Proč cvičit jógu venku?

Proč cvičit jógu venku?

Fakt, že jóga je dobrá jak pro naše tělo, tak pro naší mysl, není novinkou. Zbavuje nás nadměrného stresu, zpevní naše svaly a zároveň se protáhneme. Pomáhá nám s problémy tolik typickými pro soudobou společnost, jako je bolení zad a hlavy. Nicméně většinou cvičíme jógu doma anebo docházíme do různých center, kde však opět cvičíme uvnitř. Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste si zacvičili venku? Ne? To je ale škoda! Tady je pár výhod, které vám cvičení jógy venku může přinést.

Představte si váš běžný den. A teď si odpovězte na jednoduchou otázku, kolik hodin denně strávíte venku na čerstvém vzduchu? Přitom čas venku je důležitý, jak pro naše psychické, tak i fyzické zdraví. Pobyt venku je nedílnou součástí posilování naší imunity.

Můžeme se na to však podívat i z jiné stránky. Cvičení jógy je bezesporu fyzická aktivita srovnatelná s během či posilováním, avšak její nedílnou součástí je klid duše, meditace a především – správné dýchání. A co může být lepšího než se zhluboka nadechnout čerstvého vzduchu, vonícího lesem, ve kterém cítíte dané roční období a nekonečný klid. Jak lépe načerpat psychickou sílu, než cvičením jógy uprostřed panenské přírody, kdy vám atmosféru dovytváří například západ slunce? To vám vonné tyčinky uprostřed obýváku nevynahradí.

Další výhodou je variabilita prostředí, ve kterém cvičíte. Každý den vám poskytne jiné podmínky, jinou atmosféru, novou příležitost. Jednou to může být teplý letní západ slunce, podruhé zas svěží jarní ráno s probouzejícím se sluncem, které se leskne v ranní rose. Anebo podzimní barevné odpoledne, ve kterém cítíte pomalu odcházející léto a stále víc a víc sílící podzim.

Výběr konkrétního místa je na každém z nás, nicméně tady je pár tipů na konkrétní místa v NP České Švýcarsko. Pro ty, kteří chtějí čerpat sílu z lesů, doporučujeme lesy kolem Kytlic, ale třeba i mýtiny, na kterých najedete ideální rovný povrch pro vaší karimatku. Pro milovníky výhledů doporučujeme okolí Sněžníku, kde můžete cvičit jógu za společnosti nekončících panoramat na Českosaské Švýcarsko.

Pokud na sebe chcete nechat dýchnout magickou atmosféru skal, vyzkoušejte skály v Ostrově. Těm, kteří chtějí přírodu, ale zároveň i trochu civilizace, doporučujeme louky nebo bylinkovou zahradu na Vlčí hoře. Bylinková zahrada je součástí komplexu Nobilis Tillia, kde vaše smysly zahltí ze všech stran různé vůně daných rostlin, které se zde pěstují pro výrobu přírodní kosmetiky. Navíc můžete po docvičení navštívit zdejší čajovnu a umocnit tak uspokojení těla i duše.

Atmosféra ranní louky (foto: Jan Kokeš)
Atmosféra ranní louky (foto: Jan Kokeš)

Představte si to. Přijdete, rozbalíte karimatku a začnete cvičit, během toho se zaposloucháte do všudypřítomného ticha, které sem tam narušuje cvrlikot ptactva a bzučení hmyzu. Člověk má aspoň chvíli pocit, že se navrátil, odkud vzešel, do přírody. Díky soustředěnosti, která je k józe potřeba, jsme schopni celým svým tělem vnímat přírodu kolem nás a nabít z ní tolik potřebnou životní energii.

Posledním, avšak o nic méně důležitým aspektem, proč cvičit jógu venku, je propojení těla a mysli. Během lekce jógy v přírodě dojde snadněji k propojení těla a smyslů. Naše tělo svými smysly vnímá naplno prostředí kolem sebe. A najdeme snad nějaké více přirozené prostředí, než jakým je příroda kolem nás? 

Zde je malá inspirace na Váš příští jóga výlet. 

České Švýcarsko