Veřejná doprava v Českém Švýcarsku v sezóně 2023 - autobusy, vlaky

Veřejná doprava v Českém Švýcarsku v sezóně 2023 - autobusy, vlaky

Jiří Rak

Nabídka dopravního spojení k cílům v Českém Švýcarsku v sezoně 2023

Na území Ústeckého kraje platí jízdné tarifu DÚK kromě autobusové linky 217 a německých stanic (kromě Schöna) u vlaku U 28.

 

 

Vlak v Labském kaňonu

Dráha národního parku U 28: Rumburk – Sebnitz – Bad Schandau – Schöna (Hřensko) – Dolní Žleb – Děčín

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/928/20230219/U28Ln-230219.pdf

Vlak zajistí přepravu k nástupům na výlety v Mikulášovicích (např. Tanečnice), Bad Schandau (celé Saské Švýcarsko), Schmilka-Hirschmühle (Schrammsteine, Affensteine, Grosser Winterberg, Zeughaus), Schöna – přívoz do Hřenska (do Schöny i Hřenska vč. přívozu je možno koupit přímou jízdenku v tarifu DÚK), výstup na Kaiserkrone a Zirkelstein,  Dolní Žleb, Děčín .

Vlak jede celoročně po 120 minutách 365/12. Lze zakoupit přímou jízdenku v tarifu DÚK do Hřenska, kde je zahrnut přívoz do Hřenska ze stanice Schöna.
Pro jiné německé stanice je nutno mít přeshraniční jízdenku mimo tarif DÚK, např. celodenní jízdenku Labe Elbe.

 

Nový autobus linka 441: Mezná – Mezní Louka – Pravčická brána – Hřensko – Janov – Na Hájenkách (vchod Divoká soutěska)

Turistický kyvadlový autobus bude jezdit v 30 minutovém intervalu mezi nejznámějšími cíli Českého Švýcarska. Dostanete se tak blíže Pravčické bráně, Divoké soutěsce nebo rozhledně Janov. Autobus umožňuje vytvářet množství okruhů různých obtížností. 

V květnu, červnu, září a říjnu jede autobus jen o sobotách, nedělích a svátcích. 

V době letních prázdnin (červenec, srpen) jede každý den. 

  

Turistický vlak TRILEX T9Liberec – Zittau – Varnsdorf – Rybniště – Krásná Lípa – Mikulášovice (přípoj směr Bad Schandau)

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/999/20221211/T9Ln-221211.pdf

Už třetí sezonu propojuje TRILEX Liberec s cíli v Lužických horách a Českém Švýcarsku.

Jediné vlakové spojení Liberce a Šluknovského výběžku každý víkend a svátek až do konce října.

Na konečné stanici v Mikulášovicích je přípoj na Dráhu národního parku do Bad Schandau. A tak můžeme vyrazit třeba z Chrastavy nebo Hrádku na rychlý výlet do centra Saského Švýcarska a projet se tam třeba Křinickou tramvají/Kirnitzschtalbahn. Z Brtníků nebo Mikulášovic horního nádraží doputujeme třeba do Kyjovského údolí k soutěsce Křinice Horní splav s plavbou na lodičkách. Delší túra.

 

Lužickohorský rychlík T10Praha – Mladá Boleslav – Česká Lípa – Jedlová – Krásná Lípa – Mikulášovice

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/990/20221211/T10Ln-221211.pdf

Retro souprava s barem a dieselovou lokomotivou uhání z matičky Prahy kolem Bezdězu na Jedlovou a do Českého Švýcarska. 

Bez přestupu za 4 hodiny, no nesvez se. Každý víkend a svátek až do konce října. Obliba vlaku rok od roku stoupá. Jedinečná možnost. Nastoupit třeba v Praze-Kbelích nebo Čakovicích a bez přestupu dojet hlubokými lesy Lužických hor až pod Jedlovou a Tolštejn. Nebo do Krásné Lípy, zavítat na pivo Falkenštejn do pivovaru na námětí a odpoledne zase třeba už zpátky. Vzhledem k delší jízdní době se vlak hodí spíše na dvoudenní pobyt Dojeď do Mikulek, vystoupej na Weifberg, dále do Hinterhermsdorfu, tam přenocuj v hotýlku – a v neděli hurá na lodičky v soutěsce Křinice na Horním splavu a šupem do Brtníků nebo Krásné lípy na odpolední odjezd zpět.

