Kam se schovat v Českém Švýcarsku? Inspirace pro deštivé i parné dny
Naše nejlepší doporučení zní vydat se do lesů a luk Českého Švýcarska i v dešti, nicméně chápeme, že občas je dobré schovat se na chvíli pod střechu, obzvlášť když je pěkná, barokní nebo renesanční, nechat si donést teplé jídlo a spočinout. Tady je pár tipů, kde to letos v létě udělat.
Zámek Děčín
Děčínský zámek vás spolkne klidně na celý den. Zažijete tu klasickou zámeckou prohlídku, ale můžete si vyčíhat i speciální dětský program, zamluvit si haptickou prohlídku pro nevidomé, zahrát si únikovou hru, ochutnat autentickou řeckou kuchyni v restauraci Athina nebo se jen tak rozvalit v kavárně Thun, koukat do zámeckých zahrad a představovat si, jak tu asi kdysi Thunové žili a co je motivovalo ke zvelebování zdejšího kraje.
Nobilis Tilia ve Vlčí Hoře
V jedné z nejkrásnějších a zároveň nejzastrčenějších částí Českého Švýcarska narazíte na špičkovou aromaterapeutickou výrobnu na světové úrovni. V prodejně Nobilis Tilia nejen nakoupíte, ale sestavíte si tu i vlastní aromaterapeutické produkty na míru. Zbytek výpravy se buď nadšeně přidá nebo na vás počká v Bylinkové čajovně plné dobrot a zajímavého čtení. Výlet sem je dobré naplánovat podle kalendáře akcí a strefit se tak třeba do nabušených workshopů či inspirativních přednášek. Můžete si tu i objednat kosmetické ošetření, masáž či osobní konzultaci a vydat se odtud objevovat další kouty Českého Švýcarska s novou energií i vzhledem.
Pumphutova mlýnice v Krásné Lípě
V historických sklepních prostorách domu č.p. 480/7 v Komenského ulici v centru Krásné Lípy, hned vedle školní budovy, najde úkryt před nepřízní počasí skupinka 3-5 lidí a zhruba hodinu se zabaví snahou o roztočení mlýnského kola, které svými nezbednými kouzelnými kejklemi zastavil zlomyslný skřítek Pumphut. Únikovka na motivy místní pověsti je určena pro malé i velké.
Zámek v Benešově nad Ploučnicí
Na severu Čech se před zraky turistů stále tak trochu skrývá ojedinělá a výjimečná historická stavba, tzv. perla saské renesance – zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí. Ten skýtá celkem sedm zámeckých budov, z toho šest samotných zámků – o prohlížení tak není nouze za jakéhokoli počasí – vnitřní prostory zámku totiž nabízí ochranu jak před deštěm, ale i v létě před teplem. Navštívit můžete samostatné zámecké instalace: například na Horním zámku vám představí období rozkvětu 18-19. století, oproti tomu Dolní zámek vás zavede do dávných a temnějších dob 16. a 17. století. A že vás ta historie úplně až tak nebere? Nevadí – zámek totiž pro turisty celoročně pořádá několik kulturních akcí, ze kterých si vyberou velcí i malí: nouze není o veteránské srazy, dětské prohlídky se šášou, vánoční i strašidelné prohlídky, ale taktéž si na své přijdou milovníci turistiky či zvířat. Nenechte si ujít tuto perlu a zavítejte na Benešov.
Dino herna v Rumburku
Když obloha pláče, rodič to odskáče. V dešti se proto v okolí Rumburku vydejte do Dino herny ve Wellness Hotelu Lužan na Lužickém náměstí. Děti se tu bezpečně zabaví na prolézací věži a vyřádí se. Vy si mezitím dopřejete trochu klidu a možná stihnete i některou z procedur… A pokud hledáte místo pro nezapomenutelnou oslavu, Dino herna je tou pravou volbou! Speciální párty místnost je ideální pro narozeninové oslavy i soukromé akce plné her, smíchu a dinosauří zábavy.
Šluknovský zámek
V nejsevernějším městě výběžku na vás čeká perla saské renesance, která vám nabídne pohled do každodenního života prvorepublikového šlechtice. I Šluknovský zámek funguje jako kulturní centrum a pořádá akce pro pobavení i vzdělání široké populace. Hudba, divadlo, besedy i tradiční slavnosti jsou tu na programu po celý rok od Masopustu přes Velikonoce a pálení čarodějnic až po Zámecké slavnosti nebo adventní tvořivé dílny a trhy.
Loretánská kaple v Rumburku
Přemýšlíte, jestli stojí za to vydat se do Rumburku? Nepřemýšlejte, rovnou sem vyrazte! Do výběžku se dávno nejezdí jen kvůli místnímu koloritu. Jsou tu zajímavé podniky, kulturní akce a hlavně nejseverněji položená Loreta v Evropě s úchvatnou barokní výzdobou. Otevřená je od května do října od úterý do soboty, ve vybrané svátky a také 13. září, kdy tu budou probíhat velkolepé Loretánské slavnosti. V Loretě se navíc ocitnete na trase mezinárodní poutní stezky Via Sacra, propojující významná poutní místa na pomezí Německa, Polska a Česka, takže pokud si ještě netroufáte na Camino Santiago, můžete trénovat právě tady.
Muzeum Rumburk
V rumburském muzeu si projdete stálé expozice vztahující se k místním fenoménům jako jsou krásné černobílé fotografie Jiřího Stejskala z Českého Nizozemí, jak se Šluknovsku také říká, bizardní „Rumburská vzpoura“ či ornitologický exkurz k místnímu rybníku. Koná se tu také komentovaná prohlídka k historicky významné výstavě „Zapomenuté obrazy ze zámku v Lipové“.
Nožířské muzeum v Mikulášovicích
Pro „ostřejší“ zážitky navštivte nožířské muzeum v Mikulášovicích, přímo v budově zdejšího infocentra. Vstupné je lidové, takže zbyde na nákup suvenýrů. Dozvíte se tu o nožích a jejich historii snad úplně všechno, od Kaina až po Wolverina, střihorukého Edwarda nevyjímaje 😊. Od května do října je tu otevřeno denně od 9 do 16 hodin a na telefonu +420 733 111 094 se dá domluvit otevření muzea pro větší skupinky i mimo tuto dobu.