Jiřetín pod Jedlovou - historický klenot Lužických hor

Jiřetín pod Jedlovou - historický klenot Lužických hor

Andrea Kadlecová, 29.05.2024

Do Jiřetína se můžete vypravit jen na celodenní výlet, my ale rozhodně doporučujeme složit tu hlavu a těch dní si užít více. Jiřetín je totiž skvělým výchozím místem pro rodiny s dětmi, aktivní turisty i pro ty, kteří chtějí jen lenošit v přírodě.

Jiřetín pod Jedlovou

Hned za obcí začíná Křížová cesta, která vás dovede až ke kostelu svatého Kříže. Tato unikátní kamenná stavba se objevila i ve filmu Máj režiséra F. A. Brabce.

 

Křížová cesta Jiřetín pod Jedlovou

 

Za kostelem se vám otevře výhled na krajinu s místní dominantou – horou Jedlová. Cesta na vrchol pokračuje dál ke kamenné rozhledně a restauraci. Na vrcholu Jedlové je hned několik atrakcí, které musíte prozkoumat. Rozhodně vystoupejte na rozhlednu. Bude vám tu, jako byste létali s ptáky nad mraky.

 

Rozhledna Jedlová

 

Děti budou určitě chtít vyzkoušet lanový park, který najdete ve výšce 5 až 6 metrů nad zemí. Je to skvělý dobrodružný zážitek! A samozřejmě nemůžete odejít bez návštěvy místní restaurace, kterou dal postavit už koncem 19. století kníže Ferdinand Kinský. Jídelní lístek nabízí řízné cvikovské pivo a klasickou českou kuchyni, na děti z něj bude pomrkávat nadýchaný borůvkový knedlík, kterému se rozhodně nebraňte, je vyhlášený a moc dobrý. Restaurace má příjemnou zahrádku, kde se v létě sedí ve stínu stromů a v zimě svorně podupává se svařákem v dlaních.

 

A teď jak dolů. Co třeba na koloběžkách? Půjčí vám je tu a na vás je už si jen vybrat tu správnou trasu pro vás. Chcete kratší, dobrodružnější (3,5 km dlouhou), nebo vyhlídkovou výletní (7 km dlouhou)? Jízdu z kopce s větrem ve vlasech nic nepřekoná. To ale není rozhodně všechno. Pro milovníky adrenalinu doporučujeme obří houpačku. Věřte nám, že na zhoupnutí ze 14 metrů nikdy nezapomenete. Kdo už tolik odvahy nemá, může zkusit konzervativnější variantu, a to lezeckou stěnu s krokem do prázdna 10 metrů nad zemí. Občerstvení doporučujeme rozhodně až po houpačce na místní terásce. Kdo má s sebou děti, uvítá i bezplatný skákací hrad a lanové hřiště.

 

Koloběžky Jedlová

 

Až se budete vracet zpátky, určitě se zastavte na zřícenině tajuplného hradu Tolštejn s vyhlídkovým ochozem. Lépe zachovanou zříceninu hradu v Lužických horách nenajdete., proto by byla škoda ji minout. Nejpříjemnějším pokladem, který uvnitř hradeb najdete, je ovšem místní hospůdka, kde bývá v zimě krásně živo, přetopeno a plno, jak se na bývalé sídlo lapků sluší a patří, a odkud si v létě můžete vynést pivo ven na terasu s výhledem do kraje.

 

archiv tolštejn

 

Ještě byste měli vědět, že se na Jedlové, na Tolštejně i v Resortu Lesná dá pohodlně přespat, takže pokud vás zdejší kraj zaujal, prodlužte si výlet a vydejte se druhý den prozkoumat třeba Jelení kámen na Stožci s parádním výhledem do okolí.

 

www.jedlova.cz
www.sport-jedlova.cz