Doprava v nové turistické sezóně

Doprava v nové turistické sezóně

České Švýcarsko o.p.s.

V úterý 23. 2. 2021 jsme jednali se zástupci dopravního odboru Krajského úřadu Ústeckého kraje o přípravě zahájení turistické dopravy v nadcházející sezóně.

Pokud to situace dovolí, vyjedou  turistické vlaky a autobusy v severních Čechách v plánovaném rozsahu. Případné škrty se turistické dopravy dotknou jen minimálně.

Zajímavé bude nové víkendové spojení motorovými vlaky Trilex z Liberce přes Varnsdorf, Rybniště, Krásnou Lípu a Brtníky do Mikulášovic. Připravuje se i přímý vlak z Prahy přes Bezděz, Doksy, Nový Bor a Jedlovou do těchto míst.

Autobusové spoje do oblasti Hřenska a Mezní Louky budou opět vypravovány z Děčína ve frekventovaných dnech ve 30 minutovém intervalu. Jde nám všem o to, abychom nabídli kvalitní dopravu do národního parku a přispěli tak aspoň k částečnému omezení individuální automobilové dopravy. Parkoviště svou kapacitou nestačí a národní park není nakloněn jejich rozšiřování. Národní park nemůže být pohlcován neustále rostoucím počtem individuálních autoturistů. Na to nejsou v poměrně malém chráněném území prostorové kapacity.

Jedním z řešení je nabídnout lidem cestu z Děčína do Hřenska vlakem do saské Schöny a přívozem přes Labe. „Je to kdysi tradiční a atraktivní spojení, jen si to dnes návštěvníci neuvědomují. Hlavně je ale odradí cena jízdného, která je v tomto případě mnohem vyšší než jízdenka autobusem Děčín – Hřensko. V rámci případné úpravy jízdného musíme ovšem nalézt řešení společně s německou stranou, jednáme o tom,“ tolik Jakub Jeřábek, vedoucí dopravní obslužnosti KÚÚK.  

Děláme tedy společně vše proto, aby doprava do regionu národního parku nabývala na kvalitě a byla v dnešní situaci také co nejbezpečnější. Pracujeme na tom a věříme, že sezona proběhne ke spokojenosti všech, byť její start se zřejmě posune do pozdějších jarních měsíců.

Jiří Rak