Šlápněte do pedálů v Českém Švýcarsku

Šlápněte do pedálů v Českém Švýcarsku

Anna Škopková, Michal Horáček, Andrea Kadlecová, 06.06.2024

Vyrazit na kolo v Českém Švýcarsku už není tak velká utopie, jak by se dříve mohlo zdát. Dneska už nepotřebujete extrémně vytrénované nohy a silnou vůli, stačí vám elektrokolo. Nu což, od toho přeci ta technika je, aby nám pomohla dosáhnout cíle. A proto v Českém Švýcarsku dnes narazíte na daleko více cyklistů, než tomu bylo dříve. A proto se i my čím dál tím více zaměřujeme na cyklistiku. České Švýcarsko je totiž rájem na objevování. Úzké silničky, krásná příroda, když si dobře vyberete, tak absolutní soukromí. Ne jen tak zbůhdarma se u nás organizuje plejáda mezinárodních cyklistických závodů. Tak šlápněte do pedálů a mějte vítr ve vlasech. 

Labská cyklostezka

 

Po Cyklostezce Ploučnice k poutnímu místu a ještě dál

Výlet z Děčína proti proudu řeky Ploučnice až do České Lípy je plný pěkných zastávek. Objevíte kus zdejší historie, přírodní krásy i místo, kde praží po čertech dobré kafe. Cyklovýlet začněte v Děčíně na rozcestí u Staroměstského mostu, kde vás bude čekat cyklotrasa č. 15 - Ploučnice. Trasa vás povede okolo zimního stadionu až do Březin, kde najdete pražírnu Caffe08. U pražírny je i kavárna s výbornými zákusky, určitě doporučujeme ochutnávku. Z kavárny je třeba vyjet na hlavní silnici se silnějším provozem. V Soutěskách už se ale opět vrátíte k řece a dále hezkou přírodou přes Malou Veleň až do Benešova nad Ploučnicí. Tady můžete navštívit renesanční zámecký komplex, vyšlápnout kopec a následně si užít sjezd do Františkova nad Ploučnicí. Mezi Františkovem a Starým Šachovem vede trasa po cestě s přírodním povrchem a je tady občas potřeba počítat s nerovnostmi. Ze Šachova vás cyklotrasa č. 15 povede po vedlejší silnici do Dolní Police. Odbočte na cyklotrasu č. 3098, která vede do Horní Police. Tam se nachází významné zastavení tohoto cyklovýletu – Poutní kostel Navštívení Panny Marie, který opravdu stojí za prohlídku. Poté se opět napojíte na cyklostezku č. 15 a přes Žandov, kolem tvrze ve Volfarticích a Manušických rybníků dojedete do České Lípy. Odtud můžete využít vlakové spojení zpět do Děčína. Trasu doporučujeme absolvovat i v opačném směru - vlakem do České Lípy a na kole zpět. 

Délka trasy: 40 km

Čas: 4 hodiny plus zastávky (bez cesty zpět)

Stoupání: 460 m

Trasahttps://mapy.cz/s/fadocoduga

 

E-kolo, horské kolo

Občerstvení: KAFÁRIUM CAFFé08 Point, KávoBar Benešov nad Ploučnicí

Ploučnická cyklotrasa


 

Labskou stezkou z Děčína do Drážďan

Vydejte se na kole z Děčína a držte se Labské stezky, značené jako cyklotrasa č. 2. Ta vás povede po proudu Labe přes úžasný Labský kaňon, který je nejhlubším pískovcovým kaňonem v Evropě. Okolní krajina vás nadchne. Přes Dolní Žleb se dostanete až na státní hranici, kde na českou část Labské stezky plynule navazuje její německá sestra zvaná Elberadweg. Krásná příroda Labských pískovců pokračuje i dále za hranicemi. Po pár kilometrech uvidíte na protilehlém břehu městečko Bad Schandau, které je lázeňským městem a současně také ideálním místem k zastávce. Dále vás Elberadweg dovede až pod rozlehlou skalní pevnost Königstein. Při putování můžete na horizontu na protilehlém břehu spatřit oblíbený turistický cíl Bastei. To už budete skoro v Pirně, která má moc hezké historické centrum. Z Pirny je to pak lehce přes 20 km do centra Drážďan. 

Délka trasy: 68 km

Čas: 5 hodin + zastávky

Stoupání: 80 m

Trasa:https://mapy.cz/s/lagacusara  

všechny druhy kol

Občerstvení: Kocanda (Děčín), Beach Bar (Toskana Therme Bad Schandau), Café Richter – Schmilka (přívozem)

Děčín z Pastýřské stěny


 

Po stopách Tour de Zeleňák 

Prvních 12 jezdců a zároveň zakladatelů závodu Tour de Zeleňák objelo výběžek kolem dokola v roce 1984. Vy si tuhle trasu můžete dát společně s další bezmála tisícovkou jezdců každou první sobotu v září (letos dokonce slavnostně v rámci jubilejního 40. ročníku závodu) nebo, pokud máte raději osamělou jízdu, kdykoli jindy v roce. Můžete ji prosvištět za půldruhé hodiny nebo si ji rozložit na celý den a udělat si cestou pár zastávek na zajímavých místech. 

