Pivovar jako společník po celý rok | Falkenštejn

Pivovar jako společník po celý rok | Falkenštejn

Řemeslných pivovarů je spousta. Čím dál víc. Některé prostě jen vaří pivo, jiné navíc provozují i hospodu a ještě jiné mají ambici stát se dobrým parťákem na celý rok a postarat se o své hosty po všech stránkách. Těch posledně jmenovaných není mnoho. Jedním z nejúspěšnějších a nejvyhledávanějších je bezesporu pivovar Falkenštejn na Křinickém náměstí v Krásné Lípě. Název náměstí je uveden úmyslně, neboť právě Křinice, říčka, která protéká bezmála pod pivovarem samým, je nádhernou spojnicí Krásné Lípy a národních parků České i Saské Švýcarsko. A Falkenštejn je už léta jedním z předních reprezentantů tohohle nádherného koutu naší planety.

Pivovarnictví

Pivovar Falkenštejn zcela jistě nepřehlédnete. Jde o komplex dvou domů, architektonicky zajímavých, hlásících se k tradici i k moderně. Prosklenou stěnou můžete kdykoli koukat sládkům na prsty, ve vedlejší restauraci si zase užijete všechny pěnivé klasiky i speciály, jakož i velmi dobrou kuchyni, nadto se o pár metrů výše můžete příjemně ubytovat v některém z pokojů pivovarského penzionu… a tím to ani zdaleka nekončí. Filozofie pivovaru je totiž nejen sympatická, ale i zodpovědná – Falkenštejn se cítí být součástí veřejného prostoru města i regionu a jako takový snaží se iniciovat nebo alespoň podporovat mnohé akce a rozhodně mu není lhostejné, co se kolem děje. 

 

Pivovar na náměstí
Pivovar na Křinickém náměstí je symbolem obnovy Krásné Lípy 

 

Pojďme to ale vzít popořádku – nejdůležitější je samozřejmě pivo. Jeho kvalita a chuť je pro pivovarské základem všeho. Kdyby se tohle nedařilo, nebude mít to ostatní smysl. Jenomže, ono se daří. Falkenštejn je dlouhodobě jedním z nejoceňovanějších a nejvyhledávanějších řemeslných pivovarů a jejich pivo je prostě skvělé. Tady například nejsou speciály dílem pouhé sezónnosti, tady jsou součástí strategie. Ať už spodně nebo svrchně kvašené, vždycky si můžete vsadit na jejich chuť i smysluplné napojení na ostatní akce.

 

Vytříbená gastronomie
Vytříbená gastronomie v kombinaci s řemeslným pivem. Foto: Eliška Hudcová

 

To bychom tedy měli dobré pivo jako základ. Dále – pivovar se rozhodl, že bude místem, kde se o své zákazníky postarají doslova od A až do Z. Začne to žejdlíkem piva, pokračuje pestrým menu v restauraci, jednoduchým, ale komfortním ubytováním a končí nabídkou služeb pro jednotlivce i firmy. Když se třeba tuhle nabídku rozhodne využít firma, dokážou jí tu připravit nabitý program na míru – od prohlídky pivovaru s ochutnávkou, přes přednášku o pivu s vědomostní soutěží po populární pubkvíz a doporučení výletů a akcí v regionu. Dalším bodem filozofie pivovaru je jeho zapojení do společenského života města i celé oblasti. Falkenštejn organizuje nebo alespoň podporuje mnohé akce – například populární Parkmaraton, cyklistickou výzvu Wolfking, vlastní letní hudební festival Krásnolipská nádhera, besedy a přednášky i stále populárnější pubkvízy – a to je jen část z výčtu pivovarských aktivit směřovaných do veřejného prostoru. 

 

Komfortní ubytování
Po pivu těžknou nohy, to se ví. Proto pivovar nabízí i pohodlné ubytování. 

 

Hlavní ambicí pivovaru Falkenštejn pak je stát se atraktivním turistickým cílem a být chápán jako ideální zázemí a výchozí bod pro aktivní poznávání úchvatné přírody národního parku České Švýcarsko i chráněné krajinné oblasti Lužické hory – a přitom zůstat pevnou a aktivní součástí zdejší komunity. Geograficky je to zcela logické, protože Krásná Lípa leží přesně na rozhraní obou malebných a v mnohém jedinečných územních celků. Výlety do Kyjovského údolí řeky Křinice, které mohou logicky pokračovat až na saskou stranu, Krásnolipsko jako stále ne zcela poznaný region plný utajených krás, Jedlová, Tolštejn, Malý Stožec, ale také Klíč a Pěnkavčí vrch – první důstojné kopce Lužických hor – to všechno jsou cíle snadno dosažitelné na kole i pěšky. Celé Českosaské Švýcarsko, ale i neobjevené České nizozemí a Horní Lužice jsou zase na rychlý dojezd místní dopravou nebo autem. 

Začali jsme pivem a je tedy správné jím i skončit. Pivovar Falkenštejn je vyhledávaným partnerem a dodavatelem piva kvalitním a smysluplným podnikům v celém regionu. Některé restaurace si nechávají ve Falkenštejnu vařit vlastní značku piva – třeba hotel Ostrov nebo Usedlost Na stodolci, falkenštejnské pivo ale natrefíte i v Kempu Děčín nebo v originálním Lučním baru na Kamenné horce. Pivovar Falkenštejn jednoduše nepodléhá sezónnosti. Tady se nebudete nudit nikdy – ani uprostřed tuhé zimy, ani o všedních jarních nebo podzimních dnech. Koneckonců – skuteční pivní fajnšmekři si Falkenštejn užijí nejvíce právě v době, kdy Krásná Lípa nepulzuje davy turistů.

 

Logo Ústecký kraj

České Švýcarsko