová - Podstávkový dům - expozice lidové kultury
➡ Rumburk - Oblastní muzeum, Loretánská kaple
➡ Děčín - Děčínský zámek, ferata, ZOO, Pastýřská stěna, Aquapark Děčín
➡ Mikulášovice - Muzeum nožířství Mikov
➡ Lindava, Nový Bor - sklářství, AJETO
➡ Jízdu motoráčkem z Č. Kamenice do Kam.Šenova a výstup na Varhany a Polevský hřeben
➡ Růžová - rozhledna Růženka
➡ Výstup z Prysku na Střední vrch
➡ Výlet do Nového Boru + výstup na Klíč a skalní hrad Sloup
➡ Výlet z Šébru na Luž
➡ Výlet z Jiřetína na Tolštejn
➡ Výlet ze Šluknova alejí k Hrazenému
➡ Výstup ze Sněžníku na Drážďanskou výšinu
➡ Na hrad Střekov u Ústí
➡ K sousedům do Saska, na Oybin a do Žitavy

 

České Švýcarsko