Novinky

skutr

Kulturní a jiné akce pro veřejnost jsou zrušené nebo přesunuté na zatím neznámé termíny. Nabízíme vám proto náš pravidelný informační servis v době pandemie v nové podobě. Od nového roku vychází jednou za 14 dní.

Geologie

Toužíte po novém čtení? Originální a poutavé publikace s regionální tématikou, kuchařka nebo pohádky pro nejmenší.  Knihy z Českého Švýcarska a Lužických hor jsou nachystány jen pro vás. Tak si pojďte vybrat. 

Lilienstein z Zirkelsteinu M. Rak

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko dlouhodobě koordinuje přeshraniční aktivity s Turistickým svazem Saské Švýcarsko, starosty a dalšími partnery z Horní Lužice. V roce 2007 byla dokonce vedena jednání o vytvoření společného destinačního managementu, který by sestával z českých a německých pracovníků a měl pouze jedno sídlo.

Dráha Národního parku

Z důvodu uzavření státní hranice mezi Českem a Německem od neděle 14.února 2021. 0:00 hodin dojde na mezinárodní železniční trati Liberec - Hrádek nad Nisou - Zittau - Varnsdorf k omezení přeshraniční osobní dopravy. Omezení se týká i linky U28 Rumburk - Děčín a autobusu 409 Varnsdorf-Seifhennersdorf-Rumburk-V.Šenov/D.Poustevna.

Vlak ve stanici Jedlová (foto: Ivo Šafus)

Provozovatel dráhy, Správa železnic, s. o., informuje o plánované výluce na železniční trati 080 Mladá Boleslav - Jedlová - Rumburk (a zpět), která bude probíhat v úseku Nový Bor - Jedlová ve dnech 1., 2., 3., 4. a 5. března 2021, vždy od 07:35 hodin do 14:20 hodin.

Nádraží Benešov nad Ploučnicí

Provozovatel dráhy, Správa železnic, s. o., informuje o plánované výluce na železniční trati 080 Mladá Boleslav - Jedlová - Rumburk (a zpět), která bude probíhat v úseku Česká Lípa hlavní nádraží - Nový Bor ve dnech 22., 23., 24., 25. a 26. února 2021, vždy od 07:35 hodin do 14:20 hodin.

Vlak na nádraží Děčín

Provozovatel dráhy, Správa železnic, s. o., informuje o plánované výluce na železniční trati 081 Děčín hl.n. - Rumburk (a zpět), která bude probíhat v úseku Děčín východ - Benešov nad Ploučnicí, ve dnech 15. a 16. února 2021, vždy od 08:15 hodin do 14:00 hodin.

Ubytování

Připomínáme členům destinačního fondu z řad ubytovatelů, že od 1.2. je možné podávat žádosti na podporu malých ubytovacích zařízení: tj. ubytování v soukromí, malé penziony, apartmány, pokoje, rekreační objekty sloužící k přechodnému ubytování turistů.

Edmundova soutěska (foto: Václav Sojka)

V současnosti jsou z důvodu kůrovcové kalamity až do poloviny dubna uzavřeny všechny přístupové cesty do soutěsek Kamenice, tj. od Hřenska, Mezné, Hájenek i Soorgrundem od Vysoké Lípy a mezní Louky. V těsné blízkosti koryta řeky obou soutěsek, které patří do klidové zóny, je kolem tisícovky odumřelých smrků, z nichž třetina nejvíce nebezpečných stromů má být do začátku sezóny odstraněna.

Omezení nočních spojů DÚK

V souvislosti s opatřeními týkající se Covid-19 (prodloužení trvání nouzového stavu) bude omezena doprava na některých nočních spojích.

Polevský hřeben

Milí přátelé nejsevernějších Čech, nyní ve vánočním čase Vám předkládám pár postřehů z krásných míst Lužických hor, jak jsem je zachytil někdy v roce 2008 (na dalekém Uralu, kdy jsem psaním vzpomínal na krásy vzdáleného českého severu) a dnes doplnil o trochu delší úvod.

ESHOP

Na konci prázdnin u příležitosti oslav Dne Českého Švýcarska byl spuštěn nový e-shop Českého Švýcarska www.eshop.ceskesvycarsko.cz. Jeho význam v době pandemie neustále roste. E-shop propaguje regionální výrobce, jejichž produkty přímo vznikají v regionu Českého Švýcarska nebo s ním úzce souvisí.

Pohled z Knížecí cesty na Šluknov - foto Václav Nič

Léto skončilo a přišel podzim – právě to pravé počasí k příjemným vycházkám přírodou – a právě tam bychom vás chtěli pozvat. Naše město má totiž po mnoha letech více než 23 km nových značených turistických tras, které doplnily původní turistické trasy tak, aby byly logicky propojené a aby bylo možné realizovat okružní výlety. Podrobné tipy na 6 možných tras najdete v textu.

Turistická cesta z Mezní Louky k Malé Pravčické bráně

Po silném větru v uplynulém týdnu je uzavřena červeně značená turistická cesta z Mezní Louky k Malé Pravčické bráně. Cesta je zapadána smrkovými soušemi a je v současné době pro návštěvníky neprůchodná.

DÚK 2020/2021

V neděli 13. prosince 2020 přichází každoroční změna jízdních řádů.

Autobus DÚK

Od poloviny prosince bude mít Šluknovský výběžek nová autobusová spojení směr Varnsdorf (a Grossschönau), s přestupem ve Varnsdorfu na vlaky směr Liberec.

Zimní autobusové spoje 2020/2021

Dopravní odbor Ústeckého kraje a obecně prospěšná společnost České Švýcarsko zajistily o zimních víkendech víkendový provoz turistických autobusů do národního parku.

Vlaková linka U9

Od 13. prosince 2020 bude zavedena nová vlaková linka U9 z Rybniště do Varnsdorfu.

Edmundova soutěska - poškozené zábradlí (Foto: Pavel Svoboda)

Při vyústění Edmundovy soutěsky do obce Hřensko počátkem tohoto týdne došlo k pádu zhruba 50 kilogramů těžkého pískovcového kamene na turistickou stezku.

Turistická lávka na Šébru

Zima zastavila stavbu lávky na Šébru. Hotovo má být na jaře.

České Švýcarsko