Jetřichovické vyhlídky
Jetřichovické vyhlídky patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším turistickým cílům v Národním parku České Švýcarsko. Tato oblast nabízí kombinaci dechberoucích výhledů, skalních útvarů, hlubokých lesů a romantických stezek, které návštěvníkům připomínají scény z pohádek. Vyhlídky nesou jména slavných šlechticů a patronů turistiky, kteří se zasloužili o jejich zpřístupnění.
Historie vyhlídek sahá do 19. století
Jetřichovické vyhlídky se začaly zpřístupňovat turistům už v první polovině 19. století. Nejznámější vyhlídka – Mariina skála (někdy též Mariina vyhlídka) – nese jméno po kněžně Marii Kinské, manželce tehdejšího majitele panství. V roce 1856 zde byla postavena dřevěná rozhledna (původně sloužící jako strážní budka proti požárům), která se v moderní podobě zachovala dodnes. Dalšími oblíbenými zastávkami na hřebeni jsou Vilemínina stěna a Rudolfův kámen – všechny pojmenované po členech šlechtického rodu Kinských, kteří oblast zvelebovali a podporovali její turistický rozvoj.
Krása a klid s výhledem na celé České Švýcarsko
Vyhlídky nabízejí výjimečné výhledy na okolní skalní města, lesy a v dálce i na Lužické hory či stolové hory v Sasku. Turistické trasy mezi nimi vedou po upravených dřevěných schodech a železných žebřících, což jim dodává na dobrodružnosti. Oblast je přístupná z obce Jetřichovice a celý okruh mezi třemi hlavními vyhlídkami (Mariina skála – Vilemínina stěna – Rudolfův kámen) lze projít během několika hodin.
Šlechtický rod Kinských a jeho vliv na rozvoj Českého Švýcarska
Rod Kinských sehrál významnou roli v dějinách Českého Švýcarska, zejména v oblasti kolem Jetřichovic. Tato šlechtická rodina, která vlastnila zdejší panství od 18. století, výrazně ovlivnila nejen podobu krajiny, ale i rozvoj turistiky a ochrany přírody. Právě díky nim vznikla většina dnes známých Jetřichovických vyhlídek, které nesou jména členů rodu – například Mariina skála (pojmenovaná po kněžně Marii Kinské), Vilemínina stěna (po Vilemíně Kinské) nebo Rudolfův kámen (po Rudolfu Kinském).
Kinským záleželo na zpřístupnění a zvelebení přírodních krás jejich panství. V polovině 19. století nechali vybudovat první vyhlídky, upravit stezky a na některých místech postavit dřevěné altány. Tyto kroky byly na svou dobu mimořádně pokrokové – jednalo se o jednu z prvních forem řízeného rozvoje turistiky v českých zemích. Kromě toho rod podporoval výsadbu lesů, ochranu krajiny a zajišťování požární bezpečnosti (například vybudováním strážního stanoviště na Mariině skále).
Díky těmto aktivitám se Českosaské Švýcarsko stalo už v 19. století vyhledávanou destinací pro romantiky, malíře i první turisty. Odkaz Kinských je v regionu patrný dodnes – nejen v názvech vyhlídek, ale i v samotné filozofii šetrného přístupu k přírodě, který je pro národní park typický.
Požáry a ochrana přírody
Jetřichovické skály jsou, stejně jako zbytek Českého Švýcarska, citlivou oblastí, kterou v posledních letech zasáhly extrémní klimatické podmínky. V roce 2006 došlo k rozsáhlému požáru právě v okolí Mariiny skály. Dřevěný altán tehdy kompletně shořel, ale díky úsilí správy národního parku byl obnoven. Nejničivější požár v historii parku v roce 2022 se Jetřichovickým vyhlídkám sice vyhnul přímým zásahem, ale okolní lesy utrpěly a přístupnost některých stezek byla dočasně omezena. Dnes už jsou vyhlídky znovu otevřené a nabízejí jedinečný pohled i na proměněnou krajinu, která se postupně regeneruje.
A ještě pár tipů:
- Výchozím bodem pro výlet je obec Jetřichovice, kde je možné zaparkovat a vydat se po dobře značených turistických stezkách. Nejčastější okruh vede přes všechny tři hlavní vyhlídky a měří zhruba 7 km, s převýšením okolo 300 metrů. Cesta není vhodná pro kočárky ani osoby s omezenou pohyblivostí, ale pro zdatnější turisty nabízí nezapomenutelný zážitek.
- Vhodné období: tady je krásně během celého roku :-)
- S dětmi: ano, starší děti zvládnou s pomocí výstup, ale trasa není vhodná pro kočárky ani osoby s omezenou pohyblivostí. S menšími dětmi se vydejte na okruh skrz Pfeifferův lesík. Nebo se vydejte směrem do Rynartic k Trpasličí skále.
- Jak se sem dostat: autem, ale především autobusem. Konkrétně linkami BUS 434, BUS 436 a BUS 469.