Lesní stezka Labské Pískovce / Forststeig Elbsandstein

Lesní stezka Labské Pískovce / Forststeig Elbsandstein

Forststeig - zdroj: www.forststeig.sachsen.de

Lesní stezka Labské pískovce je vícedenní, přeshraniční trek, který vede lesy v levobřežní části Českosaského Švýcarska a umožňuje jedinečný prožitek lesa daleko od lidských obydlí. Stezka je schůdná každý rok od dubna do října. Nabízí zkušeným a dobře vybaveným turistům náročný vícedenní trek podobně jako skandinávské a novozélandské treky. Profil terénu vyžaduje dobrou kondici – trasa vede státními lesy obou zemí převážně po lesních pěšinách, cestách a svážnicích přes dvanáct stolových hor.

Lesní stezka je v lese značena žlutým svislým pruhem. Na veřejných silnicích a v Čechách se nacházejí navíc zelené ukazatele.

Na trase se nachází pět jednoduše vybavených trekových chat se společnou místností pro deset až dvanáct osob, k jedné z nich se dostanete po odbočce z hlavní trasy. Na třech bivakovacích místech s ochrannými přístřešky je možné postavit pět stanů pro dva. Na nocleh potřebujete trekový lístek, který získáte u partnerů stezky a Sachsenforstu. Ke komfortnějšímu ubytování je možné dojít menšími odbočkami z trasy. Partneři Lesní stezky, mezi nimi kemp v Ostrově, pensiony, hostince, prodejny vybavení, lesní a horští vůdci, nakladatelství map a knih a regionální dopravní podnik nabízí další služby pro túry po Lesní stezce..

Forststeig - zdroj: www.forststeig.sachsen.de
Forststeig - zdroj: www.forststeig.sachsen.de

Kompletní trasa:

Lesní stezka začíná na nádraží Schöna u Labe, vede na levé straně Labe příhraničními hvozdy Českosaského Švýcarska a končí v Bad Schandau.

 

  • Délka: 100 km
  • Čas: 6-8 dní
  • Převýšení: 2.770 m

 

Forststeig denní etapy - zdroj: www.forststeig.sachsen.de
Forststeig denní etapy - zdroj: www.forststeig.sachsen.de

Popis všech etap naleznete na webu www.forsteig.sachsen.de

 

Trekové lístky:

Koupí trekových lístků podpoříte údržbu a správu Lesní stezky a jejího vybavení. Trekové lístky zároveň opravňují k užívání trekových chat a bivaků na stezce.

  Trekové chaty      Bivaky
dospělí (starší 17 let) 10 Euro/noc 5 Euro/noc
děti a mládež (do 17 let) 1 Euro/noc 1 Euro/noc

Lístky se uplatní a znehodnotí v chatě nebo bivaku vhozením jejich útržku do „schránky důvěry“.

Trekové lístky je možné uplatnit v průběhu dvou kalendářních let. Koupě lístků neplatí jako závazná rezervace místa.

Trekové lísty je třeba při příchodu do chaty nebo bivaku uplatnit odtržením útržku a jeho vhozením do „schránky důvěry“. Může se tedy stát, že už tam budou návštěvníci a zařízení budete užívat společně.

Kompletní informace neleznete na webu www.forststeig.sachsen.de

 

Nejčastější dotazy:

Pořádně se informuj

Informujte se důkladně o trase, novinkách, předpovědi počasí a upozorněních k chování na stezce, v chatách a bivacích.

Ohodnoť se realisticky

Rozmyslete si, v jaké jste formě. Naplánujte si etapy tak, abyste včas za denního světla dorazili do cíle.

Naplánujte si vhodný nocleh

Naplánujte si své noclehy a promyslete si také alternativy. Pamatujte, že stanování v lese je zakázáno. Využijte i nabídek partnerů Lesní stezky.

Vaše bezpečnost

Choďte vždy ve dvou a řekněte o svých plánech někomu předem. Myslete na vybavení pro první pomoc.

Zohledněte počasí

Počasí je důležitý faktor. Podívejte se na předpověď. Vyhýbejte se lesu za špatného počasí a bouřky. Dávejte pozor na nebezpečí lesního požáru.

Buďte dobře vybaven

Vezměte si dostatek jídla, pitné vody a správné oblečení a vybavení. Myslete na to, že vaření a svícení s otevřeným ohněm je povoleno jen na oficiálních ohništích a v chatách.

Práce v lese a nebezpečí

Lesní stezka vede přírodě blízkými a obhospodařovanými lesy. Vstup je na vlastní nebezpečí. Respektujte zátarasy a upozornění, která najdete na forststeig.de.

Nezapomeňte: trekové lístky

Trekové lístky potřebujete, pokud chcete nocovat v některé trekové chatě nebo bivaku. Výtěžek z prodeje lístků slouží k údržbě lesní stezky.

Další informace naleznete na oficiálním webu

Sdílet