Blog

Nebojte se Pekel Severu. Naopak, těšte se na zážitky na druhou. Začíná RoadCup!

V sobotu 23. března byli na letňanském výstavišti v rámci veletrhu FOR Bikes slavnostně vyhlášeni vítězové RoadCupu 2023 a tím byl také odstartován nový ročník, již sedmý v pořadí. Po úspěchu premiéry double Pekla Severu Road se po roce blíží další. Žádný strach, naopak. Můžete se těšit na zážitky na druhou. O víkendu 20. a 21. dubna.

Tomáš Nohejl, 28.03.2024

S Dopravou Ústeckého kraje můžete zažít velké dobrodružství za málo peněz

Milí přátelé a příznivci Českého Švýcarska, celou zimu jsme na Vás mysleli a s kolegy z dopravního oddělení Ústeckého kraje jsme připravovali novinky  a mnohá opatření v dopravě tak, aby se Vám do skal a na výlety autobusy, vlaky nebo lodí jezdilo ještě lépe než doposud. Nabízíme Vám pár praktických tipů, jak využívat nejlepší produkty v dopravě. Tak si držte klobouky, bude to jízda.

Jiří Rak, Andrea Kadlecová, 19.03.2024

Českým Švýcarskem zadními vrátky

Pojďte se s námi projít Českým Švýcarskem tak, jak to málokdo zažije. Chceme vám ukázat, že zimní a jarní počasí může být tou nejlepší kulisou pro nezapomenutelné cestovatelské zážitky. Že když ze stromů (kromě dubu, samozřejmě:) opadá listí, je přesně o to víc vidět do kraje. A že když občas sejdete z hlavní cesty nebo se prostě vydáte jinudy než všichni ostatní, můžete se stát, že objevíte poklad. Což platí nejen v nejmladším národním parku Česka, ale i v životě. 

Anna Škopková, Andrea Kadlecová, 26.2.2024

Křehká pozvánka do Lužických hor

Sklářská tradice trvající více jak 700 let je to, na co jsou v Lužických horách skutečně hrdí. Na Novoborsku najdete nejstarší sklářskou školu na světě, nejstarší sklářské muzeum ve střední Evropě, nejšikovnější řemeslníky, věhlasné umělce a známé značky jako Preciosa, Lasvit nebo Crystalex. Kromě nich tu působí celá řada menších rodinných hutí a rafinérií, které jsou osobité a pro návštěvníky velmi atraktivní. Kamenický Šenov, Nový Bor a okolí jsou doslova Mekka českého sklářství. A my vás do některých z nich pozveme. 

Marie Kárová, Andrea Kadlecová, 14.02.2021

Švýcarské prázdniny - jarní prázdniny s dětmi v Českém Švýcarsku

Místo fialových krav bývaly na dohled dnešního Českého Švýcarska před necelým půlstoletím fialové mlhy z ústecké chemičky. Dnes je všechno jinak a národní park je pokladnicí vzácných druhů rostlin i zvířat. Vrátili se sem pstruzi, ledňáčci nebo třeba sokol stěhovavý. Proč byste tu tedy, koneckonců, nemohli jarní prázdniny strávit i vy a vaše divoká zvěř? :)

Anna Škopková a Andrea Kadlecová, 31.1.2024

Tradice, kostýmy, dobroty, to je masopust v Českém Švýcarsku

Pomalu se blíží jedna z nejveselejších částí roku - masopustní radovánky. Masopust oslavuje konec zimy a vítá nadcházející jaro. Je to období, kdy se lidé vrací k tradičním hodnotám a společně se baví. I v severních Čechách má masopust dlouhou tradici a v posledních letech téměř není místa, ve kterém byste nenarazili na nějakou z masopustních akcí.

Období, kdy si můžeme vyzkoušet ty nejfantastičtější kostýmy letos připadá od 7. ledna do 13. února, ve třech posledních dnech masopustní veselí vrcholí, pak přichází popeleční středa a je po srandě, přichází 40-denní půst, který vrcholí zase Velikonocemi. 

Tradiční masopustní průvody, zabijačky, hudba a bohatý doprovodný program, to vše u nás najdete a kam tedy vyrazit na masopust?

Anna Škopková a Andrea Kadlecová, 23.1.2024

Kus Českého Švýcarska a Lužihor si můžete vzít i domů!

 

Dům Českého Švýcarska na náměstí v Krásné Lípě není obyčejné „íčko". Naše interaktivní expozice vydá na samostatný výlet, po kterém tu lze dokonce přespat v jednom z moderních podkrovních apartmánů. Na přednášky a konference (nejen) o šetrné turistice se sem sjíždí lidé z dalekého okolí. V informačním centru navíc pořídíte praktické a vkusné dárky s certifikátem regionální produkt. 

Anna Škopková a Andrea Kadlecová, 12.1.2024

Zimní vrcholy Českého Švýcarska

Vydat se do "českých Alp" na nejnižší místo ČR je trochu paradox, ale na to si při cestě do Českého Švýcarska raději zvykněte, zdejší krajina je totiž plná protikladů. Zřejmě i proto, že se rozkládá podél kaňonu Labe, nejhlubšího pískovcového kaňonu v Evropě. Místy až 300 m hluboká říční brázda krajinu rozděluje na dvě poloviny od Porty Bohemicy ve Středohoří až k rovinám v předměstí Drážďan a zároveň způsobuje velký výškový rozdíl mezi údolími a vrcholky skalních masivů po obou stranách Labe. Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si zimního rozjímání v přírodě nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Přejeme vám, abyste si každý den u nás užili tak, abyste na něj nikdy nezapomněli. 

Anna Škopková a Andrea Kadlecová, 2.1.2024

Za vánočními dárečky do Domu Českého Švýcarska

Vánoce se kvapem blíží, už několik týdnů na nás všude vykukují adventní kalendáře a vánoční dárky v obchoďácích a my začínáme cítit lehký stresík…cože? Už je to tu zase? Není nějak brzy? Letos naopak o týden později, čtvrtou adventní svíčku budeme sfoukávat až na Štědrý den. 

Neznáme nikoho, kdo by se občas neocitl v koncích, bez nápadu, inspirace, co mám koupit? Nejlepší jsou babičky a dědové, ti všechno mají, nic nepotřebují a vy plavete v hromadě inspirací na webu a chce se vám brečet! 

Ale, máme řešení. U nás to teď frčí. Nakupujeme, naskladňujeme, prodáváme, vydáváme. Jsme totiž největšími prodejci regionálního zboží v celém výběžku. A dárečky, které u nás koupíte jsou ručně dělané, místní, nemusíte mít strach, že byste pro někoho něco u nás nesehnali a ještě tím podpoříte šikovné lidi nejen z výběžku.

Na skladě máme dva tisíce položek zboží, takže je z čeho vybírat. Tady ukazujeme jen pár možností, inspirací, abychom vás navnadili. Zbytek pak až u nás na místě.

Andrea Kadlecová, 23. 11. 2023

5 důvodů proč navštívit Českou Kamenici

Česká Kamenice byla už od svého založení vždy křižovatkou cest, dříve jen těch obchodních. Dnes tudy procházejí silnice, železnice, cyklostezky i turistické trasy a rozpínají se do všech možných směrů. Kamenicí tedy profrčí spousta z vás, ať už na cestě do národního parku České Švýcarsko, Šluknovského výběžku nebo Lužických hor. Co se tu ale na chvíli zastavit?

 

Tereza Havlíčková a Andrea Kadlecová