Již 16. října se náměstí Krásné Lípy promění v jarmark regionálních výrobců

Již 16. října se náměstí Krásné Lípy promění v jarmark regionálních výrobců

České Švýcarsko o.p.s.

Bohatý program pro rodiny s dětmi, stánky s lokálními výrobky a občerstvením, zábava pro nejmenší, komentované prohlídky expozice Českého Švýcarska. To a mnoho dalších lákadel čeká návštěvníky sobotní akce na Křimickém náměstí v Krásné Lípě, kterou vyvrcholí oslavy 20 let od založení České Švýcarsko o.p.s.

Náš region nabízí úžasné lokální produkty a služby. Řada výrobků sklízí úspěch nejen za hranicemi Ústeckého kraje, ale také v zemích Evropy. Jsme proto rádi, že je můžeme představit i návštěvníkům sobotního jarmarku, který pořádáme u příležitosti 20. výročí od založení Obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko. Akce je rovněž velkým poděkováním našim parterům, kteří nás v rozvoji aktivit udržitelné turistiky dlouhodobě podporují“, říká Jan Šmíd, ředitel České Švýcarsko o.p.s.

Lahodné pokrmy, výstava i elektrokola

Hlavní slovo na jarmarku dostanou špičkové pochutiny. Například pro milovníky masových pokrmů budou připraveny vyhlášené dobroty pana Jirmana Zvěřiny z Dolní Poustevny. K výbornému zvěřinovému guláši se bude podávat čerstvé pečivo z krásnolipské Chodské pekárny. Návštěvníci ale ochutnají i prvotřídní chutney, džemy, pesta a horký sirup od Petra Psoty z Kytlic. Nabídku doplní manželé Jindrovi a jejich domácí sýry z kozí farmy Merboltice. Chybět nebude ani horká čokoláda z místní rukodělné čokoládovny Mana a voňavá káva od Bohemian Coffee House z Rumburka. Pro fanoušky piva své dveře otevře již dopoledne restaurace místního pivovaru Falkenštejn, který láká na ochutnávku svrchně kvašených piv.

Hosté mohou také zavítat ke stánkům partnerů jako je DÚKmobil Dopravy Ústeckého kraje a destinace Lužické a Žitavské hory. Prezentovat se bude i zámek Děčín, zámek Šluknov a Česká Kamenice. A kdo by si rád sobotu užil akčněji, může se projet na elektrokole z rent-your-ebike Milana Dařiny z Vysoké Lípy.

Před Domem Českého Švýcarska na Křinickém náměstí v Krásné Lípě vyroste výstava přibližující dvacetiletou historii společnosti. Zajímavosti a klíčové milníky Českého Švýcarska bude prezentovat až do konce listopadu.

Ambicí sobotních oslav je zároveň osvěta veřejnosti. Vedle ukázky řezbářského řemesla budou připraveny stánky s tematikou environmentálního vzdělávání a výchovy Národního parku České Švýcarsko, o.p.s. České Švýcarsko. Součástí akce jsou i programy pro školy pod taktovkou Schrödingerova institutu Rumburk a nebude chybět ani stánek MAS Český Sever Varnsdorf. Rodiny s dětmi se zase mohou těšit na hry a komentované prohlídky v 11 a 14 hodin v rámci expozice Domu Českého Švýcarska s názvem "Za tajemstvím krajiny Českého Švýcarska".

Sobotní oslavy 20 let Českého Švýcarska o.p.s. začínají 16. října v 9 hodin a potrvají do večerních hodin dle zájmu návštěvníků.

Kontakt pro média:

Martina Janečková, koordinátorka programů
Tel.: +420 777 819 913
Email: martina.janeckova@ceskesvycarsko.cz

O Českém Švýcarsku o.p.s.

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko se za svoji dvacetiletou existenci zasloužila o zachování, zlepšení a vybudování zcela nové turistické dopravy v kraji a vznik řady značených turistických cest. Důležitým milníkem byl rok 2005, kdy započala unikátní aktivní přeshraniční spolupráce se Saským Švýcarskem. Na Křinickém náměstí v Krásné Lípě vyrostl Dům Českého Švýcarska, kde vznikla unikátní interaktivní expozice. V roce 2008 byl založen destinační fond spojující více než stovku aktérů cestovního ruchu a obcí. Začal se budovat systém certifikovaných průvodců a nabídka komentovaných výletů do celého regionu. Více než desetiletá podpora místních výrobců a pěstitelů přerostla do certifikace regionálních produktů. Všechny aktivity společnosti zajišťují i nadále trvale udržitelný rozvoj cestovního ruchu v příhraničním regionu.