Vyrazíte od rumburského informačního centra, vykličkujete na 2. polské armády a napojíte se na Jiříkovskou, která se zhruba v půlce cesty mezi Rumburkem a Jiříkovem změní na Rumburskou.

Za Jiříkovským náměstím se dáte doleva na cyklotrasu 3043, ze které se odpojíte kousek za vyhlídkovým místem Nový Jiříkov. Pokračujte po silnici až do Království, kde se vyplatí sesednout a projít si Křížovou cestu. Potom se vraťte zase na silnici a držte se jí až do Šluknova, kde se bude chvíli jmenovat Královská, načež se za železničním přechodem přejmenuje na T. G. Masaryka a dovede vás až k perle saské renesance, Šluknovskému zámku. Vydýchejte se, skočte si na výstavu nebo prohlídku a pokračujte dál ve svém putování.

Ze šluknovského náměstí vyjeďte ulicí Dr. Edvarda Beneše, která vás vyvede směrem na Lipovou. Zdejší zámek se rekonstruuje, když budete mít štěstí, možná budete moci nahlédnout.

Těsně před Lobendavou zastavte u Getsemanské zahrady pod Anenským vrchem a v Lobendavě se opět napojte na 3043 směrem na Dolní Poustevnu, která je zároveň nejnižším bodem trasy a v obdržela Zlatou stuhu jako vesnice roku 2023 Ústeckého kraje.  Za městským úřadem odbočte na Vilémovskou. Ve Vilémově mrkněte na historický viadukt a napojte se na 3014 směr Mikulášovice. Před stoupáním do Horních Mikulášovic si udělejte zchlazovací zastávku na Mikulášovické plovárně.

V Brtníkách se z 3014 odpojte před Křížovým vrchem a přes Staré Křečany se vraťte zpátky do Rumburku, kde si projeďte ulici Šmilovského s podstávkovými domy, poklekněte v Loretě a dejte si dobrou kávu a lívance v Bohemian Coffee House.

Délka trasy: 54 km

Čas: 1,5 hodiny (borci) - celý den

Stoupání: 654 m

 

Trasa:  https://mapy.cz/s/pehacosabo

silniční, gravel, e-bike

Občerstvení: Bohemian Coffee House, Koupaliště Mikulášovice, Wellness Hotel Lužan

www.zelenak.cz

Lukáš Bíba - start z peší zony


 

Vyhlídkový okruh z Chřibské přes Brtníky a Vlčí Horu

Pětatřicetikilometrový okruh Kyjovským údolím, přes Brtníky a Vlčí Horu vás vytáhne na vyhlídky, skalní útvary a památky v srdci Českého Švýcarska. Trasa vede přes zpevněné lesní cesty, terénem i po silnici.

Vyrazte z Chřibské po 3052, ze které se ale hned za druhým křížkem odpojte mezi domy a vyjeďte mezi lukami a poli směrem k Infocentru a rozcestí na Saule. tady můžete nechat kola a vyběhnout si podél Doubického potoka na zříceninu Chřibského hrádku. 

Pokračujte po cyklotrase 3029 přes Doubici až do Kyjova, kde se po pěkném stoupání skutálejte ze stráně do Kyjovské přehrady a vykoupejte se. 

Dál (těsně za studánkou a před starou školou) se uhne doleva a pojede stinným údolím podél Křinice, která je ledová i v létě. Všude kolem jsou vyhlídky, stačí zastavit a vyběhnout nahoru nebo nerušeně pokračovat dál po 3032 přes Turistický most do Zadní Doubice, kde se od Křinice odpojíte podél Brtnického potoka, jehož tok budete kopírovat až "na Kopec" a dál do Brtníků, ze kterých vystoupáte na druhý nejvyšší vrchol trasy, Vlčí horu. Tady se osvěžte v Bylinkové čajovně Nobilis Tilia, vyšplhejte na rozhlednu a pokračujte dál směr Sněžná (cyklotrasa 3029), ze které sjeďte do Dlouhého Dolu, napojte se na 3013 do Krásného Buku a Krásné Lípy. Na náměstí zajděte do Domu Českého Švýcarska na expozici a za nápaditými suvenýry, a do Pivovaru Falkenštejn na nejlepší pivo široko daleko. Nepřežeňte to ale, čeká vás ještě stoupání po cyklotrase 211 kolem Širokého vrchu a zpátky do Chřibské. 

Délka trasy: 35 km

Čas: 3 hodiny + zastávky

Stoupání: 619 m

Trasa:  https://mapy.cz/s/fukefepeme

Občerstvení: Stará Hospoda v Doubici, Bylinková čajovna na Vlčí hoře, Pivovar Falkenštejn v Krásné Lípě 

MTB, gravel, e-bike

Jiří Dužár - Posedla