Zima zastavila stavbu lávky na Šébru. Hotovo má být na jaře

Zima zastavila stavbu lávky na Šébru. Hotovo má být na jaře

Zima zastavila stavbu lávky na Šébru. Hotovo má být na jaře.

Ústecký kraj investuje výstavbu lávky pro pěší, běžkaře a cyklisty v sedle Šébr na silnici 9 u hranice s Libereckým krajem. Nyní se stavba a práce na navazujících přístupových cestách z důvodu zimních měsíců zastavily a bude se opět pokračovat na jaře. Technickou dokumentaci zajistila v minulých letech obecně prospěšná společnost České Švýcarsko. Po lávce povede i dálková Hřebenovka, s jejíž obnovou počítá Ústecký kraj, obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Klub českých turistů v nejbližších letech. Jedná se o obnovu dávné trasy, která před více než sto lety vedla od Ještědu přes Lužické hory do Českého Švýcarska a nakonec spojovala pohraniční sudetská pohoří od Aše po Praděd. Z lávky mají radost i běžkaři. V příštím roce se předpokládá s napojením lávky na lyžařskou Lužickou magistrálu, která vede z Práchně přes Polevsko, Stožecké sedlo a po německé hranici až k chatě Luž.

Pan Josef Zoser, exstarosta Jiřetína pod Jedlovou, který je strůjcem myšlenky stavby lávky a jejím nadšeným propagátorem, dodává: „V říjnu 2020 firma S a M Česká Lípa z důvodů zahájení zimní údržby na silnici I/9 přerušila do března příštího roku práce na přemostění. Do zmíněné doby se podařilo připravit na obou stranách silnice železobetonové bloky pro usazení mostní konstrukce a přístupové cesty k lávce směrem od Luže v délce cca 200 m. Nová přístupová cesta od zatáčky pod vrcholem sedla, do které směřuje současná lesní cesta od jedlovského nádraží, směrem k sedlu je v délce cca 650 m nahrubo vyhrabána, bez položení odvodňovacích prvků, podkladních fólií a makadamu. Doufáme, že stavba bude nejpozději v průběhu května příštího roku zkolaudována a předána k využití, a to včetně studánky s tekoucí vodou, nacházející se na východní stráni mezi budoucí lávkou a nynějším parkovištěm, na katastru obce Dolní Podluží. Studánka byla hojně nejen turisty, ale i řidiči kamionů využívána.“.

I Ústecký kraj zprovoznění lávky vítá: „Podporujeme aktivity cestovního ruchu v celém kraji. V oblasti západních Lužických hor a Českého Švýcarska máme výhodu, že zde spolupracujeme s destinační společností České Švýcarsko o.p.s., která je osvědčeným leaderem turismu v oblasti nejsevernějších Čech. Přes lávku povede Hřebenovka, jejíž značení a certifikaci po vzoru nových zážitkových tras pro pěší v Německu a Francii zajistí Klub českých turistů. Zároveň rádi podpoříme rozvoj služeb na Hřebenovce především zvýšenou propagací Hřebenovky, protože se jedná o skutečně atraktivní putování horskou a skalní krajinou. České Švýcarsko o.p.s. tento projekt již rozvíjí do budoucího slibného produktu“, sděluje Mgr. Jiří Řehák, náměstek hejtmana Ústeckého kraje, zodpovědný za oblast regionálního rozvoje a cestovního ruchu.