A nejlépe: vyraz s pěknou kočkou. To uteče, aniž budeš vědět jak. Pozor, nutno vyvážit: Ženy, vyrazte s pohledným jinochem. Nebo vlastně jak kdo chce.

 

Kamenický motoráček T1Česká Kamenice – Kamenický Šenov

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/991/20221211/T1Ln-221211.pdf

Stálice už dvacet let. Jezdí až do konce října, od černa do září dokonce denně! Tak to je teda bomba. Krátká trať se vine pod Zámeckým vrchem se skvělými výhledy. A v Kamenickém Šenově vyběhni na Varhany alias Panskou skálu. Miroslava a Krasomilu už neuvidíš, ale další báječné výhledy od elegantních čedičových sloupů ano. Jo, ještě někam? Po návratu do České Kamenice vyraz na okruh po žluté a modré na Jehlu a Bratrské oltáře. Skály lesy, výhledy. Prostě český sever. Tak jedem!

 

Turistický vlak Českého Švýcarska T2Děčín hl. n.-Krásná Lípa/Rumburk-Mikulášovice

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/992/20221211/T2Ln-221211.pdf

Trať mezi Krásnou Lípou a Rumburkem a Mikulášovicemi přes Panský byla už před dvaceti lety na odpis. Ale pak se věci ujali lidi s ópéesky České Švýcarsko a dohodli s Ústeckým krajem víkendový provoz. Až do konce října každý víkend a svátek. Jede tudy i liberecký TRILEX a „pražský“ Lužickohorský rychlík. Jeden pár vlaku jede už z Děčína. A do Děčína. Tak do pohorek. A zdolej túru třeba z Brtníků k lodičkám na Křinici (jezdí denně do konce října, nádherná plavba a jedna z nejhezčích partií v Českosaském Švýcarsku), skalními partiemi podél Křinice do Zadních Jetřichovic a odtud na Mezní Louku. Túra, na kterou nezapomeneš.

 

Turistický vlak T11: Děčín – Libouchec – Telnice

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/981/20221211/T11Kn-221211.pdf

Kdysi důležitá spojnice Děčína s Teplicemi a Mosteckem zahajuje nyní druhou turistickou sezonu v úseku Děčín – Telnice. 

Svezte se i vy motorákem KŽC nad údolím Jílovského potoka.   

Vystupte třeba v Jílovém, navštivte „moderní“ zámek nebo jeho park a stoupejte po zelené značce na Děčínský Sněžník. Neotřelý výstup s neznámými výhledy na České středohoří vás určitě překvapí. 

Vlak jede o víkendech a svátcích až do konce října.

 

Lodní doprava: Ústí – Děčín – Hřensko – Bad Schandau

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/892/20230401/T92Ln-230401.pdf

Kde je doba parníků do Hřenska! Za nimi musíte do sousedního Saského Švýcarska a Drážďan. Ale neklesejte na mysli.

Na lodi platí výhodný tarif DÚK. Plavba labským údolím je nádherná nejen mezi Děčínem a Hřenskem, ale i v úseku Českým středohořím z Ústí do Děčína. To se málo ví.

Využijte motorovou loď, která jede jen o víkendech a svátcích do 11. června a od 15. září do 29. října. Vždy v sobotu do Hřenska a zpět, vždy v neděli a svátek (takže např. o Velikonocích 3x) až do Bad Schandau, odtud se loď ale vrací hned zpět. Pokud tam chcete jít na výlet, je nutno se zpět vrátit vlakem. Nejede od poloviny června do poloviny září.

 

Autobus 407 Varnsdorf – Krásná Lípa – Vlčí Hora – Brtníky  

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/407/20221211/407Ln-221211.pdf

Autobus umožňuje nástupy na Köglerovu naučnou stezku, k rozhledně na Vlčí horu, do Kyjovského údolí. Od spoje po 9. hodině je možno podniknout dlouhou túru z Brtníků na soutěsku Obere Schleuse, do Zadních Jetřichovic a na Mezní Louku, 20 km. Nádherný přechod Českosaským Švýcarskem. Linka jezdí celoročně. 

