Klub Českých turistů vyznačil novou cestu Divokou roklí

Klub Českých turistů vyznačil novou cestu Divokou roklí

České Švýcarsko o.p.s.

Koncem října 2020 proznačil KČT Krásná Lípa cestu Divokou roklí v zadním Českém Švýcarsku. Jde tak o obnovu části turistické trasy, která dnes končí u Černé brány a která dříve vedla přes Krásnolipský most nad Křinicí do Saska.

Krásnolipští turisté usilovali o proznačení desítky let. Po mnohaletém vyjednávání se Správou národního parku se tedy jejich sen stal skutečností. V málo frekventované oblasti skalních dolů a roklí, vzdálené od lidských sídel i silničních komunikací, dochází tak k možnosti nových túr krajem Nevrlého Zadní země, např. z Kyjova nebo Doubic přes Hřebec, Divokou roklí k Panenské jedli, do Zadních Jetřichovic a na Mezní Louku.

V blízkosti Kyjova a Vlčí Hory, nedaleko Köglerovy stezky dojde v brzké době i k proznačení stezky ke skále Plačtivé kameny, která je významným výchozem na tzv. Lužickém přesmyku mezi žulou a pískovcem, který se táhne od Malé Skály v Českém ráji přes severní okraj Českosaského Švýcarska až k Drážďanům.

Jednou z důležitých aktivit destinační společnosti České Švýcarsko o.p.s. ve spolupráci s KČT a Ústeckým krajem je realizace Hřebenovky v úseku mezi Šébrem, kde v současnosti vzniká nová turistická lávka, a Tisou. Jde o součást obnovy dávné hřebenové cesty Praděd – Sněžka – Ještěd – Klínovec – Aš.

Destinační společnost České Švýcarsko o.p.s. koordinuje od roku 2012 obnovu a vznik řady stezek, jež umožňují v nejsevernějších Čechách kombinace mnoha výletů i přes hranici. Těchto stezek vzniklo v koordinaci s obcemi, KČT a Správou CHKO Labské pískovce / Národního parku České Švýcarsko za osm let neuvěřitelných dvacet (nová trasa Divokou roklí v tom neuvedena).

Pro přehled trasy uvádíme:
01. Tisá - Zeisigstein
02. Ostrov – Grenzplatte
03. Dolní Žleb – vodopád Klopotského potoka – Zschirnstein
04. Hřensko – rozhledna Janov
05. Srbská Kamenice – Nová Oleška
06. Všemily – Jetřichovice – kaple Kny pod Kolištěm
07. Chřibská – Na Stodolci – Studený
08. Líska – Pustý zámek – Česká Kamenice
09. Sněžná – Dlouhý důl – Kyjov
10. Kyjovské údolí – Kyjovská přehrada – Hřebec
11. Krásný Buk – Kamenná Horka – Maškův vrch – Vápenka
12. Mikulášovice horní nádraží – údolí Bílého potoka/Weissbachtal – Brtnický most
13. Plešný – Trojboká kaple – Hančperk
14. Dolní Poustevna – Gerstenberg – Unger
15. Horní Poustevna – Nová Víska – Langburkersdorf
16. Šluknov – Knížecí – Pod hrazeným
17. Šluknov – Fukovská brána – křížová cesta Království
18. Židovský vrch – Šluknov zastávka – Nové Hraběcí
19. Rožany – Försterei
20. Janov – Suchá Kamenice (pod Belvederem)