Doprava turistickými autobusy v Českém Švýcarsku v roce 2020

Doprava turistickými autobusy v Českém Švýcarsku v roce 2020

Jiří Rak, České Švýcarsko o.p.s.

V turistické dopravě dochází od 16. května  2020 k výraznému posílení autobusových spojů zejména do centrální oblasti Českého Švýcarska. Vyplatí se tak při návštěvě například soutěsek nebo Pravčické brány ponechat auto už v Děčíně a pokračovat právě autobusem.

Při návštěvě Jetřichovic je možno nechat auto nově i v České Kamenici a jet do Jetřichovic novou linkou Libereckého kraje. (Nebo z Děčína linkou 436).

Posílení spojů je výsledkem koordinovaných jednání mezi destinačním managementem obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko a dopravními odděleními Ústeckého i Libereckého kraje, se zohledněním požadavků Správy Národního parku České Švýcarsko.

Změny  od 16. května:

1/ Od dubna 2020 pojedou do centrální oblasti Hřenska a Mezní Louky dvě základní turistické linky („autobus národního parku“):

434 Děčín – Mezní Louka  - Jetřichovice – Chřibská – Krásná Lípa

438 Děčín – Mezní Louka  - Mezná

Linka 434:

Červen – září: nově v provozu 7 dní v týdnu!!

Květen a říjen: víkendy a svátky

Listopad – březen 2021: nově o víkendech v úseku Jetřichovice – Mezní Louka s přestupy na Děčín. Doposud v zimě autobus v tomto úseku nejezdil.

Linka 438 jede celoročně.

V červenci a srpnu bude v úseku Děčín – Mezní Louka interval mezi jednotlivými spoji 30 minut. Tj. jedná se so společný úsek linek 434 a 438.

Linka 434 má nově v Chřibské, náměstí přípoje z/do Varnsdorfu linkou 402.

Turistické linky

433 Děčín – Maxičky – Sněžník

435 Česká Kamenice – Růžová – Janov – Hřensko (nikoliv jízdní kola)

436 Děčín – Srbská Kamenice – Jetřichovice

jsou od 16. 5. 2020 zprovozněny v obvyklém rozsahu, linka 435 zatím nejezdí až do Schmilky.

2/ Nově je od 16. května 2020 zavedena turistická autobusová linka  469 Česká Lípa – Sloup – Nový Bor – Polevsko - Česká Kamenice – Srbská Kamenice- Jetřichovice.

2 páry spojů o víkendech a svátcích od května do konce září. 

Výhody:

Jedná se o nové spojení mezi Lužickými horami a Českým Švýcarskem. Je to tedy linka přejíždějící z Libereckého do Ústeckého kraje.

1. Na lince platí tarif Libereckého kraje, v úseku Jetřichovice – Česká Kamenice platí celodenní jízdenky Ústeckého kraje..

2. Česká Kamenice má tak další spojení s Českým Švýcarskem, kromě již existující linky 435 Česká Kamenice – Růžová – Janov – Hřensko – Schmilka.

3. Linka spojuje tak významné cíle, jako je skalní hrad Sloup, varhany Panská skála u Kamenického Šenova, vyhlídky Jehla a Zámecký vrch u České Kamenici, naučnou stezku v Srbské Kamenici, Jetřichovické skály s hradem Falkenštejnem.

4. Linka je vedena atraktivní krajinou, v úseku Polevsko – Kamenický Šenov jede autobus po hřebeni Lužických hor s výhledy ke Klíči, Ještědu, na Studenec a na Českosaské Svýcarsko.

5. V Jetřichovicích je přípoj linkou 434 směr Rynartice, Chřibská, resp. Mezní Louka, Hřensko.

6. Autobus zároveň přepravuje až 30 jízdních kol.

Přehledné platné jízdní řády linek Ústeckého kraje jsou uvedeny na https://jr.kr-ustecky.cz/LineList.aspx?mi=4&t=3.

-Připomínáme výhodnou celodenní jízdenku DÚK pro 1, 2 nebo 5 osob, která platí  pro vlaky a autobusy a MHD ve městech.

-Přeshraniční turistická doprava až do odvolání nastavena. To platí i pro vlakovou linku U28 Dráha národního parku Děčín – Rumburk. Vlak nejezdí přes německé území (Bad Schandau a Sebnitz). Linka je rozdělena na dvě části: Děčín – Dolní Žleb a Dolní Poustevna – Rumburk.

 

České Švýcarsko