 

Autobus 432 Libouchec – Děčín – Růžová – Labská Stráň – Na Hájenkách (vstup Divoká soutěska) - Janov

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/432/20230327/432Lv-230327.pdf

Velmi dlouhá linka, mimochodem spojuje mnohé cíle na Hřebenovce Českým Švýcarskem – v Děčíně, na Labské Stráni, v Janově a ve stanici Na Hájenkách.  Btw: Na Hájenkách je pěkný nový přístup do Divoké soutěsky, klidnější než přes frekventovanou Meznou. Tak to vyzkoušejte! Kvůli výluce u obce Kámen je jízdní doba nyní delší, ale to zvládnete. Bus jede pěknou krajinou přes Olešku, Srbskou Kamenici a kolem Růžáku do Růžové.

V Libouchci jsou přípoje na autobusy 452/471 do Tisé, tam zase Hřebenovka Českým Švýcarskem začíná. Tak honem, jedem. Linka jezdí celoročně. 

  

Turistický autobus 433 Děčín – Maxičky – Sněžník

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/433/20230401/433Ln-230401.pdf

Velmi dobrý přístup k Děčínskému Sněžníku. V obci Sněžník i dobrý výstup na Hřebenovku směr Krušné hory. Bus zároveň „nahrazuje“ lanovku, převýšení mezi Děčínem a Sněžníkem je téměř 500 metrů.

Ze Sněžníku a Kristina Hrádku možný nástup i na dálkovou stezku Forststeig, která přechází do Saského Švýcarska.

Ve všední dny jede jen o prázdninách, o víkendech celoročně (v zimním období jen 2 spoje).

 

Turistický autobus národním parkem 434 Děčín – Hřensko – Mezní Louka – Jetřichovice – Chřibská – Doubice – Kyjov –Krásná Lípa

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/434/20230401/434Ln-230401.pdf

O klíčovou linku v oblasti se postarala obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, když v letech 2006-2007 společně s Ústeckým krajem zprovoznila nikdy neobsluhovaný úsek Krásná Lípa – Jetřichovice (-Mezní Louka). Málo si kdo pamatuje, že v té době ještě nebylo spojení mezi Jetřichovicemi a oblastí Hřenska a Mezné. Nyní jezdí linka celoročně v celé délce (!) a spojuje nástupy k hlavním cílům v národním parku. Lze tak kombinovat zastávky a nemuset se vracet na stejné výchozí místo. Zároveň jsou z linky nástupy na Hřebenovku. V Děčíně, v Hřensku (nábřeží), na Mezní Louce, ve Vysoké Lípě, stanice Restaurace (0,5 km po České silnici k Hřebenovce), v Jetřichovicích, stanice Hostinec, v Rynarticích, stanice Pod zámečkem, v Kyjově (stanice Kyjovské údolí), v Krásné Lípě. Jsou garantovány přestupy na busy směr Vdf, Č. Kamenice v Chřibské, náměstí. Linka nezajíždí do Mezné.

Při výletu na P. bránu využijte zastávku Hřensko, Pravčická brána a zkraťte si tak zbytečnou cestu po silnici z Hřenska!

 

Turistický autobus 435 Schmilka – Hřensko – Na hájenkách (Divoká soutěska) – Růžová – dále Česká Kamenice nebo Labská Stráň

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/435/20221211/435Ln-221211.pdf

Výhodné pro turisty ze Saska: přímo k nástupu do soutěsek /zastávka Na Hájenkách/.
Některé spoje (ve směru od Schmilky a Hřenska) jedou na Labskou stráň – pohodlný přístup na skalní balkon Belveder. 
Z opačné strany jedinečný příjezd od České Kamenice přímo k soutěskám (stanice Na hájenkách) nebo do Hřenska (stolové hory Zirkelstein, Kaiserkrone) a Schmilky (Schrammsteine, Velký Winterberg). Linka jezdí do konce října o víkendech a svátcích, v létě denně.

