První pomoc v NP | České Švýcarsko
Logo EU
SNCZ
 

Tento web byl vytvořen v rámci projektu „Turistika s výhledem“, financovaného z programu Přeshraniční spolupráce Sasko a Česká republika

První pomoc v NP

  První pomoc v NP

  První pomoc, řešení krizových situací

  Integrovaný záchranný systém v NP České Švýcarsko
  Co dělat při náhlé zástavě srdce?
  Krizový telefon Správy NPČŠ

  Integrovaný záchranný systém v NP České Švýcarsko

  I přesto, že je území národního parku České Švýcarsko poměrně malé a hustota cestní sítě značná, je dobré místní přírodu nepodceňovat a především nepřeceňovat vlastní schopnosti. Pokud se navzdory obezřetnosti dostanete do nouzové situace, můžete využít záchranného systému na území národního parku.

  Jedná se o síť číslovaných bodů, které mohou výrazně urychlit pomoc především v případě, že není možné přesně udat Vaši polohu.

  Mapa pro integrovaný záchranný systém:
  Číslované body v terénnu mohou přispět k rychlejšímu poskytnutí pomoci. Mapu v plném rozlišení si samozřejmě můžete stáhnout).

   

   

   

  Důležitá čísla:

  • 112 Tísňové volání (přeshraniční přesah)

  V rámci ČR:

  • 150 Hasiči
  • 155 Záchranka
  • 158 Policie ČR

  Ne vždy budete v dosahu mobilního signálu. To platí zejména pro hluboká údolí. Pro přivolání pomoci je v takových případech nutné najít v terénu vyvýšený bod. Vzhledem k blízkosti státní hranice může být rovněž k dispozici pouze signál zahraničního operátora. Pro tísňové volání lze opět použít linku 112.

  Příklad z terénu: Tabulka záchranného systému umístěná v blízkosti rozcestníku.

  Tabulka integrovaneho zachraneho systemu

  Detail tabulky IZS: Volající může pro rychlejší orientaci záchranářů uvést číslo bodu, umístěné v červeném kříži.

  Detail tabulky integrovaneho zachraneho systemu

  Co dělat při náhlé zástavě srdce?

  V rámci projektu Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje jsou v raeálu Pravčicka brána - restaurace Sokolí hnízdo a v Edmundově soutěsce u Hřenska umístěny dva automatizované externí defibrilátory (AED), které mohou pomoci zachránit lidský život v případě náhlé srdeční zástavy. Více informací o projektu "Časná defibrilace v Ústeckém kraji", včetně mapy všech registrovaných AED v Ústeckém kraji najdete zde.

  Instruktážní video ke shlédnutí zde (3 min 43 s)

  Krizový telefon Správy NP České Švýcarsko

  Na krizový telefon Správy NP České Švýcarsko č. +420 603 990 000 mohou návštěvníci ohlašovat méně závažné události, např. nálezy zaběnutých domácích zvířat, zraněných zvířat, neprůchodnost turistických značených tras (padlé stromy a kameny) apod.

  Sdílejte