Labský kaňon
Labský kaňon, táhnoucí se od Děčína po hranice s Německem, patří k nejimpozantnějším přírodním útvarům v celé Evropě. Tento hluboce zaříznutý údolní systém, lemovaný dramatickými pískovcovými stěnami, tvoří srdce Národního parku České Švýcarsko a přitahuje pozornost turistů, horolezců, cyklistů i milovníků vodních sportů.
Nejhlubší pískovcový kaňon v Evropě
Labský kaňon je skutečně nejhlubší pískovcový kaňon Evropy. V některých místech dosahuje hloubky až 300 metrů (např. u Děčína, kde se nad řekou tyčí známá Pastýřská stěna nebo masiv Děčínského Sněžníku). V celkovém měřítku se jedná o jeden z nejmohutnějších říčních kaňonů kontinentu, a to především díky své délce, hloubce a geologické jedinečnosti. Řeka Labe si zde razí cestu skrze českou i saskou část pískovcové plošiny, čímž vytváří dechberoucí scenérie s vysokými skalními stěnami, přírodními vyhlídkami a hustými lesy.
Kaňonem plulo dřevo i lodě s nákladem
Labský kaňon sehrál v minulosti i důležitou hospodářskou roli. Díky relativní sjízdnosti Labe a prudkým svahům Krušných hor a Lužických hor v okolí sloužil tento úsek jako hlavní trasa pro plavení dřeva – zejména z oblastí Šluknovska a Českého Švýcarska. Dřevo se sváželo do řeky a po proudu putovalo směrem na Litoměřice, Ústí nad Labem a dál do středních Čech a Německa.
Vedle dřeva sloužila řeka také pro nákladní lodní dopravu, a to už od středověku. Význam Labe jako dopravní tepny se zvýšil po vybudování kanalizačního systému a zdymadel ve 20. století. Dnes tudy stále proudí nákladní i výletní lodě, například na trase Děčín – Drážďany – Magdeburg.
Turistický ráj s výhledy i tichými zákoutími
Labský kaňon je dnes populární zejména díky turistickým trasám, které lemují jeho stěny a vedou k dechberoucím vyhlídkám, jako jsou:
-
Belvedér u Labské Stráně – historická barokní terasa s výhledem do kaňonu
-
Růžová vyhlídky – s pohledy na řeku a okolní skály
-
Soutěsky řeky Kamenice, které ústí do Labe a nabízejí romantickou plavbu pramicemi
-
Schrammsteine a Bastei na německé straně – s panoramaty na celý labský oblouk
Kaňon je také ideální pro cykloturistiku – Labská stezka (EuroVelo 7) vede podél řeky až do Německa a patří k nejoblíbenějším dálkovým trasám v Evropě. Vodáci si naopak užijí úsek mezi Děčínem a Hřenskem, kde řeka nabízí krásné scenérie bez větších jezů.
Rozhledna Růženka
Rozhledna Růženka v nedaleké obci Růžová působí nejen jako místo výhledů, ale i jako architektonický šperk v krajině – její jednoduchý a čistý tvar připomíná květ růže a ladí s okolní přírodou. Byla postavena v roce 2018 podle návrhu architektky Marcely Steinbachové a získala si oblibu pro svou nenápadnou krásu i citlivé začlenění do krajiny.
Pastevní vrch, na jehož hřbetě rozhledna stojí, má sám o sobě zvláštní atmosféru. Ve 20. století zde stával větrný mlýn – a když tu budete stát, pochopíte proč. Místo je totiž větrné, proměnlivé a nápadně živé. Zatímco jedna strana kopce se koupe ve slunečním světle, na druhé se mohou znenadání stahovat těžké mraky a zvedat se vítr. Máte pocit, že tu spolu soupeří dva živly – světlo a stín, den a noc.
Z ochozu uvidíte jako na dlani Krušné hory, Lužické hory, České Švýcarsko i České středohoří – čtyři zcela odlišné krajinné typy, které se tu sbíhají v jeden vizuálně úchvatný celek. Můžete tu jen stát a rozjímat nad tím, jak každé z těchto pohoří vznikalo, co všechno přečkalo – a jak asi bude krajina vypadat za další milion let.
A ještě pár tipů:
- Do Labského kaňonu je vetkaná celá řada turistických cest. Asi nejkrásnější je trasa po červeně značné cestě mezi Děčínem a Labskou Strání. Nabízí celou řadu nádherných vyhlídek do kaňonu.
- Vhodné období: tady je krásně během celého roku, zvláště západy nebo východy slunce nad řekou jsou dechberoucí
- Jak se sem dostat: části kaňonu jsou dostupné pěšky (vyhlídky), autem i autobusem (Hřensko a cesta podél řeky do Děčína)