Hlášení informací o skalních sesuvech a pádech kamenů

Hlášení informací o skalních sesuvech a pádech kamenů

Přírodovědecká fakulta Univerzita Karlova v Praze

V rámci Sasko – českého přeshraničního projektu mezi TU Freiberg a UK Praha a dalšími partnery pod EU-programem Ahoj sousede! Hallo nachbarn! byla vyvinuta aplikace Georisks pro chytré telefony, která umožňuje široké veřejnosti nahlásit informace o skalních sesuvech a pádech kamenů v Českosaském Švýcarsku.

V rámci přeshraničního projektu “Přeshraniční expertní systém a systém včasného varování před geologickými riziky v Labském pískovcovém pohoří”, financovaného z prostředků EU v programu „Ahoj sousede! Hallo Nachbarn!“, byla vyvinuta bezplatná aplikace pro chytré telefony umožňující široké veřejnosti podat informace o skalních sesuvech, pádech kamenů atp. Cílem je vytvoření lepšího přehledu geologických rizik v Labském pískovcovém pohoří. Odborná část je realizována projektovými partnery z Univerzity Karlovy v Praze a TU Bergakademie Freiberg ve spolupráci se Správou Národního parku České Švýcarsko, Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft und Geologie a dalšími partnery. Průzkumy jsou zaměřeny na potřeby úřadů, a také i široké veřejnosti.

Česko-německá aplikace Georisks je ke stažení pro iOS v App Store a pro Android Google v Google Play.

Jednoduše klikněte na mapu a vyberte položky v příslušných kategoriích. Můžete také napsat připomínky a sdílet fotografie. Data budou anonymně přenesena do databanky, kde se vaše informace zpracují a doplní, popř. opraví údaje.

Více informací k projektu a k aplikaci naleznete na následujících internetových stránkách: http://elbe-labe-georisiko.eu/cs/.