Autobusová doprava v NP České Švýcarsko od 1. září 2022

Autobusová doprava v NP České Švýcarsko od 1. září 2022

Po letním požáru jezdí od 1. září 2022 opět turistické autobusy do národního parku.

Linka 434 Děčín – Hřensko – Mezní Louka – Vysoká Lípa  denně
Linka 438 Děčín – Hřensko – Mezní Louka -  Mezná  denně
Linka 434 (2. část linky)  Jetřichovice – Chřibská – Doubice – Krásná Lípa denně
Linka 435 Česká Kamenice – Janov – Hřensko – Schmilka, víkendy
Linka 436 Děčín – Srbská Kamenice – Jetřichovice, denně
Není zatím otevřen provoz na silnici Vysoká Lípa – Jetřichovice.

Přestože stále není otevřen okruh soutěskami ani cesta z Mezní Louky na Pravčickou bránu a do Hřenska, nabízíme krásné výlety do neméně krásných partií Českého Švýcarska právě s pomocí veřejné dopravy.  

Tipy na výlety (jsou nabízeny z Děčína):

1. Autobusem na Mezní Louku. Krátká túra na Malou Pravčickou bránu (po žluté směr Vysoká Lípa a do kopce po cyklotrase k červené za Větrovcem, dále po červené), na skalní hrad Šaunštejn a do Vysoké Lípy, kde je stanice autobusu. Cirka  2 hodiny klidné chůze.

2. Autobusem na Mezní Louku. Po předchozí trase na Šaunštejn, dále po červené Českou silnicí ke kapli Kny, po vyhlídkové stezce pod skalami Koliště na Pohovku a po zelené do Jetřichovic. Cca 4 – 5 h klidné chůze. Autobusem zpět.

3. Autobusem do Mezné. Po zelené sestup na Mezní můstek v Soutěskách, výstup na rozcestí Hájenky, po žluté na Janovskou rozhlednu a do Janova, na vyhlídku Elisalex a do Hřenska na nábřeží.  Cca  3 - 4 h klidné chůze. Autobusem zpět. Nebo přívozem do Schöny a vlakem.

4. Autobusem do Hřenska, střed. Po zelené výstup do Janova, na Janovskou rozhlednu, po žluté do Růžové, po naučné stezce přes rozhlednu Růženka, do Kamenické Stráně, k Dolskému mlýnu a do Vysoké Lípy (autobus z dolní zastávky u hotelu Kortus) nebo do Jetřichovic (autobus).  Celkem 4,5 – 5,5 h klidné chůze.

Výkonnostní turisté ujdou navržené trasy o ½ - 1 ½ h rychleji. Časy nabízíme jako orientaci těm, kdo jdou krajinou pomaleji. Nutno však počítat s tím, že se jedná o trasy ve skalní krajině, kde jsou častější sestupy a výstupy !