Klára Vytisková, U vytržení
Kolega Milan Podobský aka Fefík jednou napsal, že když chcete poznat svět, můžete buďto cestovat a nebo si sednout do hospody a počkat, až svět příjde za vámi. Lze samozřejmě s tímto názorem polemizovat, ale když to berete jako bonmot, je to velmi dobře zkonstruovaná věta a platí vlastně tam i zpátky a takhle nějak jsem potkal dnešního hosta podcastu u vytržení, zpěvačku Kláru Vytiskovou.
Tou hospodou, kde jsem čekal až za mnou svět dorazí byla svého času doubická Fabrika, bar a hudební klub, kde si dávalo dostaveníčko spousta muzikantů, které byste mohli honit po celé republice, ale nakonec se vždycky nějak zjevili právě tady, kde lišky a jiná havěť dává dobrou noc.
Koukal jsem do archivů a Kláru Vytiskovou s kapelou a projektem jménem Toxique jsem tu (asi) poprvé potkal skoro přesně před jedenácti lety, měli tu soustředění a už tenkrát jsme spolu mluvili o její práci.
A třeba i o tom, že pro kapelu je dobré vypadnout z hlavního města a utábořit se někde, kde je na práci víc klidu.
„My jsme nikdy neměli zkušebnu v Praze. Vždycky jsme dělali systém soustředění, protože v Praze neustále někdo někam pospíchá a vůbec tam není koncentrovaná energie. Když odjedeme na čtyři dny mimo, je to intenzivnější. Stoprocentně,“ řekla mi tenkrát a vlastně to platí i po těch letech.
Nás může těšit, že Klára si náš kraj oblíbila natolik, že nezůstalo jenom u víceméně pracovních návštěv, ale našla si tu i místo, kde pravidelně tráví dovolené a proto jsme se letos koncem léta jsme se mohli znovu sejít k rozhovoru a povídali si o tom, jak to bylo s Medůzou, s kapelou Toxique a s dalšími projekty a to všechno s fantastickým výhledem na Lužické hory.
Věřím, že si rozhovor poslechnete, ale kdyby ne, může vás zajímat třeba to, že Klára zahraje 31. 8. 2024 na krásnolipském náměstí a nebo, že začátkem příštího roku ji čeká další doubické soustředění před vydáním nové desky a snad i koncert, kde svůj budoucí repertoir představí právě tady.
Samé dobré zprávy.
Karikaturista, ilustrátor, novinář Marek Douša žije tam, kde končí naše republika a začínají Labské pískovce, České i Saské Švýcarsko a kde lišky a jiná havěť dává dobrou noc.
Žije tu od dětství a bude vám povídat o tom co tu viděl a co ještě uvidí. A občas to možná i nakreslí.
marek.dousa@ceskesvycarsko.cz
Ohlédnutí za Tour de Feminin 2026: Švýcarská vítězka po 25 letech, šampionka, co si zahrála s Cruisem i Češka v top 10
Tour de Feminin 2026 je minulostí. Největší ženský etapový mezinárodní cyklistický závod na českém území má za sebou 37. kapitolu. Ve dnech…
Ohlédnutí za Dnem podstávkových domů
Poslední květnový víkend patřil na severu Čech něčemu naprosto výjimečnému. Pokud jste v těchto dnech projížděli krajinou od Šluknovského výběžku přes Lužické…
Do Českého Švýcarska za adrenalinovým dobrodružstvím
Vylézt na pískovcové věže, pustit se na horském kole nebo na koloběžce střemhlav dolů z kopce, brázdit Labe na raftu, kajaku, kánoi…


