Nejkrásnější běžecké trasy v Českém Švýcarsku

Nejkrásnější běžecké trasy v Českém Švýcarsku

Sněhová pokrývka právě pomalu opouští i poslední studená údolí a běžky už drží čestnou stráž v koutě. Třesou se vám kecky na jarní běhání v přírodě? Pak trpíte stejnou diagnózou… a covid to není! Vyražte na některý z našich oblíbených okruhů. 

1) Malý okruh Jetřichovickými skalami (6,5 km, stoupání 235 v.m.)

Přijeďte autem nebo autobusem do Jetřichovic. V hlavní sezóně doporučujeme druhou variantu. Parkovat můžete na parkovišti pod Poštolčím kuželem. Vyběhněte po zelené okolo bývalé zotavovny, přes louky skýtající výhledy na Jetřichovické skály. Opouštíte hlavní tepnu a mizíte z dohledu davů, které míří na populární Mariinu vyhlídku. Proběhnete lesíkem okolo mohutných pískovcových suků a po víceméně hladkém kilometru na měkkém povrchu začne cesta pomalu stoupat. 

Jetřichovické skály v blízkosti bývalé zotavovny
Jetřichovické skály v blízkosti bývalé zotavovny

Na závěr už se štěrkovka kroutí jako žížala a máte pocit, že za chvíli snad vyplivnete plíce. Naštěstí stoupání do sedýlka je sice intenzivní, zato krátké. Z Pohovky, to je mimochodem název tohoto místa, se vydáte doleva po červené turistické značce. Následuje nejhezčí část - úzká traverzová cesta, ze které jsou nádherné výhledy na Růžovský vrch, Jetřichovické skály, Studenec. Stezka se vlní podél masivů, zaříznutá vysoko nad skalnatým údolím.

Povrch je měkký a rovný, vaše kolena si budou chrochtat blahem. Na konci traverzu cestička padá chladnějším úvozem, kudy se kdysi dávno stahovalo dříví z lesa. Na konci klesání se dejte doleva po modré. Proběhnete okolo skalní kaple a dalších lezeckých objektů čnících z lesa hned vedle cesty. Pokračujte mírně z kopce po modré, až vás krátký intenzivní výšvih vynese na louky nad Jetřichovicemi. Pokud máte lehké nohy, neváhejte si udělat detour na Treppenstein.

Stačí přeběhnout louku šikmo vlevo nebo proběhnout Pfeiferův lesík a sledovat značení. Vyhlídka na právě zdolaný okruh budiž vaší odměnou. Zpátky se dostanete po modré okolo kostela. Za odměnu si můžete dát pivo nebo něco na zub v některé z mnoha místních restaurací. 

 

Výhled z Rudolfova kamene, který je jen 5 minut od běžecké trasy
Výhled z Rudolfova kamene, který je jen 5 minut od běžecké trasy

2) Po měkkém v okolí Tokáně (17,5 km, stoupání 455 v.m.) 

Pokud jste na delší dištance, máme pro vás lahůdkovou záležitost. Minimum asfaltu, dechberoucí scenérie, prolézačky a občerstvení na trase. Co víc si může srdce běžce přát. Doporučujeme vyrazit z lesního parkoviště u obce Doubice. Vyběhněte po žluté značce mírným stoupáním až na místo zvané U Eustacha.

Odtud žlutá pokračuje strmě dolů. Cestou narazíte na několik žebříků a kramlí, kterými překonáte šluchty zející mezi masivy. Poté se terén znovu umírní a po chvíli vyběhnete na rozcestí u Louky na Tokáni. Pokračujte po modré okolo historických srubů, které nedávno lehly popelem. Minete i výletní restauraci, kde se můžete občerstvit. Následuje nádherná traverzová cesta, která mírně stoupá a klesá a vine se pod tokáňskými masivy, kolem nahodile rozházených balvanů.

Z Panenské jedle uhýbá modrá značka dolů do Můstkového dolu. Jak přibývá kilometrů, přibude i skal v okolí cesty. V udolí leží sníh často do poloviny března. Na dně údolíčka můžete odbočit vlevo a doběhnout na místo zvané Černá brána. 

 

Černá brána - magické místo na dně Můstkového dolu blízko státní hranice 
Černá brána - magické místo na dně Můstkového dolu blízko státní hranice 

Kousek za Bránou se Křinice zařezává do skal a vytváří tak téměř neprostupnou státní hranici, kterou pečetí klidová zóna. V dobách dávno minulých zde byl kamenný most. Odtud se musíte vrátit zpět na rozcestí na dně Můstkového dolu a pokračovat po nově proznačené žluté trase Divokou roklí. Dříve se dalo proběhenout i Krahujčím dolem. Cesta mírně stoupá až na Hřebec. Odtud po cyklotrase 3031 kousíček po tvrdém, později po horní traverzové cestě až ke svatému obrázku na žluté, kterou jste míjeli po cestě k Eustachovi. Závěrečné metry k autu jsou mírně z kopečka a za odměnu. 

