Na Velký pátek vyjedou první turistické vlaky

Na Velký pátek vyjedou první turistické vlaky

Již v pátek 2. dubna 2021 vyjedou nově turistické vlaky z Varnsdorfu (po uvolnění omezení mezi okresy a kraji až z Liberce) do Českého Švýcarska. Dále během dubna by měl vyjet rychlík KŽC z Prahy přes Mladou Boleslav do Lužických hor a Českého Švýcarska.

Po dohodě Libereckého kraje a Ústeckého kraje jsou nově zajištěny turistické vlaky Trilex z Liberce do Českého Švýcarska a zpět (1 pár): Liberec- Varnsdorf – Rybniště – Krásná Lípa - Mikulášovice. Jízdní řád zde.

Vlaky jedou od velikonoc do října o víkendech a svátcích. Poprvé jedou vlaky 2. dubna 2021, ale zatím (až do odvolání) jenom z Varnsdorfu do Mikulášovic. V tomto úseku platí jízdenky Labe Elbe i Nisa Neisse. Z Krásné Lípy vyjíždí tento vlak v 9:19 v čase původního vlaku z minulých let, kdy je v Mikulášovicích d.n. přestup na vlak U28 směr Bad Schandau, Schöna-Hřensko, Děčín.  (Až do odvolání nelze z vlaků U28 vystupovat ve stanicích na území Německa vč. stanice Schöna –Hřensko!!).

Kromě tohoto jednoho spoje z Varnsdorfu (později Liberce) a zpět vyjedou 2. dubna 2021 i další sezonní vlaky tratě T2 Krásná Lípa/Rumburk – Panský – Brtníky – Mikulášovice a zpět.

Lužickohorský rychlík T10 Praha – Mladá Boleslav - Bezděz – Česká Lípa – Jedlová - Krásná Lípa – Mikulášovice bude v provozu od data vyhlášení (zřejmě v druhé polovině dubna), zatím nejede. Po desetiletích tak bude zavedeno přímé spojení Prahy s Lužickými horami a Českým Švýcarskem (přes Mladou Boleslav, Doksy atd.). Úsek Praha hl. n. – Krásná Lípa ujede vlak cca za 3,5 h.

Vlak  vyjíždí už z Prahy-Vršovic a staví např. i v Praze-Kbelích a Praze-Čakovicích (výhodné pro obyvatele cca stopadesátitisícové čtvrti Severní Město). Vlak jede o víkendech a svátcích do konce října. Vlak přijíždí např. do Krásné Lípy v půl jedné po poledni, zpět vyjíždí z Krásné Lípy pár minut před 16. h. Jedná se o rychlíkovou soupravu s dieselovou lokomotivou z 60. – 70. let a vagony z téhož období. Jízdní řád zde.