 

Autobus 436 Děčín – Srbská Kamenice – Jetřichovice

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/436/20230401/436Ln-230401.pdf

Nejkratší spojení Děčína s Jetřichovicemi. 

Výlety ze Srbské Kamenice na Růžák a Dolský mlýn, ze Všemil do Jetřichovic apod. 

Tip: Z Jetřichovic po žluté na Falkenštejn, Tokáň, Úzké schody do Doubice a po 438 zpět. Klasická linka s celoročním provozem.

 

Autobus 438 Děčín – Hřensko – Mezní Louka – Mezná

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/438/20230401/438Ln-230401.pdf

Základní přístupová linka do NP. Z Hřenska nástup na Janov, Hájenky a Mezní Louku (Hřebenovka), dále nástup na Pravčickou bránu, z Mezní Louky nástup na Šaunštejn a Rudolfův kámen (Hřebenovka). Z Mezné sestup do soutěsek.  Linka je totožná s linkou 434 až do stanice Mezní Louka. Jezdí celoročně.

 

Autobus 452 Ústí –Libouchec – Tisá – Petrovice – Bahratal

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/452/20221211/452Ln-221211.pdf

Přístup do Tiských stěn.  Z Petrovic nástup na Hřebenovku do Krušných hor nebo do Rájce, Ostrova a na Sněžník.

V Libouchci návaznost na Děčín (432). Jezdí celoročně.

 

Turistický autobus 471 Ústí –Libouchec – Tisá – Sněžník

https://jr.kr-ustecky.cz/PortalJR_DATA/471/20221211/471Ln-221211.pdf

Ze Sněžníku nástup na Hřebenovku směr Děčín, Hřensko.

Přístup do Tiských stěn, V Libouchci návaznost na Děčín (432). Jezdí o víkendech a svátcích do konce října.

 

Shuttle 441 Na hájenkách (vstup Divoká soutěska) – Janov – Hřensko – Mezní Louka – Mezná

V sezoně 2023 zavedený pendl spojuje parkoviště na Mezní Louce a v Hřensku s nástupy k Divoké soutěsce (Mezná, Na hájenkách), na Pravčickou bránu (Hřensko, Pravčická brána), na Janovskou rozhlednu (Janov).

Výhodné propojení návštěvy Divoké soutěsky od Hájenek na Meznou nebo naopak.

Jede v intervalu 30 min. od 29. 4. do 29. 10. 2023 o víkendech a svátcích, v červenci a srpnu denně.

  

Turistický autobus 469 Česká Lípa – Sloup – N. Bor – Č. Kamenice – Jetřichovice

http://portal.idos.cz/Down.aspx?f=pdf/L500469_221211_339803.pdf

Linka Libereckého kraje dopraví turisty z Lužických hor a Novoborská do Jetřichovic...

Naopak ve směru z Českého Švýcarska je možno využít linku ke kratší návštěvě České Kamenice a okolí, Panské skály nebo skalního hradu Sloupu.

Jede 3x denně o víkendech a svátcích od 27. 5. do 1. 10. 2023.

  

Turistický autobus 217  Pirna – Bahratal -  Petrovice – Tisá – Sněžník – Rosenthal – Königstein

https://www.rvsoe.de/fileadmin/user_upload/01_fahrplan/pdf/217.pdf

Docela nové spojení, resp. málo známé. Zajišťuje německý dopravce, platí se v eurech. Neplatí tarif DÚK.

Výlety z Tisé dopoledním spojem 10:02:

Lidé v Tisé nebo Sněžníku mohou nastoupit do dopoledního spoje směr Königstein a jet do:

1. Rosenthalu – pěšky přes Herkulovy sloupy, Grenzplatte, Ostrov do Tiských stěn a Tisé. Nádherná túra. Cca 12–14 km (podle odboček ve skalách).

2. Königsteinu – udělat výlety:

a) na Lilienstein – přívozem přes Labe a večer v 17:20 zpět

b) vystoupit k hradu Königsteinu – v pohodě okruh, prohlídka, zpět jinou cestou do města a večer v 17:20 zpět.

Jede do konce října o víkendech a svátcích.