Skalnaté hřebeny Na Tokáni, pod kterými se vine jedna z nejkrásnějších dálkových tras 
Skalnaté hřebeny Na Tokáni, pod kterými se vine jedna z nejkrásnějších dálkových tras 

3) Údolím Vlčího potoka a kolem Brtnického hrádku (8 km, stoupání 210 v.m.) 

Tenhle okruh je prostě super. Málo lidí, malé převýšení, krásná příroda, orientačně nenáročné. Kromě období, kdy lze pozorovat Brtnické ledopády je oblast Vlčího potoka a okolí opomíjená, takže se nebudete prodírat davy. Dopoledne možná nikoho nepotkáte. Vyběhněte z obce po zelené na louku Nad Brtníky, odtud přes Šternberk na Soví vyhlídku a houpavou stezkou dále až ke zbytkům Brtnického hrádku. 

Zpět na rozcestí u Hrádku a poté krátkým průdkým klesáním doběhnete na dno údolí Vlčího potoka. Zabočíte vlevo a po modré mírným stoupáním podel klikatícího se potůčku doběhnete až k málo frekventované silnici. Dejte se vlevo a hned po 70 metrech odbočuje stezka zpět po modré na louku Nad Brtníky. Odtud je cesta totožná. 

Tajemné zbytky Brtnického hrádku
Tajemné zbytky Brtnického hrádku
Výhledy na mlžné lesy z Brtnického hrádku
Výhledy na mlžné lesy z Brtnického hrádku

4) Vyhlídková trasa od ústí Suché Kamenice do Děčína (16 km, stoupání 420 v.m.) 

Nechte auto v Děčíně a dojeďte autobusem na zastávku Hřensko, Na výsluní. Odtud 500 m zpět ve směru na Děčín k ústí Suché Kamenice. Vyběhněte údolím říčky kolem vodopádů a nádherných skal až na Bynoveckou plošinu. Cesta nahoru je náročná, ale odtud už je to malina. Následuje kousek po asfaltu přes Labskou Stráň a za ní již po loukách, stále po červené.

Kromě několika menších sestupů a výstupů je cesta víceméně po vrstevnicích. Následují nejhezčí výhledy na Labský kaňon. Na konci trasy se otevře pohled na Děčín z ptačí perspektivy. Závěrečné klesání do Děčína už můžete sejít. Město nabízí řadu dobrých restaurací a kaváren, kde se můžete občerstvit po náročném výkonu. Osobně doporučuji Coffee and Books. 


5) Z Ostrova podél skal (9,4 km, stoupání 186 v.m.) 

Auto nechte v Ostrově u Tisé. Odtud vyražte kousek po asfaltu směrem ke státní hranici. První spojkou se dostanete na žlutou turistickou, která již prochází SRN. Dejte se doprava. Před vámi se otevře skalnaté údolí, s příjemnou pěšinou uprostřed, která pozvolna klesá. Asi po kilometru se postupně z pěšiny stává štěrková cesta, která v nejširším místě uhýbá prudce doprava. Dále poběžíte stále mírně do kopce, podél bystřiny Durre Biela, která v některých místech tvoří křišťálově čisté tůně, vybízející k ledovému osvěžení. Na obou stranách údolí, které se opět zužuje, jsou monumentální skalnaté hradby.

 

Pohled do údolí Durre Biela 
Pohled do údolí Durre Biela 

Na rozcestí pokračujte rovně lesem, po modré turistické značce, jež vás přivede do Zadní Vsi. Kousek musíte po asfaltu, ale hned u Hraniční Boudy se stáčí cesta šikmo vpravo, podel lesa k silnici mezi Sněžníkem a Tisou. Ještě než na silnici doběhnete, vrací se červená turistická, tzv. Mlýnská cesta zpět lesem a poté mezi skalami až do poklidného Ostrova. V Ostrově doporučujeme vyhlášenou kuchyni Hotelu Ostrov****, která vás zajisté nezklame. 

 

Kam dál? 

České Švýcarsko, Lužické hory a Šluknovský výběžek nabízejí stovky kilometrů nádherných tras pro hobíky, i profesionální běžce. Neváhejte obout kecky a proběhnout se krajinou pískovcových skal, rozhleden, dechberoucích výhledů a malebných vesnic. Pokud hledáte tipy v konkrétní lokalitě, rádi vám poradíme, kam vyrazit příště! 

 

Pohled z Tokáně na hřebeny Lužických hor - ráj pro trailové běžce
Pohled z Tokáně na hřebeny Lužických hor - ráj pro trailové běžce

 

České Švýcarsko