Lezení v Labských pískovcích

Lezení v Labských pískovcích

Málokterá lezecká oblast nejen v Evropě, ale i na světě, se může pyšnit tak dlouhou a významnou historií, jako právě pískovcová oblast Labských pískovců. Byli to právě Carl Beck, Siegfried Conrad a Friedrich Meuer, kteří svým průlomovým výstupem na věž Pevnost (dříve Beckstein) v roce 1888 započali historii horolezení v Čechách.

Výhled

Od tohoto momentu se začíná psát historie horolezectví v tomto regionu. Vysoké, neprostoupené stěny věží lákaly horolezce svou divokostí, nebezpečím, ale i krásnou přírodou a scenérií. Labské pískovce zahrnují hned několik skalní města, jako například Tisá, Ostrov, Rájec, skály v Okolí Hřenska a Pravčické brány, populární Labské údolí nebo Jetřichovické skály a mnoho dalších neméně hezkých oblastí. Ty dohromady tvoří jednu z nejvýznamnějším lezeckých oblastí v celé České republice. Přidáme-li k české straně skály v sousedním Národním parku Saské Švýcarsko, dostaneme jednu z nejrozlehlejších skalních oblastí na celém světě s takřka 40 000 cestami v celém spektru obtížností.

Jetrichovice

Tisíce pískovcových věží různých tvarů, výšek i kvality materiálu s více než stoletou tradicí dobývání vrcholů 


Výjimečnost místa potvrzují i návštěvy vynikajících českých i zahraničních lezců. Ze zahraničních lze zmínit americké lezecké hvězdy Alexe Honnolda a Tommyho Caldwella, nebo Alexe Megose, který mimo jiné na levém břehu Labského údolí vytyčil těžkou cestu Cat groove (XIb/8b). Avšak ani čeští lezci nezůstávají pozadu a oblast intenzivně navštěvují.

Jako příklad za všechny lze zmínit jednoho z nejlepších lezců na světě Adama Ondru. Ten se do historie lezení v Labských pískovcích zapsal nejen těžkými on-sight přelezy, ale i jakožto spoluautor (společně s Ondrou Benešem) nejtěžší cesty na pískovci v ČR „To tu ještě nebylo“ (XIIa/9a). V neposlední řadě je nutné zmínit, že zde začínal a celý život leze jeden z historicky nejlepších českých lezců Jindřich Hudeček, závodník světové úrovně a zakladatel známého Hudy sportu.

Lezení v Labských pískovcích v sobě ukrývá řadu specifičností, které je dobré mít před první návštěvou na paměti. Patrné je to zejména v otázce jištění. Lezení na pískovci je známé svými většími vzdálenostmi mezi fixním jištěním, nelze počítat s četností jištění jako je tomu na vápencových sportovních cestách. K dojištění mezi kruhy se nesmějí nepoužívat kovové jistící prostředky (friendy, vklíněnce, skoby…). Namísto toho se používají textilní šité smyčky s uzly různých velikostí, které se umisťují do spár a trhlin, nebo v dnešní době moderní textilní vklíněnce, tzv. „UFO“.

Lezec

Lezení po ‚‚vlastním‘‘ jištění, které tvoří především textilní smyčky a uzly

 

Z hlediska etiky lezení je zakázáno lezení s magnéziem a jinými chemickými prostředky! Labské pískovce jsou také domovem mnoha chráněných živočichů, například sokola stěhovavého. Je proto nutné si zjistit, zda v místě Vašeho plánovaného lezení aktuálně nehnízdí nějaký opeřenec. Aktuální informace vždy najdete na stránkách Českého horolezeckého svazu.


Místní komunita lezců je přátelská a otevřená Vám jakkoliv pomoc při Vaší návštěvě, nebojte se proto kohokoliv zeptat. Důležité informace Vám poskytnout také v obchodě Hudy sport ve Hřensku, kde si lze také doplnit vybavení, nebo koupit průvodce na jednu z oblastí. Rozhodně není čeho se bát, tak HORE ZDAR v Labských pískovcích!

 

banner HUDY

České Švýcarsko