Ledové putování aneb vydejte se za Brtnickými ledopády

Ledové putování aneb vydejte se za Brtnickými ledopády

Národní park České Švýcarsko nabízí ojedinělé příležitosti pro trávení volného času i během zimy, která je letos spíš ve znamení ledu než sněhu. Nabízíme vám několik tipů pro nadcházející mrazivé dny, kdy zde matka příroda vytvořila originální útvary, nad kterými se vám jistě zatají dech.


Cesta za „Brtnickými ledopády“ (3 hodiny)

- objevování ledopádů v nejodlehlejší a nejtišší oblasti Národního parku České Švýcarsko

Naleznete je, pokud se vypravíte z obce Brtníky po zelené turistické značce, která vás dovede k bývalému zámečku Šternberk, dnes přestavěnému k turistickým účelům. Odtud dojdete k nedaleké Soví vyhlídce. Je to nádherné místo, kde se před vámi otevře zasněžená, členitá krajina ponořená do ticha a svých zimních snů.
Budete-li vytrvale pokračovat v putování dál, dovede vás cesta k prvním mimořádně krásným ledopádům zvaným Opona. Na této trase ovšem nejsou přitažlivé jen ledopády rostoucí s každým chladným ránem, ale i velké množství zajímavých míst, která vybízejí k zastavení, prohlédnutí a odpočinutí. Po cestě totiž minete i Velký pruský tábor (velký skalní převis) a Brtnický hrádek. I ten vám poskytne nezapomenutelnou podívanou.
Po chvíli se cesta stáčí a vy můžete pokračovat po zelené značce směrem k Turistickému mostu, nebo se vrátit do Brtníků údolím Vlčího potoka (značená cyklotrasa číslo 3033). Při návratu můžete vidět ještě další krásné ledopády - Betlém, Varhany a Velký sloup.

 

Brtnické ledopády 2018 - zdroj KČT

Meandry říčky Křinice (3 – 4 hodiny)

- příjemná procházka Kyjovským údolím

V případě, že byste se vydali dolů k Turistickému mostu, čekala by vás dobrodružná cesta Kyjovským údolím po červené značce. Zamrzlé meandry vlnící se říčky Křinice dokáží v člověku probudit fantastické představy. Příjemná cesta vás plynule navede k Jeskyni víl. Není to obyčejná jeskyně. Pokud se podíváte dovnitř, okamžitě pochopíte a oněmíte úžasem nad mocí přírody, která dokázala vykouzlit neopakovatelné a velmi křehké ledové poklady schované před zraky těch, kteří zůstávají sedět v teple doma. Obdobné úkazy můžete spatřit i v následující jeskyni nazvané Vinný sklep. Kyjovské údolí vás přivede do vesničky Kyjov, kde se můžete občerstvit a ohřát v některé z místních hospůdek. Odtud je možné vrátit se rychle domů do tepla autobusem, nebo pro zdatné se nabízí pěší pokračování po žluté značce až do Krásné Lípy, kde je na náměstí možnost navštívit celoročně otevřené návštěvnické a informační středisko Dům Českého Švýcarska.
 


Praktické informace:

Vzhledem k častému výskytu ledových a kluzkých ploch dbejte zvýšené opatrnosti a dodržujte směr zimního značení.

Doporučujeme, abyste nechali auto v Krásné Lípě a využili autobusovou či vlakovou linku. Silnice u Vlčí Hry je zejména o víkendech přeplněna stojícími auty a je to pro chodce i dopravu velmi nebezpečné.

Mapa vyhlídkových okruhů